שתף קטע נבחר

הערכות: שיעור ההצבעה ישבור שיאים

בכל רחבי ארצות הברית דווח על כמויות של מצביעים כמותן לא נראו מעולם. רשת CNN העריכה ששיעור ההצבעה בפלורידה יעמוד על כ-80 אחוז. הדלפות של תוצאות מדגמים לאתרי אינטרנט ידועים העניקו יתרון לקרי בכמה מדינות מפתח

אמריקה הולכת לקלפיות - ובגדול. שיעור ההצבעה בבחירות לנשיאות ארצות הברית, שנמצאות בשעות אלה בעיצומן, צפוי לדעת המומחים לשבור שיאים. הפרשנים מעריכים כי שיעור הצבעה גבוה, בעיקר של צעירים, מיטיב עם ג'ון קרי.  

 

 

הדלפות של תוצאות מדגמים לאתרי אינטרנט ידועים העניקו יתרון לקרי בכמה מדינות מפתח. יש לסייג את המידע הזה, ולציין כי מדובר בהדלפות בלבד, ולא במידע רשמי. על-פי התוצאות שהודלפו לאתר slate.com, מוביל קרי במדינת פלורידה 49-50 על פני בוש. באוהיו, הוא מוביל בשיעור זהה ובפנסילבניה מוביל בשיעור ניכר של 45-54 על פני בוש. בוויסקונסין, על-פי ההדלפות, מוביל קרי 46-51 ובמישיגן 47-51.

 

על-פי תוצאות שהודלפו לאתר drudgereport.com, שחשף בין השאר את פרשת מוניקה לוינסקי, עולה כי יש שוויון באוהיו. קרי מוביל בפלורידה בפער של שני אחוזים. בפנסלבניה, הוא מוביל ב-2-4 אחוזים, בוויסקונסין מוביל קרי בארבעה אחוזים ובמישיגן בשני אחוזים. על-פי אותן הדלפות, בוש מוביל בניו המפשייר בשבעה אחוזים. יצויין כי מדובר באתר בעל צביון רפובליקני.

צילום: רויטרס

 

רשת "פוקס" דיווחה על תחזית לפיה יגיע אחוז המצביעים ל-70 אחוזים מכלל בעלי זכות הבחירה - כ-125 מיליון מצביעים. לשם השוואה - בבחירות של שנת 2000 הצביעו 51.2% בלבד. מנהל הוועדה החיצונית במכון לחקר ההצבעה, קרטיס גאנס, אמר כי לפי הערכתו צפויים כ-117.5 עד 121 מיליון מצביעים להגיע לקלפיות - בין 58 ל-60 אחוזים מהמצביעים הרשומים.

 

רשת CNN דיווחה שהיא צופה ששיעור ההצבעה בפלורידה, אחת המדינות המתנדנדות והחשובות במירוץ - יגיע ל-80 אחוז. כמות כזו של מצביעים לא ראו המשקיפים מימיהם. המומחים מציינים כי תושבי פלורידה, שנשאו מזה ארבע שנים את חרפת הספירה הכושלת של הבחירות הקודמות, רצו כנראה לוודא שהפעם הנשיא ייבחר באופן כשר וחד-משמעי.

 

שני מיליון כבר הצביעו בשבועיים האחרונים ועד סוף היום מצפים להשתתפות בקלפי של שמונה מיליון מתוך עשרה מיליון בעלי זכות הצבעה בפלורידה. בדיווחים מפלורידה נמסר כי בחלק מהמחוזות עמדו המצביעים בתור שלוש שעות ויותר.

 

כבר עם פתיחת הקלפיות, בשעה 1 בצהריים על פי שעון ישראל, ניתן היה לראות כי המצביעים צובאים על הקלפיות במספרים גדולים ותורים גדולים במיוחד נראו במדינות "המתנדנדות", שם אין לאף מועמד יתרון ברור ובקרב יזכה מי שיצליח להביא יותר מצביעים לקלפיות.

