שתף קטע נבחר

דאגה בעולם הערבי מניצחונו של בוש

ניצחונו המסתמן של בוש לא מעורר התלהבות רבה בעולם הערבי. שגרירת הרשות הפלסטינית בפאריז הביעה דאגה מכך שבוש יזכה בכהונה שנייה, כי בקדנציה הראשונה שלו הוא הנהיג מדיניות של מלחמה. גם בעיראק לא זוכה בוש לתמיכה רבה

בעולם הערבי עוקבים היום (ד') בדאגה אחר ניצחונו המסתמן של ג'ורג' בוש בבחירות בארה"ב. הפלסטינים וכן רבים במדינות ערב לא ירוו נחת מכהונה שנייה של הנשיא.

 

 

שגרירת הרשות הפלסטינית בפריז, לילה שאהיד, אמרה לרשת LCI בבירה הצרפתית כי היא מודאגת מכך שבוש יזכה בכהונה שנייה. 

 

לדבריה, "אני סבורה, כמו כל הפלסטינים, שערפאת ממתין לראות מה יעשה

 בוש כדי לחזור למדיניות של שלום במקום מדיניות של מלחמה. אני מודאגת, כי במשך ארבע שנים הנהיג בוש מדיניות של מלחמה והחליט לשים את תהליך השלום בהקפאה".

 

תחנת אל ג'זירה, המלווה לאורך כל היום את הבחירות בארה"ב, דאגה להזכיר לצופיה שוב ושוב ש"הכל עדיין פתוח" וכי עד שלא תוכרע ההצבעה באוהיו, לא ניתן יהיה לדעת מי מבין השניים, בוש או קרי, ניצח.

 

מגישי אל ג'זירה, ששמרו על ארשת מוקפדת וקפואה, ניעורו לחיים לאחר שהתברר שהרשתות האמריקניות לא ממהרות לסמן את אוהיו כרפובליקנית. "אוהיו היא הפתעה עצומה עבורנו, אך יש יותר מ-250 אלף קולות על תנאי באוהיו שטרם נספרו ואני סבור שג'ון קרי ינצח שם", אמר עבד אל-עזיז עוואד, פעיל של המפלגה הדמוקרטית לתחנת אל ג'זירה.

 

לדבריו, "אנו יודעים שמי שייקח שתי מדינות מתוך השלוש - פנסילבניה, פלורידה ואוהיו ינצח בבחירות. עד כה ניצח קרי בפנסילבניה ובוש בפלורידה וכשתתברר זהות המנצח באוהיו ניתן יהיה לדעת מי ינצח. יש עדיין אופטימיות והכל פתוח".

 

גם בעיראק תוקפים את בוש

 

נראה שלנשיא בוש היתה בעיה גם במעוז התמיכה אולי היחידי שלו בעולם הערבי - עיראק. במשאל שערך מרכז למחקרים אסטרטגיים בעיראק, ושכלל אלפיים נשאלים, עולה כי העיראקים חצויים בשאלה את מי מעדיפים לראות כנשיאה של ארה"ב.

 

סעד תאופיק, איש אקדמיה מבגדד שהיה כלוא בימי שלטונו של סדאם חוסיין בעיראק, אמר לעיתון "א-שרק אל-אווסט" היוצא לאור בלונדון כי תמך באמריקנים כאשר אלה הדיחו את סדאם מהשלטון אולם כאשר הפכו רחובותיה של בגדד לרוויי אלימות וסכנות החלו הדעות כלפי בוש להשתנות. "אם הייתי אמריקני הייתי מצביע נגדו", אמר.

 

לדבריו, "המלחמה שהובילו האמריקנים בעיראק היתה תחת ניהול כושל". הוא הוסיף, "אזרחי עיראק יכלו לחיות כל עוד נמנעו מלמתוח ביקורת על סדאם חוסיין ומשפחתו, אולם עתה איבדנו הכל. כל מה שקשור אלי הפך לרע יותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
ערפאת. "עוקב"
צילום: איי פי
צילום: איי פי
שאהיד. "אני מודאגת"
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
בוש. "גם בעיראק לא תומכים"
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
"להתייחס בזהירות"
צילום: רויטרס
מומלצים