שתף קטע נבחר

לאחר 14 שנה בכלא: ה-ד.נ.א הוכיח שאינו האנס

אדריאן שוורץ הואשם בשבעה סעיפים של אונס, שהתבססו כולם על הוכחה אחת בלבד: מסדרי זיהוי. למרות טענתו כי הוא חף מפשע, נשלח לבסוף ל-20 שנה בכלא בגין אונס קטינה. בדיקות ד.נ.א שנערכו לאחרונה קבעו כי הוא אינו האנס. עורך דינו יגיש בקשה למשפט חוזר

כבר 14 שנה יושב אדריאן שוורץ בכלא, לאחר שהורשע באונס קטינה. 14 שנה הוא נאבק במערכת המשפטית, על ערכאותיה, וטוען כי הוא חף מפשע. כעת, מבדיקות ד.נ.א עולה חשד כבד שאדריאן ישב בכלא על לא עוול בכפו.  

 

סאגת ההרשעה שלו היתה ארוכה ומלאת סדקים. הפרקליטות, מתברר, נלחמה בעקשנות כדי להשיג את ההרשעה. תחילה הוגש כתב אישום בבית המשפט המחוזי בתל-אביב, שבו הואשם בשבעה מקרי אונס, שהתבססו כולם על מסדרי זיהוי.

 

בית המשפט המחוזי זיכה את שוורץ בחמישה מבין שבעת הסעיפים, לאחר שקבע כי מסדרי הזיהוי התנהלו באופן פגום. שורץ הורשע בשניים מסעיפי האישום.

 

פרקליטו, עו"ד קנת מן, ששימש בעבר כראש הסניגוריה הציבורית, ערער לבית המשפט העליון, שקבע כי מסדר זיהוי נוסף, שעליו התבסס אחד משני האישומים שבהם הורשע, התנהל אף הוא באופן פגום, והשאיר על כנה הרשעה אחת בלבד. עונשו של שוורץ הופחת מ-25 ל-20 שנות מאסר, ושוורץ נשלח לכלא.

 

עו"ד מן לא נואש. בשנת 96', לאחר ששוורץ בילה כבר שש שנים בכלא, פנה הפרקליט לבית המשפט העליון, וביקש להציג בפניו חוות דעת, שהמליצו להשוות דם שנותר בזירת האירוע שבו הורשע שוורץ, לדגימה מדמו. זאת לאחר שמומחים שעמם התייעץ סברו שלא מדובר באותו דם.

 

הבדיקות קבעו חד-משמעית: ה-ד.נ.א אינו תואם

 

בית המשפט העליון קבע כי רק בדיקות ד.נ.א יתקבלו, אולם שוורץ סירב לערוך את אלו, כשם שסירב לכך קודם לכן במהלך משפטו בבית המשפט המחוזי. לדברי עו"ד מן, שוורץ חשש שהמשטרה תשתמש בדגימות דמו כדי לבדות ראיה נגדו.

 

חלפו שלוש שנים נוספות. עורך הדין מן הצליח לשכנע את לקוחו לעבור בדיקת ד.נ.א, אולם אז הודיעה הפרקליטות כי היא מסרבת לאפשר לו לעבור את הבדיקה. "אני, כסניגור, אמרתי שמה שחשוב זאת האמת ולא העיתוי. לא הבנתי למה הפרקליטות צריכה לסגת בטענה שהוא איחר את הרכבת", אמר עו"ד מן.

 

שופט בית המשפט העליון, מישאל חשין, הורה למדינה לאפשר לשוורץ לעבור את הבדיקה. בתום סדרת בדיקות ראשוניות עלו ממצאים שלא היה בהם כדי לזכות את שוורץ, אולם לא היה בהם כדי להפלילו.

 

בית המשפט העליון אישר עריכתן של בדיקות משלימות, ואלה נערכו. חוות הדעת הרפואית מהמעבדה שבה התבצעו הבדיקות קבעה חד משמעית, כי ה-ד.נ.א שנמצא במקום איננו תואם את זה של שוורץ. "המקרה מראה כמה חשוב לשמור מוצגים, ויותר מזה - כמה חשוב להיות קשוב לאדם שטוען שהוא חף מפשע ולאפשר לו את כל הבדיקות האפשריות", אמר עו"ד מן.

 

לאור הממצאים החדשים, יגיש מחר עו"ד מן בקשה לבית המשפט העליון לקיים משפט חוזר לשוורץ, ואף יבקש מבית המשפט לשחררו מבית הסוהר בהחלטת ביניים, עד שתוכרע בקשתו למשפט חוזר, לאחר 14 שנים בכלא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
טחנות הצדק. פועלות?
צילום: רויטרס
מומלצים