שתף קטע נבחר

"ישראל יכולה להמשיך ולישון בשקט"

התגובות בעולם לניצחון בוש: בישראל טוענים כי "בכל מקרה, ישראל יכולה לישון בשקט", אך מציינים גם כי לממשל בוש יש תוכנית מגובשת יותר בנוגע למזרח התיכון. טוני בלייר אמר כי ללא שום קשר לזהות הנשיא, הוא מחוייב למפת הדרכים, ואילו שר החוץ הצרפתי סיפר כי הוא "מסיר את הכובע בפני הדמוקרטיה האמריקנית". ביפן אמר ראש הממשלה כי "לא צפוי שינוי ביחסים"

המנצח הרשמי בבחירות לנשיאות ארצות הברית טרם הוכרז, אבל ברחבי העולם, וגם בישראל, החלו כבר היום בצהריים (יום ד') להגיב על נצחונו הצפוי של הנשיא המכהן, ג'ורג' בוש.


גורמים בירושלים קיבלו בסיפוק את התוצאות המסתמנות של הבחירות בארה"ב, אך ציינו גם כי "אם יש מדינה שיכולה הייתה לישון בשקט הלילה, בכל מקרה, זו ישראל. ישראל יכולה להרגיש בנוח עם שני המתמודדים לנשיאות".

 

 

לדבריהם, "לא משנה מי מנצח, יש לנו רשת ביטחון אמריקנית בצורת מכתב ההתחייבות הנשיאותי שאומץ גם במצע המפלגה הדמוקרטית. רשת הביטחון מובטחת בכל מקרה והכדור נמצא בידינו. אם לא נבצע את תוכנית ההתנתקות, גם האמריקנים יראו את עצמם משוחררים מההתחייבויות שלהם". 


הגורמים העריכו כי הממשל הנוכחי, בראשות בוש, שגיבש את חזון "שתי מדינות לשני עמים" במסגרת מפת הדרכים, ינסה לחתור ליישום חזון זה. עוד העריכו כי ממשל בוש יהיה זה שיפעל באופן אינטנסיבי יותר, זאת לאור העובדה שכבר יש לו חזון מגובש בנוגע למזרח התיכון, כפי שהוצג בתוכנית מפת הדרכים. 


עיתוני העולם מדווחים על הבחירות (צילום: איי.פי)


בנוסף העריכו בישראל כי הדרישה האמריקנית לפינוי מאחזים בלתי חוקיים תתחזק, אך לא באופן מיידי. זאת לאור הקשיים הפוליטיים הנוכחיים של ראש הממשלה במימוש תוכנית ההתנתקות. הגורמים התייחסו גם לרמזיו של שגריר ארה"ב, לפיהם מדינתו תומכת בהתנתקות רק כשלב ביניים בדרך ליישום מפת הדרכים, ואמרו: "כולם רואים זאת באותו אופן, רק שלטענת ישראל, בשלב זה אין פרטנר. רק כשיהיה פרטנר נחזור למשא ומתן על פי מתווה תוכנית ההתנתקות".

 

בלייר: מחוייב למפת הדרכים


ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, סירב להתייחס לזהות הזוכה במירוץ לנשיאות, אך אמר כי הוא מחוייב לעבוד ביחד עם ארצות הברית על מנת להתקדם ביישום מפת הדרכים. לדבריו, "התוצאות בארצות הברית עוד לא ברורות, אבל אני יכול להבטיח לכם שהתקדמות התהליך במזרח התיכון, יחד עם הדמוקרטיה באפגניסטן ובעיראק, הן שלוש המטרות החשובות ביותר".


בנאום בפני חברי בית הנבחרים הבריטי אמר בלייר: "אני מתחייב לעבוד בצמוד לנשיא ארצות הברית הנבחר, ולקדם את תוכנית מפת הדרכים להסדר בין הישראלים לפלסטינים".


צרפת: מסירים את הכובע בפני הדמוקרטיה האמריקנית


בצרפת בירכו על התהליך הדמוקרטי האמריקני, וקראו לחיזוק היחסים בין שתי המדינות, ללא שום קשר לזהות המנצח. שר החוץ הצרפתי, מישל ברנייה, סירב להגיב על תוצאות המדגמים, המנבאים ניצחון לבוש, אך בראיון לרשת הטלוויזיה RTL אמר כי הוא "מסיר את הכובע בפני הדמוקרטיה האמריקנית. זהו רגע חשוב מאוד עבור העולם כולו".


לדבריו, "אנחנו מתכוונים לעבוד צמוד לממשלה האמריקנית שתיבחר. יש לנו דברים רבים לעשות בנוגע למשברים הנוכחיים באיראן, בעיראק, במזרח התיכון. עלינו לדון בעתידה של אפריקה ובחיזוק היחסים הטרנס-אטלנטיים".


כאשר נשאל בנוגע ליחסיו של בוש עם הנשיא הצרפתי, ז'ק שיראק, אמר ברנייה כי "שניהם פוליטיקאים מנוסים מאוד, והם משוחחים ביניהם לעתים קרובות".

 

איטליה: ברלוסקוני מברך

 

ראש ממשלת איטליה, סילביו ברלוסקוני, בירך על בחירתו של נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, לכהונה שניה בתפקיד. 

 

ברלוסקוני, המבקר בימים אלו ברוסיה, אמר במסיבת עיתונאים כי "מדיניות החוץ של בוש הפכה את ארצות הברית למגינה העיקרית של השלום והדמוקרטיה ברחבי העולם".

 
כלכלן ביפן: ארה"ב - רפובליקת בננות


ראש ממשלת יפן, ג'וניצ'ירו קויזומי, אמר כי "זהו מרוץ ארוך, והוא נערך כפי שציפינו". עוד אמר קויזומי כי "לא משנה מי מנצח, לא צפוי שום שינוי ביחסים החברותיים בין יפן לארצות הברית. אין שום שינוי בחשיבות הברית בין המדינות".


ג'ספר קול, כלכלן בכיר השוהה ביפן, לא מסכים עם עמדתו של ראש הממשלה. לדבריו, "אנחנו נמצאים בסיוט. ארצות הברית היא רפובליקת בננות. זוהי הדמוקרטיה הגדולה בעולם - והיא לא מתפקדת".


אוסטרליה: ממשל בוש - ממשל עם איכויות ידועות מראש


שר החוץ האוסטלי, אלכסנדר דאונר, טען כי ממשלתו רואה בממשלו של בוש "ממשל עם איכויות ידועות מראש". לדבריו, "במהלך ארבע השנים האחרונות פיתחנו יחסים קרובים מאוד עם הממשל האמריקני, ובכוונתנו להמשיך לעשות כך גם במהלך ארבע השנים הקרובות".


עם זאת, אמר דאונר כי ממשלתו תפתח דלתה גם בפני קרי, "במידה ובאורח נס הוא יגיע לבקר כאן, או יזכה בבחירות".


פוטין: בוש הוא שותף נאמן


נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, אמר כי "בחירתו של נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, לכהונה שניה תוכיח שהעם האמריקני לא נכנע לטרור". לדברי פוטין, "היחסים בין ארה"ב לרוסיה השתפרו במהלך כהונתו של בוש. אני רואה בו שותף נאמן, ופוליטיקאי אמיץ".


פורסם לראשונה 03/11/2004 13:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
ישן בשקט? שרון
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
"מסיר את הכובע". ברנייה
צילום: איי פי
צילום: איי פי
אין שינוי ביחסים. קויזומי ובוש
צילום: איי פי
מומלצים