שתף קטע נבחר

חשד: הבנקים תיאמו ביניהם הפסקת אשראי לרשויות

הרשות להגבלים עסקיים בודקת חשד כי הבנקים תיאמו ביניהם להפסיק לתת אשראי לרשויות המקומיות. ל-ynet נודע כי על פי הטענות, בחלק מהמקרים סיר בכיר בבנקים להעניק אשראי לערים מבוססות ומסר לגזברי אותן ערים, שגם בבנק המתחרה לא יתנו להם אשראי. על פי הטענות, תיאם איגוד הבנקים את המדיניות הזו. הבנקים בתגובה: "לא ידוע לנו על החקירה"

הרשות להגבלים עסקיים בודקת את החשד שהבנקים מתאמים ביניהם, לכאורה, את ההחלטה להפסיק להעניק אשראי לרשויות המקומיות. כך נודע ל-ynet.

 

ברשויות מקומיות רבות אומרים שהבנקים הגדולים הפסיקו לתת להן אשראי לפני כ-5 חודשים. הפסקת האשראי החלה לאחר שהממשלה חוקקה את "חוק עוקף עיקול", המאפשר לה להזרים לרשויות כסף לתשלום שכר העובדים, תוך עקיפת בעלי חוב אחרים של הרשויות, כולל הבנקים.

 

על פי הטענות, שהגיעו לידיעת ynet, פנו באחרונה גזברים ברשויות מקומיות לבנק עימו הם עובדים בדרך כלל, ברוב המקרים בנק לאומי ובנק הפועלים, וביקשו לחדש להם את האשראי. לאחר שקיבלו תשובה שלילית, איימו גזברי הרשויות שיפנו לבנק מתחרה.

 

על פי הטענות, אמרו בכירים בבנקים לגזברים, ביניהן גם כאלה של ערים מבוססות: "אנחנו לא מודאגים מהאיום, גם בבנק המתחרה לא יתנו לכם אשראי". הגזברים פנו לבנק המתחרה, ואכן, גם שם לא קיבלו אשראי. על פי הטענות, קיים חשד כי הבנקים תיאמו ביניהם את ההחלטה שלא להעניק אשראי לרשויות.

 

על פי הטענות, תיאם איגוד הבנקים בין הבנקים את מדיניותם בקשר להענקת אשראי לרשויות. לכאורה, אם יתברר שיש אמת בחשדות, מדובר בעבירה על חוק ההגבלים העסקיים, כיוון שאסור לאיגוד הבנקים להתערב בפעילות הבנקים ולתאם החלטות עסקיות שלהם מול לקוחותיהם.

 

ברשות להגבלים עסקיים סירבו למסור תגובה לכתבה.

 

הבנקים: האשמות מגוחכות

 

מאיגוד הבנקים נמסר בתגובה: "מדובר בהאשמות מגוחכות וחסרות שחר. איגוד הבנקים לא עסק ולא עוסק בתיאום הפעילות העסקית של הבנקים בישראל, קודם כל מכיוון שהדבר אסור בחוק, ושנית משום שאין לו כל יכולת להיכנס לשיקולים העסקיים של הבנקים. ברור שכל בנק מקבל את החלטותיו העסקיות בנפרד, ואין כל צורך בתיאום ביניהם".

 

"מי שעיניו בראשו היה יכול להבין שחקיקה שתעקוף את הבנקים בהעברת כספים לרשויות עלולה לגרום לבנקים לראות במתן אשראי לרשויות סיכון גבוה יותר מאשר בעבר".

 

מבנק הפועלים נמסר בתגובה: "לבנק לא נמסר על כל חקירה המתנהלת נגדו. הבנק נקט עמדה עצמאית בנושא האשראי לרשויות המקומיות, וזאת מיד עם הגשת הצעת החוק לכנסת, ללא תאום עם כל גורם אחר. הבנק ממשיך לנקוט עמדה משיקולים עניניים בלבד וללא תיאום עם אחרים. חבל שיוזמי הצעת החוק שהוביל לקיפוח זכויות הבנקים, לא שעו לאזהרות חברי כנסת, שהזהירו במפורש במהלך הדיון בוועדת הכספים, כי לא יהיה מי שיסכים להעניק לרשויות אשראי חדש". 

 

בבנק לאומי סירבו להגיב לדברים. 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן סלומון
בעיית השכר ברשויות נפתרה, אבל כעת אין לרשויות אשראי
צילום: דן סלומון
מומלצים