שתף קטע נבחר

קרי הפסיד, וזה לא הסתיים

אלה היו צריכות להיות הבחירות של הדמוקרטים. בבית הלבן יושב נשיא מעורר מחלוקת, שסיבך את אמריקה במלחמה, בגירעון ובאבטלה. היו להם כל הכלים חוץ מאחד: מועמד טוב. מאז 1980 הפך לבה של אמריקה מדמוקרטי לרפובליקני. בוש, עם אסטרטגיה מבריקה, הצליח לשמור על הלב אדום. שובר השיוויון היא אוהיו והדמוקרטים לא הולכים לוותר עליה. תם ולא נשלם

זו היתה צריכה להיות מערכת הבחירות של הדמוקרטים. בבית הלבן יושב נשיא מעורר מחלוקת, שסיבך את ארצות הברית במלחמה בעיראק, הפך עודף תקציבי ענקי לגרעון של טריליוני דולרים, והיה הנשיא הראשון זה עשרות שנים שבתקופתו פוטרו מיליוני עובדים.

 

הנשיא ג'ורג' בוש תרץ את הבעיות הכלכליות של אמריקה בפיגועי ה-11 בספטמבר, אבל גם בשנים של מלחמות, לרבות בתקופת מלחמת העולם השניה, לא היה כדבר הזה.

 

 

לדמוקרטים היו גם כל הכלים הנכונים לנצח בבחירות: ארגון משומן בשטח ויותר כסף מאשר לרפובליקנים העשירים. חסר להם רק דבר אחד: מועמד טוב. סנטור ג'ון קרי היה מועמד אפור למדי שלא הצליח להלהיב את אמריקה ולחדור ללבה האדום של המדינה.

 

הנשיא הדמוקרטי האחרון, ביל קלינטון, הצליח לזכות בנצחונות במדינות דרומיות ואפילו במונטנה הנידחת. גם הנשיא הדמוקרטי שקדם לו, ג'ימי קרטר, ניצח במדינות הדרום. זה קרה ב-1976. רונלד רייגן הצליח מאז 1980 להפוך את לבה של אמריקה הכפרית, ההררית, מדמוקרטית לרפובליקנית. פרט לשמונה השנים החריגות של ביל קלינטון בבית הלבן, אמריקה הפכה לשמרנית. מפלגת העשירים הפכה למפלגה עממית.

 

הלילה נצבעה אמריקה כולה אדום. הכחול הדמוקרטי נראה רק במדינות שלחוף האוקיאנוס האטלנטי במזרח והאוקינוס השקט במערב.

 

הדמוקרטים שלטו בערים הגדולות - ניו יורק, בוסטון, וושינגטון, פילדלפיה, שיקגו, לוס אנג'לס, סן פרנציסקו. מטה הבחירות של בוש לא עשה כל ניסיון להשקיע בערים אלה כסף ומאמץ. עם נתוני פתיחה כמעט בלתי אפשריים, העמידו עוזריו של בוש ובראשם היועץ הפוליטי קארל רוב, אסטרטגית בחירות מבריקה. הם הצליחו לתמרן בין המוקש העיראקי למוקש הכלכלי, להפוך את המלחמה בטרור לנושא העיקרי במערכת הבחירות ואת הנשיא בוש למנהיג בעל תכונות האופי הנדרשות כדי להוביל את אמריקה לנצחון.

 

המסרים הרגשיים של מטה בוש - ערכי דת ומוסר שהודגשו במסע הבחירות - קלעו היטב ללב האדום של אמריקה. במערכת הבחירות הזו הצליח בוש לחזור ולנצח בכל המדינות שבהן הוא זכה לפני ארבע שנים מול אל גור. המסרים שלו נעמו לאזניהם של עשרות מיליוני נוצרים אוונגליסטים, שהתגייסו למשימה ועבדו קשה למען בוש, הנוצרי האדוק, שבגיל 40 "נולד מחדש" וגילה את ישו.

 

אבל אולי זה עוד לא נגמר בעצם. כמה רשתות טלוויזיה אמריקניות העניקו בתחזית שלהן נצחון לבוש באוהיו, אך במטה קרי טוענים שהקרב אינו אבוד ושיש להם סיכוי טוב לנצח במדינה המתנדנדת, ששווה 20 אלקטורים. במשך הלילה הופעל על קרי לחץ של אישים במפלגה הדמוקרטית ושל התורמים הגדולים לא להיכנע. הוא הסתגר במשך שעות ארוכות עם יועציו ולא נראה בפומבי.

 

ואכן במטה קרי אין כל כוונה לוותר על אוהיו. כל האמצעים כשרים, כולל פניות לבית המשפט על אי-סדרים בהצבעה. אוהיו מסתמנת כפלורידה של שנת 2004.

 

זה היה הלילה שבו הנשיא בוש לא הכריז על נצחון וסנאטור קרי עדין לא נכנע. תם ולא נשלם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
לא הצליח להלהיב. קרי
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
עוד 4 שנים. תומכי בוש
צילום: רויטרס
מומלצים