שתף קטע נבחר

מי העניקו לבוש עוד ארבע שנים?

23 אחוז מהמצביעים בבחירות הנוכחיות היו נוצרים אוונגליסטים. 78 אחוז מהם הצביעו עבור הנשיא בוש. לעומתם, רק 23 אחוז מקולות היהודים הלכו לנשיא

מי העניק לנשיא ג'ורג' בוש ארבע שנים נוספות בבית הלבן? איזה מגזר עשה את ההבדל בבחירות 2004 לנשיאות ארצות הברית?

 

אחרי הבחירות הקודמות, בשנת 2000, טען יועצו הפוליטי של הנשיא, קארל רוב, שארבעה מיליון נוצרים אוונגליסטים הדירו את רגלם מתחנות ההצבעה בעיקר בגלל הדיווחים על עברו אפוף האלכוהול של הנשיא. הוא הבטיח שבהתמודדות על הכהונה השנייה הוא ידאג להביא אותם לקלפיות.

 

 

ביום הבחירות, בעוד שכל המומחים והפרשנים מדברים על שיעור ההצבעה הגבוה, בעיקר בקרב הצעירים, ועל ההערכות שהם יצביעו בהמוניהם עבור הסנאטור קרי, דאג קארל רוב להביא את "החרדים" שלו להצביע.

 

לא ברור אם עמד בהבטחתו ורשם ארבעה מיליון קולות בעמודה של הנשיא, אבל מבט בנתוני ההצבעה מגלה את התמונה הבאה: בשנת 2000, למרות הניצחון של בוש במניין האלקטורים, ההפרש בינו ובין אל גור היה חצי מיליון קולות. אתמול, ההפרש בין בוש לקרי עמד על כשלושה וחצי מיליון קולות (59,117,523 מול 55,557,584).

 

במערכת הבחירות של שנת 2000 רק 14 אחוז מהמצביעים הם נוצרים אוונגליסטים. מבדיקת תחזית הקלפיות בבחירות הנוכחיות עולה ש-23 אחוז מהבוחרים הם לבנים אוונגליסטים - כל מצביע רביעי או חמישי לערך. 78 אחוז מהם הצביעו עבור בוש.

 

בהתחשב בעובדה שרק 23 אחוז מהקולות היהודים הלכו לבוש, הרי שככל הנראה, מה שהכריע את מערכת הבחירות הזו עבור הנשיא היה הקול האוונגליסטי, לא היהודי.

 

מה חשוב לנוצרים האדוקים?

 

יש להניח שלא רק ההשתדלות של רוב (שאגב, בנאום הניצחון של בוש זכה מפיו לכינוי "הארכיטקט") הביאה את הנוצרים האדוקים לקלפיות. מה, אם כן, גרם להם לצאת מהבית ולהצביע, ברובם, לבוש?

 

על פי סקרים שנערכו לאחרונה, 21 אחוז מהם אמרו שערכי המוסר והמשפחה עומדים בראש הסולם. רק אחר כך באים נושא הטרור (20 אחוז), הכלכלה (19 אחוז) ועיראק (15 אחוז).

 

אפשר להוסיף על כך את העובדה שהנשיא דאג להדגיש לכל אורך מסע הבחירות שלו את אורח החיים הדתי שלו. הוא אף אמר מספר פעמים שהוא חש שהוא נבחר לתפקיד כדי למלא את רצון האל, אמירה חריגה באמריקה שמקפידה כל כך על הפרדה בין דת ומדינה, שגם גרר אחריה ביקורת חריפה מצד חוגים ליברלים.

 

ויש, כמובן, את הזיקה לישראל. סקר שעשתה לפני חודש האגודה הבינלאומית לידידות בין נוצרים ויהודים, מיסודו של הרב יחיאל אקשטיין, מגלה שנושא ישראל חשוב לאוונגליסטים יותר מכל הנושאים האחרים שהוצגו בסקרים האחרים.

 

31 אחוז אמרו שישראל היא הנושא החשוב ביותר מבחינתם בבחירת נשיא. 64 אחוז אמרו שהתמיכה בישראל היא נושא חשוב. 98 אחוז מהנשאלים האוונגליסטים הצהירו על כוונתם להצביע עבור בוש. 97 אחוז מהנשאלים רואים את בוש כידיד יותר נאמן לישראל מקרי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
הכי חשובה התמיכה בישראל. בוש בנאום הניצחון
צילום: איי פי
צילום: איי אף פי
רוב היהודים הצביעו לקרי. קלינטון בבית כנסת בפלורידה
צילום: איי אף פי
מומלצים