שתף קטע נבחר

מות ערפאת: הבכי שהסגיר את האמת

מה שהחל כמסיבת עיתונאים רגועה, שבה ניסו מזכיר הרשות הפלסטינית והשר סאיב עריקאת לא למסור הודעה רשמית על מותו של ערפאת, נגמר בפרץ של בכי, שהסגיר את האמת. ההודעה הרשמית צפויה להימסר בבוקר, עם הגעתם של ארבעת הבכירים הפלסטינים לרמאללה

ממתינים להודעה הרשמית על מות ערפאת: מזכיר הרשות הפלסטינית, טאיב עבד אל-רחים, והשר הפלסטיני, סאיב עריקאת, כינסו הערב (יום ג') מסיבת עיתונאים ברמאללה, שבה נמנעו מלמסור הודעה רשמית על מותו של יו"ר הרשות, יאסר ערפאת. בכיים ומעידות בלשונם הסגירו את האמת. קרוב לוודאי שערפאת מת.

 

מסיבת העיתונאים החלה בשעה 18:00 לערך בנימה קורקטית יותר, כאשר עבד אל רחים אמר: "ערפאת סובל משטף דם במוח והרופאים מנסים להשתלט עליו. המשלחת הפלסטינית בפאריז נפגשה עם הנשיא שיראק ולאחריה הם יטוסו לעמאן ויגיעו לכאן מחר בבוקר. אנחנו עדיין מתפללים לשלומו".

 

אלא שאז החלו עריקאת ועבד אל-רחים להזיל דמעות. עבד אל-רחים הודה: "חברי הנהגת הפתח ואש"ף ונציגי הפלגים יתכנסו במוקטעה לקראת הגעתם של ארבעת בכירי הרשות לדון בהכנות לקבורתו במוקטעה, אם הוא ימות". עבד אל-רחים ציין שהמוקטעה היא סמל למאבקם של ערפאת. השניים הודו לעולם הערבי "על מה שעשה למען העם הפלסטיני בתקופה הזו".

 

הודעה רשמית על מצבו של יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, תימסר עם הגעתם של ארבעת הבכירים הפלסטינים לרמאללה. ברשות הפלסטינית העריכו כי הארבעה ימסרו שערפאת מת בפאריס ויודיעו על ימי אבל ועל כינון הנהגת מעבר עד לבחירת הנהגה חדשה.

 

מקורות פלסטיניים מסרו שערפאת ייטמן במוקטעה ברמאללה. ישראל התעקשה לאחרונה שערפאת ייקבר בעזה. מסיבת העיתונאים שתוכננה להתקיים הערב בתום פגישת רביעיית הבכירים הפלסטינים עם נשיא צרפת, ז'ק שיראק, בוטלה ככל הנראה. הנשיא שיראק טלפן לנשיא בוש ועדכן אותו על מצב יו"ר הרשות. 

 

מקור פלסטיני בבית החולים "פרסי" בפאריז, שבו מאושפז יו"ר הרשות, יאסר ערפאת, אמר: "בילינו שעה עם הרופאים הצרפתיים ושמענו דיווח מפורט על מצבו הרפואי. הוא לא מת, אבל כבר סופרים את השעות עד לכך".

 

סוכנות רויטרס דיווחה מפי מקור פלסטיני שערפאת מת - אולם הידיעה הוכחשה על-ידי גורמים רשמיים בבית החולים. גם מקורות פלסטינים הכחישו את הידיעה. השר הפלסטיני נביל שעת' אישר: "המצב שלו קשה מאוד" וציין שטרם התקבלה החלטה לנתקו מהמכשירים. לדברי שעת' מחלתו של ערפאת אינה קשורה בסרטן או בהרעלה.

 

הביקור והמגעים עם סוהא

 

קודם לכן דווח כי ראש הממשלה הפלסטיני, אבו עלא, ניגש ליחידה לטיפול נמרץ לבדו עם יוסף עבדאללה, אחד משומרי ראשו של ערפאת. המנהיגים הפלסטינים האחרים לא הצטרפו אליו. במהלך הביקור עודכן אבו עלא על ידי רופאיו של יו"ר הרשות הפלסטינית במצבו בצורה מפורטת.

 

הביקור התרחש שעות מספר לאחר הודעת בית החולים "פרסי", לפיה "מצבו של ערפאת החמיר במהלך הלילה, הוא שקע בתרדמת עמוקה יותר. משמעות הדבר היא צעד משמעותי - להתפתחות שעדיין לא ניתן לקבוע אותה". עקב ההודעה הדרמטית של הרופאים הצרפתיים התחזקו השמועות על כך שהכרזה על מותו של ערפאת איננה רחוקה - בין היתר משום שמדובר ביום שבו מציינים המוסלמים את "לילה אל-קאדר", שבו ירד הקוראן ושערי שמיים נפתחים בו.