 

דובר ועדת הבחירות בשיקאגו, טום ליץ', ניסה להמחיש את כמויות המצביעים האדירות שהגיעו להצביע בבחירות. "בחלק מהקלפיות", אמר "הצביעו 25 אחוזים מהמצביעים הרשומים כבר בשעה הראשונה". ליץ' סיפר כי מדובר באנשים שרצו להספיק להצביע לפני לכתם לעבודה. 

 

התקווה של קרי: הצעירים

 

בבחירות הקודמות הצביעו 105 מיליון אמריקנים והפעם מעריכים המומחים שעוד עשרה או 15 מיליון מצביעים נוספים יממשו את זכותם הדמוקרטים. שיעור ההצבעה הגבוה משחק, לדעת המומחים, לידיו של ג'ון קרי. את ההבדל אמורים לעשות הצעירים, בני 30 ופחות. בסקרים מוקדמים בקרב הצעירים התברר ש-55 אחוז מהם תומכים בקרי ו-37 אחוז תומכים בנשיא בוש. אם הם יצביעו היום, קרי ינצח. אולם הסוקרים טוענים כי זהו ציבור בוחרים בלתי אמין.

 

מסקר אן.בי.סי שהתפרסם אתמול עולה ש-59 אחוז מהמצביעים בפעם הראשונה תומכים בקרי לעומת 37 אחוז בבוש. 54 אחוז מהצעירים בני 30 ומטה תומכים בקרי לעומת 37 אחוז בבוש.

 

כל בחירות חשובות. הפעם יותר

 

מרג'י מילר, בת 55 מניו יורק, לא סיפרה עבור מי תצביע, אבל הבהירה כי הבחירות האלה חשובות מאוד עבורה. "כל בחירות חשובות, אבל הפעם ההשרדות שלי עומדת על הפרק, וזה מעולם לא היה כך. כל מה שמעניין אותי זה ביטחון, ביטחון, ביטחון". בעלה של מרג'י, ג'ואל, נהרג במתקפת הטרור של ה-11 בספטמבר. הוא היה בקומה ה-97 של מגדלי התאומים.

 

בריאן פרבל, תושב אוהיו בן 43, טען כי מעולם לא נאלץ לחכות כל כך הרבה זמן על מנת להצביע. לדבריו, "חשבתי שאני אצליח להגיע מספיק מוקדם ולעקוף את התורים, אבל המתנתי כמעט שעה".

 

מרי ניקולסון ממישיגן עמדה מאחורי 150 אנשים שהצליחו להקדים אותה בתור. "זה נהדר, זה נפלא שכל כך הרבה אנשים מגיעים להצביע", אמרה. חברתה, סו ליבו, אמרה שתצביע עבור קרי, בעיקר כי "הגיע הזמן לשינוי". ריטה ווטן, גם היא ממישיגן, טענה כי בוש הוא הבחירה הנכונה. לדבריה, "ג'ון קרי לא נאמן לדתו, אז למה שיהיה נאמן לי? אני מצביעה לבוש".

 

אם הכל יילך כמתוכנן, הקלפיות ייסגרו הלילה, בשעה 3:00 לפנות בוקר (שעון ישראל).


קרי: "יש לכם בחירה"

 

המועמד הדמוקרטי ג'ון קרי הצביע אמש (שעון ישראל) בקלפי בבוסטון מסצ'וסטס. קרי הגיע לקלפי כשהוא מלווה בשתי בנותיו. "איני חושב שמישהו יכול לחזות את התחושה הזו, כשאתה רואה את שמך על טופס ההצבעה", אמר לכתבים. "זו תחושה מאוד מיוחדת. זה מרגש".


קרי פנה לציבור המצביעים האמריקני וקרא להם להגיע לקלפיות. לדבריו, "חשוב מאוד שאנשים ילכו להצביע, ויביעו את אהבתם למדינה, ללא שום קשר לזהות המועמד לו הם מצביעים. אנחנו רוצים שאנשים ישתתפו בבחירות".


