שתף קטע נבחר

לראשונה בארה"ב: תשע שנות מאסר לזבלן

אח ואחות תושבי צפון קרוליינה הורשעו בשבוע שעבר בהונאת דואר אלקטרוני. המושבעים המליצו לגזור על האח, ג'רמי ג'יינס, שהפך מיליונר בזכות ההונאות, תשע שנות מאסר בפועל. ג'סיקה דהגורט, אחותו, צפויה לקנס בסך 7,500 דולרים

אח ואחות שהיו אחראים למשלוח מיליוני הודעות דואר זבל הורשעו בשבוע שעבר, במסגרת התביעה הפלילית הראשונה שהוגשה בארה"ב נגד מפיצי ספאם על פי חוק נגד דואר זבל של מדינת וירג'יניה.

 

המושבעים במשפט המליצו לגזור עונש מאסר של תשע שנים בפועל לג'רמי ג'יינס מצפון קרולינה, בן 30. אחותו-שותפתו, ג'סיקה דהגרוט, בת ה-28, צפויה לקנס כספי בסך 7,500 דולר. השניים הורשעו בשלושה סעיפים של משלוח דואר אלקטרוני עם מידע מזויף. הנאשם השלישי, ריצ'רד רוטקובסקי, בן 30, זוכה לאחר דיון בעניינו. 

 

התובעים השוו את ג'יינס ודהגרוט לרוכלים-נוכלים מודרניים, שניצלו את האינטרנט כדי למכור למשתמשים תמימים הבלים כמו "מנגנון החזרים של FedEx", שלכאורה איפשר לאנשים להרוויח עד 75 דולר לשעה בעבודה מהבית.

 

הרוויח 24 מיליון דולרים מההונאות

 

ג'יינס, שפעל תחת הכינוי Gaven Stubberfield, נהג לשלוח עשרות אלפי הודעות למנויי ספק האינטרנט AOL, וניצל את שרתיה לשם כך. על פי רישומי Spamhaus Project, ארגון אנטי ספאם, הוא נחשב לזבלן השמיני "הפורה" ביותר בעולם.

 

על פי התביעה, ג'יינס קיבל בכל חודש כ-10,000 הזמנות של המוצר, בצירוף מספרי כרטיסי אשראי, כל אחת מהן על סך 39.95 דולרים. "זו היתה פשוט הונאה", אמרה התובעת ג'ן פישל לסוכנות החדשות איי פי. התובע ראסל מגווייר טען כי ג'יינס הצליח לצבור רווחים נקיים בסך 24 מיליון דולר ממכירת מוצרים חסרי תועלת. הוא הצליח להונות אנשים במשך שנים", אמר מגווייר.

 

התובעים ביקשו מהמושבעים להטיל על ג'יינס את העונש המרבי הקבוע בחוק - 15 שנות מאסר בפועל - ולשקול לגזור עונש מאסר של מספר שנים גם על אחותו, אשר אשמתה פחותה, על פי כתב התביעה.

 

הסניגורים ביקשו מהמשובעים לחוס על הנאשמים, ולא לגזור עליהם עונשי מאסר. דיוויד אובלון, שייצג את ג'יינס, טען כי התביעה צריכה היתה להקל על הנאשמים, ולבקש עונש מופחת, ומן הראוי היה שלא תדרוש "עונש כבד", מאחר ומדובר בתביעה הראשונה בנושא, המוגשת בווירג'יניה. הוא ציין עוד, כי מכיוון שמרשו הוא תושב מדינת צפון קרולינה, כלל לא היה מודע לחוקיה של מדינת וירג'יניה.

 

חשוב לציין, כי למרות ששני האחים מתגוררים בצפון קרולינה, בית המשפט במדינת וירג'יניה קבע כי יש לו סמכות שיפוטית בנושא זה, מאחר והשניים שלחו את הספאם באמצעות שרתיה של חברת AOL הממוקמים במדינה.

 

השופט יוכל להפחית את עונשם

 

הסניגור כינה את המלצת המושבעים, לגזור תשע שנות מאסר בפועל על מרשו, 'החלטה מזעזעת'. "תשע שנות מאסר הן עונש שערורייתי בהשוואה למה שגוזרים על פושעים הורשעו בעבירות של שוד או אונס", הוא טען.

 

בפברואר, כאשר גזר דינם של ג'יינס ודהגרוט יגזר באופן רשמי על ידי השופט תומס הורן, הוא יוכל להפחית בעונש המאסר עליו המליצו המושבעים, או להותירו כפי שהוא. בכל מקרה לא יוכל הורן לגזור עליהם שנות מאסר נוספות.

 

הורן טרם התייחס לעתירה שהוגשה בשלב מוקדם יותר, אשר כללה בקשה לבטל את התביעות נגד הנאשמים. במהלך המשפט אמר השופט כי הוא מתקשה לאפשר את המשך התביעה נגד דהגרוט ורוטקובסקי.

 

אובלון אמר כי ג'יינס "הורשע בגלל תמימותו", והוא מצפה כי ההרשעה תבוטל לסוף. אך גם אם הורן יסרב לבטל את פסק הדין, הסניגור בכל זאת יוכל לעתור נגד חוק האנטי ספאם של וירג'יניה ולטעון להתנגשות עם החוקה האמריקנית וחופש הביטוי.

 

החוק הקשוח ביותר בארה"ב

 

התביעה התבססה על חוק שנכנס לתוקפו בשנה שעברה, האוסר על משלוח דואר זבל המסווה את מקור המשלוח, ונשלח ללא בקשת הנמען. כמה מעובדי חברת AOL העידו במהלך המשפט, שנמשך שבועיים.

 

אובלון התלונן על הזיקה בין התביעה ל-AOL. לדבריו, התובע הכללי בווירג'יניה, ג'רי קילגור, הודיע על הגשת כתבי אישום בתיק במהלך מסיבת עיתונאים שהתקיימה אשתקד במשרדי AOL. "נראה לעיתים ש-AOL השתלטה על התביעה", הוא טען.

 

קילגור מצידו התגאה בחוק האנטי ספאם של וירג'יניה, וטען כי מדובר בחוק הקשוח ביותר מסוגו בארה"ב. "דואר זבל הוא מטרד עבור מיליוני אמריקנים, אך הוא מהווה בעיה חמורה גם עבור עסקים, משום שאלפי ההודעות הבלתי רצויות לא מאפשרות לארגונים לתפקד", מסר. הוא כינה את הפסיקה "נצחון גדול לתושבי וירג'יניה ולשאר אזרחי אמריקה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התביעה ביקשה את העונש המקסימלי
מומלצים