שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  איגוד ישראלי חדש נגד דואר זבל יוצא לדרך
  נמאס לכם מדואר זבל? ארגון NoSPam ינסה להביא לצמצום הספאם בישראל באמצעות כלים טכנולוגיים ומשפטיים, אך ההצלחה לא מובטחת מראש

  איגוד ישראלי חדש בשם NoSPam יוצא היום (ג') לדרך באופן רשמי במטרה מוצהרת להביא לצמצום שיעור דואר הזבל הנשלח בשפה העברית ומיועד לגולשים ישראלים.

   

  העמותה ללא מטרות רווח, שנחשפה לראשונה ב-ynet בחודש יולי השנה, הוקמה על ידי ניר גרינברג, המועסק על ידי אחד מספקי האינטרנט הגדולים. גרינברג אומר כי הספקים לא היו מעורבים בהקמת הארגון וכי מדובר ביוזמה אישית שלו, אותה הגה לאחר שהגיע למסקנה כי אין פתרון טכנולוגי בלבד לבעיית דואר הזבל.

   

  "פעילות איגוד כזה היא חדשנית במישור הבינלאומי", הוא אומר, "השוק קם ונותן מענה לבעיה שאין לה מענה רגולוטורי בלבד". גרינברג מקווה כי השקת הארגון תהיה סמן דרך "בהתקוממות המארח נגד הטפיל שמאיים על המשך קיומו".

   

  בשלב זה, אין לעמותה כל מעמד רשמי, אך האיגוד שואף להכרה מצד המדינה במסגרת החוק ולהפוך לכלי הממסדי נגד שולחי דואר זבל בתחום ישראל, ולהיות הגוף שיאכוף את החוק המוצע בכנסת להגנה על משתמשים מפני שולחי ספאם.

   

  מאגר "אל תפנה אלי"

   

  האיגוד מקים רשימת "אל תפנה אלי", מאגר כתובות דואר אלקטרוני אשר בעליהם אינם מעוניינים לקבל דואר זבל באינטרנט או באמצעים טכנולוגיים אחרים. בתהליך הרישום המשתמש מייפה את כוחו של הארגון לבקש את הסרתו מרשימות דיוור.

   

  משתמשים רשומים ובעלי דומיינים יוכלו להגיש בקשה להסרת כתובות הדואר שלהם מרשימת דיוור ספציפית (Unsubscribe), דרך מנגנוני הארגון. האיגוד יעביר את הבקשות אל השולחים, שיוציאו את המשתמש מרשימות התפוצה שלהם. בעל רשימת דיוור אשר ימשיך לשלוח דואר זבל למשתמש, לאחר בקשת ההסרה, יעמוד בפני צעדים משפטיים מצד האיגוד ובשם הנמען.

   

  מאגר בעייתי

   

  יש לציין, כי רשות המסחר הפדרלית בארה"ב (FTC) קבעה לאחר שבחנה את הנושא, כי מאגר מידע של כתובות דואר אלקטרוני הכולל את כל המשתמשים שלא מעוניינים לקבל דואר זבל אינו רעיון מוצלח, מכיוון שהוא עשוי לייצר עוד ספאם מצד זבלנים במקום לצמצם את התופעה. ה-FTC קובעת כי הפתרון הטוב ביותר למלחמה בזבלנים הוא אימוץ תקן אחיד לאימות כתובות דואר אלקטרוני.

   

  אחת הבעיות המרכזיות היא החשש מפני זליגת מידע מהמאגר והפיכתו לאוצר בלום אשר זבלנים ישקיעו רבות כדי לפצחו. האיגוד הישראלי לא נקט בגישה האלטרנטיבית והמחמירה יותר, הדוגלת בהקמת מאגר של משתמשים שכן מעוניינים לקבל ספאם, בעוד המשלוח ייאסר בתכלית האיסור לכל מי שאינו מופיע ברשימה (גישת opt-in).

   

  "יש גם כאלה הסבורים כי יעילות של מאגר כזה תגבר אם יספק למשתמשים כלים משפטיים שיאפשרו לו לתבוע את הזבלנים", אמר גרינברג ל-ynet בחודש יולי, "אנחנו נסייע לכל משתמש שכתובתו מופיעה במאגר ובכל זאת קיבל דואר זבל להגיש תביעה נגד הזבלן על בסיס החוקים הקיימים כיום".

   

  פעולות מול בעלי אתרים

   

  האיגוד החדש יספק תווי תקן לאתרי אינטרנט שיגנו על פרטי משתמשי האתר ותקנים ל"רשימות דיוור נקיות". אתר אשר יעמוד בבחינה, יוכל להציג את לוגו האיגוד הישראלי למאבק בדואר זבל בסמוך למקום בו הוא מבקש את פרטי המשתמש. הלוגו יקושר לאתר האיגוד שבו יופיעו תוקף התקינה, פרטי האתר הרלוונטי והסכם הפרטיות אליו מחויב בעל האתר.

   

  בארגון מקווים כי הפעילות תגרום לירידה בכמות דואר הזבל ברשת ותאפשר לבעלי רשומות תפוצה לפטור עצמו מהחשש כי ייתפס כזבלן ותאפשר לו לשלוח הצעות שיווקיות לגיטימיות לגולשים המעוניינים בכך.

   

  גרינברג מצפה כי הכנסות הארגון ייווצרו על ידי גביה עבור השירותים לבעלי אתרים ומפיצי רשימות דיוור. להערכתו, ההכנסות צפויות להגיע רק לאחר שלושה חודשים עד חמישה חודשים מתחילת פעילות. השירות למשתמש הקצה יהיה חינם.

   

  ח"כ רומן ברונפמן, שיזם חוק נגד דואר זבל, בירך על הקמת הארגון החדש וקרא לציבור הגולשים ולמפעילי אתרי אינטרנט ורשימות תפוצה להצטרף אליו

  כדי לשפר את 'איכות הסביבה' של גולשי האינטרנט בישראל". האיגוד מצויד ברשימה של תומכים ונותני חסות בקרב חברות אינטרנט, אתרי אינטרנט ומשרדי עורכי דין. אתר האינטרנט של האיגוד יושק בהמשך היום בכתובת nospam.org.il

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים