שתף קטע נבחר

לשכת המפד"ל אישרה: פורשים מהממשלה

לאחר פגישתם של חברי סיעת המפד"ל עם ראש הממשלה שרון בצהריים, לא הושגה פשרה בין הצדדים. שרון ניסה לשכנעם: "אנו עומדים בפני אי ודאות ושינויים, מדוע צריך למהר ולפרוש?" אולם במפד"ל לא השתכנעו. שרון יישאר עם ממשלת מיעוט ובה תומכים 55 ח"כים

המפד"ל פורשת: בצהריים (יום ב') הסתיימה פגישת ראש הממשלה עם חברי סיעת המפד"ל - מבלי שהושגו הסכמות. בכך נסללה דרכה של המפלגה מחוץ לממשלה והקואליציה.

 

חברי הסיעה הציגו בפני שרון שלוש אפשרויות שיביאו להישארותם בקואליציה ובממשלה. הסכמתו למשאל עם, בחירות מוקדמות לפני יישום תוכנית ההתנתקות והקפאה למשך חודש של חוק פיצוי-פינוי והמקדמות למפונים, עד שתתבהר התמונה סביב גורלו של ערפאת.

 

ראש הממשלה דחה את שלוש האפשרויות ולכן החליטה סיעת המפד"ל לכנס את הלשכה אחר הצהרים ולהודיע על פרישה מהממשלה ומהקואליציה. לפיכך, השבוע צפוי שרון להפוך לראש ממשלת מיעוט עם קואליציה של 55 חברי כנסת בלבד.

 

ראש הממשלה אמר לחברי סיעת המפד"ל: "לא קרה שום דבר בשטח בקשר לקידום תוכנית ההתנתקות שמצדיק פרישה. זה לא הזמן לפרוש - יש שינויים והתפתחויות - ואני מבקש שתדחו את הפרישה".

 

שרון ניסה לשכנע את חברי סיעת המפד"ל שכל עוד לא התקבלה החלטה מעשית בשטח על ביצוע פינוי ישובים אין סיבה לפרישה וגם רמז על המציאות החדשה שיוצרת באזור הסתלקותו של ערפאת.

 

ראש הממשלה אמר להם: "אנו עומדים בפני אי ודאות ושינויים, מדוע צריך למהר?" זבולון אורלב השיב לשרון: "יותר משאנו מודאגים מההתנתקות אנו מודאגים מהקרע החמור בעם ומפילוג אלים לכן אנחנו דורשים את המשאל".

 

חברי סיעת המפד"ל, ובהם אורלב, השיבו לשרון: "אם אתה אומר שיש שינוי ואתה מבקש את הקפאת הפרישה, הקפא את מהלכי ההתנתקות. סיעת המפד"ל מוכנה לשקול את הקפאת הפרישה אך מתנה זאת בהקפאת תהליכי ההתנתקות".

 

אורלב הוסיף: "חלק לא מבוטל בעם סבור שדרך קבלת ההחלטות בנושא ההתנתקות היתה לא תקינה. זו עוד סיבה בגללה משאל העם הזה דרוש".

 

נציגי המפד"ל שבו וטענו בשיחה כי הם מדברים בגיבוי מועצת יש"ע וכי יישארו בממשלה עד סוף הקדנציה, בלי קשר לתוצאות המשאל. אורלב אמר לראש הממשלה בתום הפגישה כי "אם כך המפד"ל תביא לסיעה המלצה לפרוש מהקואליציה". 

 

שעות ספורות לאחר הפגישה עם שרון, החליטה לשכת המפד"ל כמעט פה אחד לפרוש מן הממשלה. הצעד ייכנס לתוקף מחר בערב. פרישת המפד"ל מהקואליציה תדחה בינתיים את הפרישה המתוכננת של היו"ר אפי איתם, והיו"ר לשעבר יצחק לוי, שכבר פרשו מהקואליציה ומהממשלה לפני חודשים אחדים.

 

איתם ולוי יראו בפרישת המפד"ל כניצחונם, מה שיגביר את המתח בתוך הסיעה. איתם ולוי עדיין שוקלים פרישה מהמפד"ל וחבירה למפלגה ימנית שתשקף נאמנה את עמדותיהם המדיניות.


פורסם לראשונה 08/11/2004 08:36

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
בכל זאת יתפצלו? איתם ואורלב
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים