שתף קטע נבחר

עזה: מחבל שחה אל חופי ישראל ונורה למוות

בצה"ל זיהו כי האיש שוחה באזור אסור לשחייה וחששו כי הוא נושא עמו נשק - חשש שהתאשר. במקביל טענו הפלסטינים כי בשכם נורה למוות צעיר שהשליך אבנים לעבר חיילים, אולם מצה"ל נמסר כי הכוח ירה לעבר קבוצת מניחי מטענים

כוח של חיל הים ירה אמש (יום ג') למוות בחוף עזה, מערבית ליישוב הישראלי דוגית, בפלסטיני שנצפה שוחה באזור האסור לשחייה. הפלסטיני שחה לכיוון חופי ישראל, ובצה"ל חששו שהיה חמוש. מאוחר יותר אכן נמצאו על גופתו סכין ורימון. כמו כן, בתוך אבוב שהיה סמוך למקום בו נורה נמצא רובה מסוג קלצ'ניקוב, חמש מחסניות, ארבעה רימונים ואפוד.

 

מוצב השליטה של חיל הים בצפון הרצועה זיהה מעט לאחר השעה 22:00 דמות חשודה השוחה לעבר שטח ישראל. הדמות היתה בשטח הנקרא "k" שטח שאסור לתנועה של כלי שיט. ספינת דבור של חיל הים שהיתה בפעילות ביטחון שוטף, מפלגת הדבורים של בסיס חיל הים באשדוד, הוזעקה למקום. אנשי הצוות כרזו לשחיין, ירו באוויר לאחר שלא עצר, ירו ופגעו בו.

 

גורמים בצה"ל אמרו כי הדבר מוכיח את המוטיבציה הגבוהה של ארגוני הטרור, בעיקר החמאס, לבצע פיגועים בכל דרך אפשרית. "פיגועים דרך הים נגד כלי שיט או כנתיב הגעה ליעדים ישראלים זו דרך שתמיד קיימת והערב קיבלנו תזכורת", אמר גורם צבאי.

 

ניסיון הפיגוע האחרון מהים היה בסוף חודש מרס השנה, כאשר שני פלסטינים חמושים הגיעו מהים סמוך להתנחלות תל קטיפה במרכז הרצועה. השניים שלא זוהו במים, עלו על החוף ופתחו באש לעבר כלי רכב ולעבר מוצב "אלון" הסמוך. כוחות צה"ל שהגיעו למקום ניהלו עימם קרב שבסיומו נהרגו השניים. בחיל הים הוסקו מסקנות שונות בעקבות האירוע שבו הצליחו המחבלים להגיע לחוף.

 

בשנים 2002-2003 אירעו חמישה ניסיונות של מחבלים פלסטינים להגיע באמצעות הים לעבר חופי ישראל, בכל הניסיונות איתר אותם חיל הים. שבעה מחבלים נהרגו באירועים אלה.

 

בנובמבר 2002 נפצעו ארבעה לוחמי חיל הים, אחד מהם באורח בינוני והיתר קל מפיצוץ סירת נפץ סמוך לדבור של צה"ל מול חופי עזה. ההערכה הייתה כי הסירה הייתה בדרכה לחופי ישראל. אילו חודשיים לאחר מכן, בינואר 2003, התפוצצה רפסודת נפץ ליד דבור מול חוף דוגית. איש לא נפגע באירוע.

 

שכם: צה"ל הרג מפגין פלסטיני

 

כוח של צה"ל ירה לעבר פלסטיני חמוש שהתקרב לקבוצת חיילים סמוך להתנחלות רפיח-ים, שבדרום הרצועה. הכוח הבחין גם במספר פלסטינים שניסו ככל הנראה להניח מטען בסמוך לחיילים, אך אלה הצליחו להימלט.

 

ובשכם טענו מקורות פלסטינים כי חיילי צה"ל שפעלו בעיר ירו למוות במפגין פלסטיני צעיר. עדי ראייה סיפרו כי החיילים פתחו באש לעבר מפגינים שיידו אבנים לעבר החיילים. כתוצאה מהירי נהרג הצעיר, בן 24. מקורות בבית החולים בעיר דיווחו כי פלסטיני נוסף נפצע מהירי, והוא נפגע בבטנו.


מצה"ל נמסר כי החיילים ירו לעבר פלסטינים שהשליכו מטען ופתחו באש לעבר כוח צה"ל שפעל בקסבה. עוד נמסר כי לא היו נפגעים בקרב החיילים.


מוקדם יותר היום הרס כוח צה"ל בעיר את ביתו של המחבל ווג'די עזמי סבתי-ג'ודה, ששימש כראש החזית הדמוקטית בשכם עד מעצרו לפני מספר חודשים. 


בצה"ל טוענים כי סבתי-ג'ודה היה זה ששילח את המחבל המתאבד לפיגוע בצומת גהה בדצמבר 2003, בו נהרגו 4 אזרחים ישראלים ונפצעו עשרות. כמו כן נטען כי הוא תכנן פיגועים רבים נוספים.


אתמול ירו החיילים לעבר פלסטיני שהניח מטען חבלה סמוך להם. זמן מה לאחר מכן ירו החיילים לעבר פלסטיני חמוש שאיתרו. בשני המקרים זיהה הכוח פגיעה בפלסטינים, ולא היו נפגעים בקרב החיילים.


פורסם לראשונה 09/11/2004 22:24

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דני סלומון
חששו שהפלסטיני חמוש (ארכיון)
צילום: דני סלומון
צילום: איי פי
חמושים בשכם (ארכיון)
צילום: איי פי
מומלצים