שתף קטע נבחר

מקורבי שרון: רוצים משאל? תגישו הצעת חוק פרטית

ראש הממשלה לא יעניש ח"כים שיגישו הצעות חוק בנושא, ואפילו יעניק חופש הצבעה. ועדת איתן ממליצה לערוך משאל - אך מסיקה שלא ניתן לעשות זאת בלי הסכמת רה"מ. בסביבת שרון מעריכים: זה ה"סולם" של ביבי

ראש הממשלה מתנגד אמנם בתוקף לעריכת משאל עם בנושא תוכנית ההתנתקות, אולם יסכים לכך שח"כים מהליכוד יגישו הצעות חוק פרטיות בנושא - ואף יעניק לחברי הסיעה חופש הצבעה. כך אמרו היום (א') ל-ynet גורמים בסביבתו.

 

לדברי גורמים בסביבת שרון, "היה מוזר לראש הממשלה שאף אחד לא בחר להגיש הצעת חוק פרטית בנושא המשאל". הוא עצמו, כאמור, לא "יעניש" את מי שיעשה כן.  

 

היום הגישה ועדת איתן, שהוקמה בתוך הליכוד, את מסקנותיה בעניין האפשרות לקיום המשאל. באופן עקרוני, הוועדה ממליצה לקיים משאל בכל מקרה של ויתור על שטחים - אך "בתיאום עם הממשלה והכנסת". השורה התחתונה היא שללא הסכמתו של ראש הממשלה, בסיטואציה הפוליטית הנוכחית, ממילא לא ניתן ליישם את משאל העם.

 

בסביבת שרון מעריכים כי מסקנות הוועדה בראשותו של ח"כ מיכאל איתן עשויות לספק את ה"סולם" הדרוש לבנימין נתניהו, כדי שיחזור בו מן האולטימטום שהציב בנושא המשאל. גם להסתלקותו של יאסר ערפאת עשויה להיות השפעה דומה, שכן שר האוצר יכול להציג זאת כהזדמנות לבצע את הנסיגה בתיאום עם הפלסטינים.

 

מחר אמור נתניהו להחליט סופית האם יעמוד בדבריו ויתפטר ביום שלישי, בתגובה על כך ששרון לא מקדם את המשאל. במערכת הפוליטית קיימות עדיין הערכות סותרות באשר לדרך בה יבחר לנהוג: יש מי שסבור כי ברגע האחרון, באורח דרמטי כהרגלו, יודיע על "יישור קו" עם ראש הממשלה. אחרים משוכנעים שיממש את איומו, ומסבירים: אילו רצה לחזור בו, היה עושה זאת כבר מזמן.

 

גם סיעת המפד"ל צפויה להחליט בתוך יומיים האם לממש את איומיה ולפרוש, על רקע דומה. במקרה שלה הדברים ברורים יותר: ללא המשאל, השר זבולון אורלב וחבריו צפויים להצטרף ליו"ר אפי איתם וליצחק לוי בספסלי האופוזיציה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
יש סולם? שרון ונתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: אתר הכנסת
צריך משאל, אבל אי אפשר. איתן
צילום: אתר הכנסת
מומלצים