שתף קטע נבחר

מומחים: "הכל תלוי במדינה אחת - אוהיו"

לדברי הפרופסורים סנדלר וגלבוע, שניהם מאוניברסיטת בר אילן, הקרב על הנשיאות עוד לא סגור, לפחות לא עד שיספרו את כל הקולות באוהיו. במידה והפער בין הדמוקרטים לרפובליקנים יהיה קטן ממספר ההצבעות "על תנאי" - צפוי מאבק ארוך ומייגע בבתי המשפט. מתי נדע שהכל סגור? כשקרי ינאם את נאום ההפסד. והיחס לישראל? צפויים שינויים, אבל לא רבים. רובם, אגב, נובעים מהתחזקות הנצרות האוונגליסטית

מתי נוכל לומר שהושגה הכרעה בבחירות לנשיאות ארצות הברית? הנשיא ג'ורג' בוש אוחז כנראה בניצחון, אולם יש כמה וכמה מהמורות שצפויות בימים ובשבועות הקרובים (תוצאות, עידכונים ופרשנויות בסיקור מיוחד של ynet ).

 

לדברי פרופסור שמואל סנדלר, ראש הקתדרה לדמוקרטיה ואזרחות באוניברסיטת בר אילן, עדיין מוקדם מדי לומר. לדבריו, המאבק הנשיאותי לא ייגמר היום, אלא עשוי להגרר לבתי המשפט. פרופסור איתן גלבוע, מומחה לארה"ב, אף הוא מאוניברסיטת בר אילן אומר כי כרגע הכל תלוי במדינה אחת - אוהיו. 


לדבריו, "יש באוהיו בסביבות 200 אלף קולות 'על תנאי' - אנשים שהגיעו לקלפיות ללא כל אמצעי זיהוי אבל הצביעו בכל זאת. קולות רבים נוספים הם קולותיהם של אנשים שהצביעו מחוץ למדינה. 75 אחוזים מהקולות באוהיו נאספו בכרטיסי ניקוב, ממש כמו בפלורידה בשנת 2000. זה מרשם לצרות ולערעורים.


"רק בתום הספירה והאימות של כל הקולות האלה נוכל לדעת בבירור מי הנשיא. השאלה הגדולה היא מה יהיה הפער בין בוש לקרי במדינה זו. אם קרי יפסיד בפער שעולה על מספר הקולות המפוקפקים - העסק גמור ובוש נבחר". 


ומתי נדע אם אכן בוש ניצח? לדברי פרופ' גלבוע נצטרך לראות האם קרי יישא בשעות הקרובות את "נאום המפסיד" המסורתי. במידה ואכן יישא אותו, משמעות הדבר היא כי השלים עם ההפסד. במידה ולא יישא את הנאום, סביר להניח שבכוונת הדמוקרטים להמתין לספירת הקולות הסופית ואולי אף לפנות לבית המשפט.


פרופ' סנדלר מתייחס אף הוא לנעשה באוהיו. להערכתו, אם בוש ניצח במדינה זו, מדובר ככל הנראה באחוזי הצבעה גבוהים מאוד בקרב חברי הקהילה הנוצרית האוונגליסטית. "עליית כוחם של האוונגליסטים היא דבר שנצטרך ללמוד היטב, מכיוון שיש לה השפעה לא רק על תוצאות הבחירות הנוכחיות, אלא גם על יחס הנשיא הנבחר ליהודים בכלל ולישראל בפרט".


לדבריו, "בעתיד יצטרכו המועמדים להשקיע יותר משאבים בקול הזה, ולכן ייתכן וישקיעו פחות משאבים בקול היהודי. צריך גם לקחת בחשבון שהאוונגליסטים תומכים בישראל, אבל עד גבול מסויים. הם מאמינים למשל בהבטחה האלוהית של שטחי ישראל לעם ישראל ולכן יביעו התנגדות עזה לתוכנית ההתנתקות".


"למרות ההתחשבות באוונגליסטים", מוסיף סנדלר, "אין ספק שבוש, גם בכהונה שנייה, ימשיך להלחם בטרור, ובנקודה זו יש לו ולישראל אינטרסים משותפים. צריך לזכור גם שהוא נכנס עכשיו לכהונתו השנייה, והוא מחפש את מקומו בהיסטוריה. מבחינה זו סביר להניח שהוא ירצה להזכר כזה שייצב את המצב במזרח התיכון ולכן ינסה לקדם את מפת הדרכים".

 

גם לטענת פרופ' גלבוע, אין שום ספק בנוגע למחוייבותו של בוש למלחמה בטרור, אך לטענתו יש לזכור כי מבחינת סדרי העדיפויות האמריקנים, הסכסוך הישראלי-פלסטיני ניצב במקום השלישי - אחרי עיראק ואיראן.


"איראן יותר דחופה כי שם יש שעון גרעיני מתקתק", הסביר. "ארה"ב צריכה את תמיכת אירופה בחזית האיראנית, ומכיוון שידוע שעמדת אירופה בנוגע למזרח התיכון שונה מהעמדה הישראלית, ייתכן וארה"ב תשלם לאירופה במטבע הישראלי".


אתה בעצם רומז שבוש ישנה את המדיניות כלפי ישראל?


"לא בהכרח. ככל הנראה תהיה המשכיות במדיניות של בוש, זאת עקב שתי עמדות מוצא מהן נובע יחסו של בוש לישראל. העמדה הראשונה היא היותו נוצרי 'חוזר בתשובה', שמתייחס לישראל לחיוב תוך שימוש במונחים דתיים. העמדה השנייה היא שבוש רואה בישראל שותפה למלחמה בטרור. הוא מאמין שיש לנו אוייב משותף.


"חשוב גם לזכור שלבוש יש מערכת יחסים טובה מאוד עם ממשלת שרון. קונדוליזה רייס, יועצתו של בוש, צפוייה להיות הדמות החזקה ביותר בממשל ולהתמנות לתפקיד מזכירת המדינה או ההגנה. גם לה יש יחסים טובים מאוד עם אריאל שרון, שפותחו בעזרתו של דב וייסגלס.


"מצד שני, ייתכן מאוד שבוש, שלא עומד עכשיו בפני מערכת בחירות, יתחיל לדרוש מישראל למלא את ההתחייבויות שהעניקה לו בעבר, כגון ההתחייבות לפנות מאחזים בלתי חוקיים. ארה"ב גם צפוייה להפעיל לחצים להגברת שיתוף הפעולה עם מצרים ועם הרשות הפלסטינית בכל הנוגע לביצוע תוכנית ההתנתקות.


"נושא נוסף בו יכול להיראות שינוי הוא נושא הווטו האמריקני על החלטות אנטי-ישראליות במועצת הביטחון ובעצרת הכללית של האו"ם. עד כה ארה"ב הטילה וטו כמעט על כל החלטה שכזו, אבל הווטו הזה מעמיד אותה במקום מאוד לא נעים. היא נאלצת למצוא עצמה לבדה מול שאר מדינות העולם, וזה מצב שהיא תעדיף להמנע ממנו בעתיד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוניברסיטת בר אילן
לשים לב לקול האוונגליסטי. סנדלר
צילום: אוניברסיטת בר אילן
באדיבות אוניברסיטת בר-אילן
מרשם לצרות. פרופ' איתן גלבוע
באדיבות אוניברסיטת בר-אילן
צילום: רויטרס
ינצח באוהיו? בוש
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
יודה בהפסד? קרי
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
קשרים חזקים עם שרון. רייס
צילום: רויטרס
מומלצים