שתף קטע נבחר

רבבות ליוו את ערפאת בדרכו האחרונה ברמאללה

המונים חדרו למתחם דרך הקירות וגדרות התיל, שוטרים עצרו אותם בגופם וירו באוויר. מאות בני אדם טופלו לאחר שהתעלפו, ותשעה נפגעו מירי. ובתוך כל ההמולה הובא המנהיג הפלסטיני למנוחות - ללא נאומים, ללא הספדים. לפני כן נפרדו ממנו מנהיגים ונציגים מכ-40 מדינות בטקס אשכבה בקהיר. גם בשאר אסד הגיע - וניצל את הזמן לשיחה עם ח"כים ערבים

יאסר ערפאת, מנהיגו הבלתי מעורער של העם הפלסטיני בעשרות השנים האחרונות, השלים את מסעו האחרון. אתמול אחר הצהריים (יום ו') הוא נקבר במוקטעה ברמאללה, המקום בו היה נצור בשנתיים וחצי שחלפו. הפלסטינים אומרים כי לשכתו הפכה לסמל המאבק, אך מדגישים כי הקבורה זמנית בלבד, עד אשר יועברו עצמותיו להר הבית.

 

מארגני האירוע הבטיחו שקט וסדר מופתי. אך נחיתת המסוק עם הארון נתנה את האות - והכל יצא משליטה: תחילה הקיפו המונים את המסוק, בהם חמושים שפתחו ביריות כבוד. כוחות הביטחון ניסו לעצור את ההמון בגופם, וירו באוויר. אבו-מאזן ועומר סולימאן המצרי, שיצאו מאותו מסוק, ניסו להרגיע את הקהל, וכך גם מזכ"ל הנשיאות, טייב עבד אל-רחים, שהתחנן: "שימרו על הסדר, העולם כולו צופה בנו".

 

כעבור כ-25 דקות הוצא סוף-סוף הארון מן המסוק והחל את מסעו המפרך אל חלקת הקבר, בתוך ההמונים. כמה חמושים ושוטרים פלסטינים טיפסו על הארון, רבים אחרים התקרבו כדי לגעת. מקורות רפואיים מסרו כי מאות בני אדם טופלו לאחר שהתעלפו או נחבלו קלות במהלך המהומות שליוו את ההלוויה.

 

עוד קודם לנחיתת המסוק נפגעו עשרות מהנוכחים במקום, עם קריסה של אחד המבנים. תשעה פלסטינים נפצעו מיריות של כוחות הביטחון הפלסטינים או חמושים. בתוך כל ההמולה הזאת, הובא יאסר ערפאת למנוחות - בלי הספדים ובלי נאומים.     

 

צילום: רויטרס
 

גם כמה עשרות פעילי שמאל ישראלים הגיעו לרמאללה. הם חוייבו לחתום "ויתור" על אחריות צה"ל כלפיהם בעת השהייה בשטח A, ונבדקו בקפדנות בשובם חזרה, דרך מחסום ביתוניה.

 

המשטרה פירסמה אזהרה חמורה לישראלים, לפיה קיים חשש שמחבלים ינצלו את הלוויה כדי לפגוע בהם בגדה. אך כל זה לא הפריע לפעילי השמאל, שבחרו לחלוק כבוד אחרון למנהיג הפלסטיני.

 

אדם קלר, דובר "גוש שלום", סיפר ל-ynet מרמאללה: "יש דוחק רב, המונים מנסים להיכנס למתחם המוקטעה והמשטרה הפלסטינית מנסה לעצור אותם. השוטרים יצרו כמה מעגלים, ממש עומדים אחד ליד השני בצפיפות כדי למנוע מאנשים להידחף פנימה - כאשר גם שם יש ברדק לא קטן. בכל מקום רואים את פניו של ערפאת, על קירות הבתים ובשלטים. אנשים מתבוננים בתמונות ומזילים דמעה".

 


ההמונים במוקטעה. צילום: אי.אף.פי

 

מערכת הביטחון נמצאה בכוננות שיא, מחשש להפרות סדר, עימותים עם הכוחות או פיגועי תופת במהלך ההלוויה וימי האבל שלאחריה. 5,000 שוטרים נפרסו במזרח ירושלים. צה"ל לא נכנס לרמאללה והשאיר את הביטחון במקום בידי הפלסטינים. מנגד, על כל ערי הגדה, בדגש על שכם וג'נין, הוטל סגר וכתר מלאים. במקביל, הוגבלה כניסת מתפללים להר הבית, לרגל יום השישי האחרון של חודש רמדאן.

 

הטקס במצרים: גם אסד הגיע

 

יום הקבורה נפתח בטקס אשכבה קצר בקהיר, שאף הוא לא כלל ולו נאום אחד. משם הוטס הארון לשדה-התעופה באל-עריש, ומשם במסוק - למוקטעה ברמאללה. כבר שלשום הגיעה גופתו של ערפאת לבירת מצרים. הארון, שהוטס לשם מפריז, התקבל בטקס צבאי מלא. טקס האשכבה הקצר, שהתקיים כאמור ללא נאומים ודברי פרידה של המנהיגים, נפתח בבוקר במסגד אל-אזהר, מעוז האיסלאם הסוני.

