שתף קטע נבחר

ועדה חדשה תבחן את שכר הלימוד באוניברסיטאות

מסקנות הוועדה חדשה אמורות להחליף את מסקנות ועדת וינוגרד, שקבעה שיש להפחית את שכר הלימוד באופן הדרגתי ב-50 אחוז. הסטודנטים זועמים: "זה ניסיון לרמות את הסטודנטים, אנו נערכים למאבק"

וינוגרד אאוט - ועדה חדשה אין: שרת החינוך, לימור לבנת, הודיעה היום (א') בכנס הדן בנושא השכלה גבוהה וכלכלה כי מינתה ועדה חדשה לבחינת נושא שכר הלימוד באוניברסיטאות, שמסקנותיה יחליפו את מסקנות ועדת וינוגרד. בראש הוועדה יעמוד אלישע ינאי, יו"ר מוטורולה ישראל וחבר המועצה להשכלה גבוהה. ב-2001 קבעה ועדת וינוגרד שיש להפחית 50 אחוז משכר הלימוד באופן הדרגתי בשנים 2001 עד 2006. 

 

בעקבות זאת הודיעה התאחדות הסטודנטים שהיא מתנגדת לביטול מסקנות ועדת ונוגרד ושהיא מתכוונת לנקוט בצעדים משפטיים.

 

"הרכב המשתתפים בוועדה החדשה מעיד על כך שהיא מכורה מראש ונועדה לשרת את עמדת האוצר", אמר ל-ynet יו"ר התאחדות הסטודנטים, אסף שגב. "זה ניסיון לרמות את הסטודנטים תוך זלזול במסקנות ועדת וינוגרד שטרם יבשה הדיו עליהן. אנו נערכים למאבק ציבורי ובוחנים עתירה לבג"ץ כנגד הוועדה המיותרת הזו".

  

השרה לבנת אמרה בתגובה לדברים כי אחת ממטרות הקמת הוועדה היא להפוך את שכר הלימוד לדיפרנציאלי ולא אחיד. "העובדה שהסטודנטים מרוצים מועדת וינוגרד היא אכן עובדה, אבל זה לא אומר שזה הדבר הנכון לעשות, גם מבחינת צדק. לא בטוח ששכר לימוד צודק הוא כזה שלא מבחין בין סטודנטים שיכולים לשלם ושאינם יכולים לשלם. אני לא מאמינה בסוציאליזם בולשביקי, שהכל צריך להיות שוויוני. הממשלה אישרה המשך חלק מההפחתה בשכר הלימוד. הוועדה החדשה תבחן ותמצא דרכים שאולי נכונות יותר לבחינת נושא שכר הלימוד. צריך לבחון כלים אחרים, לרבות הלוואות שבתום הלימודים יוחזרו".

 

חבר הכנסת, אופיר פינס (העבודה), אמר בתגובה למינוי הוועדה החדשה כי "הממשלה זורקת את הסטודנטים מכל המדרגות". לדבריו, "הממשלה מתנערת ממחויבותה להורדת שכר הלימוד באוניברסיטאות ומפרה מחויבותה לסטודנטים. זו הוכחה ניצחת לסדר העדיפויות המעוות של הממשלה שמפקירה את עתיד המדינה". 

 

רעיון הקמת הוועדה החדשה עלה כבר לפני מספר חודשים וגרר עימו התנגדות רחבה בקרב הסטודנטים. בתחילת שנת הלימודים השבית ארגון הסטודנטים, המייצג כ-60 אלף סטודנטים במכללות, את פתיחת שנת הלימודים האקדמית.

 

ארגון הסטודנטים בישראל מסר בתגובה להחלטה: "הארגון רואה בצעד זה פגיעה חמורה בזכויות הסטודנטים שהושגו בעמל רב. ולכן הארגון, כמייצג עשרות אלפי סטודנטים, נשאר דרוך תוך בחינה מקרוב וקשר רציף עם לשכת השרה וכל המתפתח בנושא. הארגון נאבק וימשיך להיאבק בדרכים שיראה לנכון למען הסטודנטים במדינה", אמר גל דאי, דובר הארגון. 

 

משרד החינוך: לבדוק את המתכונת הצודקת ביותר

 

בתגובה לביקורת נמסר ממשרד החינוך: "המשרד מבהיר כי בדיונים על חוק ההסדרים, הממשלה קיבלה החלטה להקים ועדה שבה יהיו נציגים של סטודנטים, ראשי אוניברסיטאות, אקדמיה ובראשם איש ציבור. הוועדה תבחן את גובה שכר הלימוד במוסדות להשכלה גבוהה ותגיש את המלצותיה עד אמצע 2005. בין השאר תבחר הועדה את המתכונת הצודקת ביותר למתן הזדמנות שווה לכל גווני האוכלוסיה. לא כל הסטודנטים באים מאותו רקע ומצב סוציו-אקונומי, יש גם כאלה שידם אינם משגת לשלם שכר לימוד. בנוסף תבחן הוועדה גם את המלצות ועדת וינוגרד.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות משרד החינוך
שכר לימוד דיפרנציאלי. לבנת
באדיבות משרד החינוך
צילום: צביקה טישלר
הסטודנטים מתנגדים (ארכיון)
צילום: צביקה טישלר
מומלצים