שתף קטע נבחר

אורלב התפטר: שרון בראש ממשלת מיעוט

כצפוי, שיגר שר הרווחה מכתב התפטרות לראש הממשלה שרון, ובכך סימן את פרישת המפד"ל. מעתה עומד שרון בראש ממשלת מיעוט עם 55 חברי כנסת. במכתבו הודה אורלב על האמון וציין: "החלטנו בצער לפרוש ממשלתך כדי להביא להקדמת הבחירות לפני ביצוע ההתנתקות ובכך להתרחק מסכנת פילוג בעם"

מכה נוספת לקואליציה שברירית: שר הרווחה, זבולון אורלב, הגיש הערב (יום ג') את התפטרותו מן הממשלה, ובכך שם קץ על חברות המפד"ל בקואליציה.

 

במכתב ששיגר לראש הממשלה, אריאל שרון, כתב אורלב: "תכנית ההתנתקות - עקירת כל ישובי גוש קטיף וצפון השומרון, נפלה עלינו כרעם ביום בהיר. כבר בראשית הדיונים הבהרנו כי אנו שוללים את התכנית מכל וכל באשר היא מפנה עורף לערכי תורה והתיישבות, ומהווה סכנה מדינית וביטחונית. כמו כן התוכנית עומדת בסתירה מוחלטת להסכמים הקואליציונים ולקווי היסוד שהיו בסיסה של ממשלה זו".

 

אורלב, שהציב לראש הממשלה שרון אולטימטום למשאל-עם, בעת אישור תוכנית ההתנתקות בכנסת, התפטר בעקבות פקיעת האולטימטום. במכתבו ציין: "כבר בישיבת הקבינט הביטחוני בחודש אוגוסט 2004 העליתי את דרישתי לקיים משאל עם מפני דאגתי לשמירת אחדות העם. הבהרתי כי דרך קבלת ההחלטות על תכנית ההתנתקות (תוצאות משאל הליכוד וסילוק האיחוד הלאומי - ישראל ביתנו מהממשלה) מחייבת משאל עם או בחירות מוקדמות, ובלעדיהם עלול ביצוע התוכנית להיות כרוך בסכנה מוחשית של קרע קשה העלול להגיע עד לשפיכות דמים חס וחלילה".

 

את מכתבו חתם במילים אלו: "אף שהציונות הדתית היא לא תנועת מחאה, אלא תנועה בונה, יוצרת מעורבת ושואפת להשתתף בהנהגת המדינה, החלטנו בצער לפרוש ממשלתך כדי להביא להקדמת הבחירות לפני ביצוע ההתנתקות ובכך להתרחק מסכנת פילוג בעם. אנו מאמינים שפרישתנו אומנם תביא לתהליך זה".

 

עם זאת, אורלב לא שכח להבהיר לראש הממשלה כי אין מדובר בסכסוך אישי וציין: "אם יורשה לי להוסיף מילים אישיות - תודה על האמון האישי שנתת בי ועל התמיכה והיחס המיוחד שזכיתי ממך לקדם את הנושאים עליהם הופקדתי".

 

שרון דחה את הצעות הפשרה

 

ראש הממשלה הספיק להיפגש עם חברי סיעת המפד"ל - מבלי שהושגו הסכמות. בכך נסללה דרכה של המפלגה מחוץ לממשלה והקואליציה.

 

חברי הסיעה הציגו בפני שרון שלוש אפשרויות שיביאו להישארותם בקואליציה ובממשלה. הסכמתו למשאל עם, בחירות מוקדמות לפני יישום תוכנית ההתנתקות והקפאה למשך חודש של חוק פיצוי-פינוי והמקדמות למפונים, עד שתתבהר התמונה סביב גורלו של ערפאת.

 

ראש הממשלה דחה את שלוש האפשרויות ולכן החליטה סיעת המפד"ל על כינוס הלשכה, שם הודיעה על פרישה מהממשלה ומהקואליציה. פרישת המפד"ל מותירה את שרון כראש ממשלת מיעוט עם קואליציה של 55 חברי כנסת בלבד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
ביחד, מחוץ לממשלה. אורלב ואיתם
צילום: מיכאל קרמר
צילום: רויטרס
שרון. דחה פשרות
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
מיעוט בכנסת
צילום: איי פי
מומלצים