 

גורמים ברשות העריכו בשיחה ל-ynet כי משמעות הקדמת מועד הביקור של הבכירים הפלסטינים אצל ערפאת היא כי הדיווחים על הדרדרות במצב הראיס "רציניים".

 

ארבעת בכירי הרשות שהגיעו לפאריז באו בסביבות 13:30 בצהריים לבית החולים, בעקבות תיווך של נציגי ממשלת צרפת בין הארבעה

 - ראש הממשלה אחמד קוריע (אבו עלא), מזכיר הוועד הפועל של אש"ף, מחמוד עבאס (אבו מאזן), השר לענייני חוץ, נביל שעת' ויו"ר הפרלמנט ראוחי פתוח, לבין סוהא ערפאת. סוהא האשימה את הארבעה שלשום בכך שהם באים "לקבור את בעלה בעודו בחיים וכל עניינם לרשת אותו", התבטאות שגררה תגובות זעם נגדה. 

  

הרמטכ"ל, רב-אלוף משה (בוגי) יעלון, אמר בתערוכה בתל-אביב: "אנו נערכים ליום שאחרי. מבחינת הצבא, אנו נערכים לאפשרות שתהיינה התפתחויות גם בתחום המדיני, בתקווה שגם בצד השני תהיה הנהגה אחראית, אפקטיבית, לגיטימית, שתהיה מוכנה להילחם בטרור, מה שלא קרה עד עכשיו.

 

במקרה הזה, אנו כצבא נהיה מוכנים לתאם ולשתף פעולה, במידה ואכן תהיה אפשרות כזו. כמו כן, אנו נערכים לאפשרות שתהיה הלוויה בימים הקרובים. עד עכשיו אין מועד לכך".

 

הוויכוח האמיתי: על החשבון של ערפאת

 

מקורות עיתונאיים בפאריז דיווחו כי רעיית הראיס דורשת לא פחות ממחצית מהונו, וכן תפקיד בכיר בהנהגה הפלסטינית. חבר הוועד הפועל של אש"ף, יאסר עבד רבו, שהתראיין לתחנת רדיו מונטה קרלו המשדרת מצרפת, נשאל בנושא - וסירב לאשר או להכחיש.

 

מקורות ברשות אמרו ל-ynet כי עיקר המחלוקת בין סוהא לבין בכירי הרשות היא על חשבון הנושא את שם ערפאת. על פי ההערכות, בחשבון זה סכום של 200 מיליון דולר. סוהא ערפאת טוענת כי מדובר בחשבון אישי של ערפאת וכי הכסף שייך לו - בעוד באש"ף אומרים כי מדובר בחשבון של אש"ף שנשא את שמו של ערפאת, כיו"ר הארגון.

 

דיווח זה מצטרף לדיווחים על מספר חשבונות ונכסים שיש לגביהם מחלוקת, שכן הם נושאים את שמו של ערפאת, כשבאש"ף וברשות טוענים שהם נושאים את שמו מתוקף היותו ראש אש"ף ולא כאדם פרטי, שכן ערפאת לא אגר בימי חייו הון כזה.

 

מקורות פלסטינים בפאריז אמרו כי סוהא ערפאת נמצאת במצב נפשי ירוד ביומיים האחרונים, וכי היא נראית "קרובה להתמוטטות עצבים מוחלטת" בעקבות המאבק עם בכירי הרשות.

  

בתוך כך, ל-ynet נודע על מגעים בצמרת הרשות הפלסטינית שנועדו למצוא פתרונות חוקתיים יצירתיים, שיאפשרו את ביסוס מעמדו של

אבו מאזן כ"מספר אחת" ברשות ובאש"ף. המטרה היא לנסות ולהשיג הסדר לפיו אבו מאזן יעמוד בראש הרשות בתקופת המעבר, ואם אכן יתברר סופית שערפאת לא יוכל לחזור לתפקידו - ימונה ללא מחלוקת כמחליפו.

 

צעד כזה לא צפוי לעבור ללא מחלוקת: עיקר ההתנגדות תבוא מצידם של ראשי אש"ף, בעיקר אלה הנמצאים בחו"ל, ובראשם פארוק קדומי, יו"ר המחלקה המדינית בארגון, שלצדו מספר תומכים בולטים בקרב מנהיגי הפתח. גם בגדודי חללי אל אקצה איימו אתמול לפגוע "בכל מי שייטול חלק במזימה לסילוקו של ערפאת ומי שמדברים על הנהגה חלופית ליו"ר הרשות".


פורסם לראשונה 09/11/2004 11:53

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
הבכירים הפלסטינים מגיעים לבית החולים
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
הפגנות תמיכה בערפאת
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
סוהא ויאסר. המצב החמיר
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
אבו מאזן. בראש המשלחת
צילום: איי פי
מומלצים