 

"ערפאת שירת את עמו במשך כל חייו, עד שנפגש עם בוראו באומץ ובכנות", ספד לו שייח' מוחמד סייד טנטאווי, הסמכות העליונה באיסלאם הסוני, מול הארון שהוצב במסגד. הוא קרא לכל העולם לשאת תפילה לזכרו ולעילוי נשמתו.

צילום: איי פי

 

מאל-אזהר הועבר הארון בכרכרת תותח עתיקה, רתומה לסוסים אצילים ומלווה במשמר כבוד מצרי, לאוהל מיוחד שהוכן בשדה התעופה הצבאי אל-מאזַה. באוהל ציפו לו ראשי הרשות והאורחים הרבים, שהמשיכו לצעוד אחרי הארון עד לפתח המטוס המיוחד - שנשא אותו לרמאללה.    

 

בטקס האשכבה השתתפו נציגים מכ-40 מדינות. את פניהם קיבלו, לפי סדר החשיבות: אבו-מאזן (ראש אש"ף), פארוק קדומי (מנהיג הפתח החדש), ראוחי פתוח (יו"ר הפרלמנט וממלא-מקום הראיס), אבו עלא (ראש הממשלה), יאסר עבד רבו ונאסר אל-קידווה, שגריר אש"ף באו"ם ואחיינו של הראיס.

 

ראשי מדינות ושרי חוץ כמעט מכל ארצות ערב ואירופה ייצגו את מדינותיהם. בבולטים שבהם: הנשיא המצרי חוסני מובארק, שאירח את שאר המנהיגים, עמיתו הסורי בשאר אסד, שהחליט ברגע האחרון להצטרף, וכן עבדאללה מלך ירדן, נשיאי לבנון, טוניסיה, אלג'יריה ותימן ומזכ"ל הליגה הערבית, עמרו מוסא. נשיא לוב קדאפי בחר שלא לבוא. לעומתו בכיר החמאס, חאלד משעל, דווקא התייצב - וישב באוטובוס לצד אחמד ג'יבריל והח"כים הערבים שהגיעו.    

 

את ארצות-הברית ייצג תת מזכיר המדינה, וויליאם ברנס. מבריטניה, צרפת, גרמניה והולנד, הנשיאה התורנית של האיחוד האירופי, הגיעו שרי החוץ: ג'ק סטרו, מישל ברניה, יושקה פישר וברנרד בוט. חוויאר סולאנה, המופקד על נושא החוץ והביטחון באיחוד, נכח אף הוא בטקס האשכבה, כמו גם נציגים כמעט מכל 25 המדינות.

 

מרוסיה הגיע סגן שר החוץ ויו"ר הפרלמנט. כמו כן השתתפו בטקס נשיאי דרום-אפריקה, אינדונזיה ובנגלדש, סגן נשיא סין ושר החוץ הקנדי. נציגים נוספים באו ממדינות אפריקה ודרום-מזרח אסיה. את דרום אמריקה ייצג רק ראש הקבינט הברזילאי. 

 

לאירוע הגיעו כאמור כמה ח"כים ערבים. ח"כ מוחמד ברכה סיפר ל-ynet על השיחה הקצרה שניהלו הוא ועמיתיו עם הנשיא הסורי: "זו הייתה שיחת חולין, שאלנו לשלומו והוא התעניין במצב הפוליטי בישראל, ניחם אותנו על אבלנו ואמר שהוא מעריך מאוד את תפקידנו בפוליטיקה הישראלית. השיחה הייתה ברוח טובה". ברכה לא הביע פליאה על הגעתו של בשאר: "היחסים בין הפלסטינים לסוריה מצויינים בזמן האחרון, דווקא בזמן המצור של ישראל על ערפאת סוריה עמדה כל העת לצידו. כל זה משתלב עם ההודעות החוזרות ונשנות של דמשק בדבר רצון לשוב אל שולחן המו"מ עם ישראל".

 

ברחבי הגדה והרצועה, ובערים רבות בעולם, נערכו הלוויות סמליות וטקסי זיכרון, מרביתן במקביל למועד ההלוויה ברמאללה.


פורסם לראשונה 12/11/2004 09:55

 

בהכנת הידיעה השתתפו רועי נחמיאס, אילן מרסיאנו, אפרת וייס וטלי יצחקי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
מסתערים על המוקטעה
צילום: איי אף פי
צילום: איי אף פי
פורצים דרך גדרות התיל
צילום: איי אף פי
צילום: איי אף פי
פצועים בהלוויה
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
הארון הובל בכרכרה רתומה לסוסים
צילום: איי פי
צילום: איי אף פי
אבו מאזן, נשיא טוניסיה ויורש העצר הסעודי צועדים אחרי הארון
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
סוהא וזהווא מתאבלות
צילום: איי פי
צולם מערוץ 1
בשאר אסד מגיע לטקס האשכבה
צולם מערוץ 1
מומלצים