מוקדם יותר, בוויסקונסין, אמר קרי לבוחרים כי האפשרות עומדת מולם ברורה: שינוי בממשל או ארבע שנים נוספות עם ג'ורג' בוש. "יש לכם בחירה. לכל האמריקנים יש בחירה היום. ג'ורג' בוש, גם הוא בחר. הוא בחר ללכת הלאה בלי שום תוכנית לשלום. אנחנו צריכים מנהיג שיידע להביא מדינות אחרות אל שולחן המשא ומתן".

 

לאחר שהצביע פתח קרי בסידרת ראיונות לתחנות טלוויזיה מקומיות במדינות "המתנדנדות".


בוש: "הבחירות בידי העם"

 

בביקורו באחת ממדינות המפתח - אוהיו, אמר אמש הנשיא בוש בניסיון אחרון לשכנע את המצביעים להצביע עבורו: "אני בטוח שנסחוף את אוהיו. אני משוכנע שנסחוף את המדינה". 


"הבחירות האלה בידי העם, ואני מרגיש נוח עם זה", אמר בוש, לאחר שהוא ואשתו לורה הצביעו בקלפי בקרופורד, טקסס, לאחר יום ולילה של הופעות מרתוניות בשש מדינות שונות. בוש נופף לקהל תומכיו סמוך לקלפי ולמצלמות הרבות ויצא לכיוון אוהיו, כדי להמריץ את תומכיו במדינה ה"מתנדנדת".

 

לאחר שהצביע אמר בוש כי "העם ואני מרגישים נוח. האנשים יודעים מהי עמדתי. אמרתי לעם האמריקני במה אני מאמין ואיך אוביל את המדינה במשך 4 שנים הבאות. אני מאמין כי אנצח".

 

הנשיא המכהן פנה אל העיתונאים ואמר להם: "אתם אלו שעושים את כל החיזויים, אך נראה מה העם יגיד. נתתי את כולי, יש לי חזון, ואני רגוע ובטוח בבחירת האנשים.

 

"אתמול היה יום מדהים בחיי הפוליטיים, ההתלהבות היתה מדבקת. כל הקמפיין היה חוויה יוצאת מהכלל ואני בטוח שהעברתי את המסר שלי איך להוביל את המדינה הזו. אני מאמין שמנהיג חייב להוביל בנחישות ובהיותו חזק ובהיר.


"הסוגייה היא במי אתה בוחר שיאבטח מדינה זו. במי אתה בוטח שינחיל את הערכים, במי אתה בוטח שימשיך להפעיל את הכלכלה. אין דבר טוב יותר למערכת מכך שהבחירות יסתיימו הלילה. מטרתי היא לגבש את העם, לקבוע מדיניות שתוודא את ביטחונה של אמריקה, ולקרב את הדמוקרטים והרפובליקנים".

 

תקלה או חבלה?

  

אתר האינטרנט דארדג' רפורט מדווח שבעיר פילדלפיה נתגלה כי 2000 קולות נקלטו במחשבי ההצבעה עוד לפני שנפתחו הקלפיות.

 

והתוצאות? אם מדגמי הבחירות יצביעו על מנצח ברור, רשתות הטלוויזיה האמריקניות יפרסמו אותן מיד עם שעת סגירת הקלפיות בחוף המזרחי, למרות שבחוף המערבי ייסגרו הקלפיות רק כעבור שלוש שעות, ב-6:00 שעון ישראל.


פורסם לראשונה 02/11/2004 16:19

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
התורים בפלורידה
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
בוש בקלפי. "יש לי חזון"
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
תרזה היינץ קרי מצביעה
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
קרי. יפתיע?
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
בוחרים באוהיו
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
"שרופה" על קרי
צילום: רויטרס
מומלצים