שתף קטע נבחר

התקרית במורג: המ"פ יודח, הערה לתא"ל זכאי

תחקיר אירוע חדירת המחבלים למוצב צה"ל ליד מורג, שבו נהרגו שלושה חיילי צה"ל, חושף כשלים בתפקוד החיילים במוצב. הרמטכ"ל קיבל את המלצת אלוף פיקוד דרום להדיח את מפקד הפלוגה. הערות פיקודיות נרשמו גם לשרשרת המפקדים, בהם מפקד אוגדת עזה לשעבר, תת-אלוף שמואל זכאי

הרמטכ"ל, רב אלוף משה (בוגי) יעלון אישר היום (ד') את הדחתו של מפקד פלוגה בעקבות אירוע חדירת המחבלים למוצב צה"ל הסמוך ליישוב מורג בחודש ספטמבר. באירוע נהרגו סרן טל ברדוגו, בן 22 מירושלים, סמ"ר ניר סמי, בן 21 מירושלים, וסמ"ר ישראל לוטטי, בן 20 מנווה-דקלים. הערה פיקודית נרשמה למפקד אוגדת עזה לשעבר, תת-אלוף שמואל זכאי, שהתפטר מתפקידו.

 

ב-23 בספטמבר, בשעות הבוקר המוקדמות, חדרו מחבלים חמושים למוצב צה"ל הסמוך ליישוב מורג שבדרום רצועת עזה. המחבלים פתחו בירי לעבר חיילים ששהו במוצב, ממנו, נהרגו הקצין ושני החיילים. חייל נוסף נפצע באורח קל. חיילי צה"ל במוצב השיבו אש לעבר המחבלים והרגו אותם.

  

לפני עשרה ימים קיבל הרמטכ"ל את מסקנות תחקיר פיקוד דרום, בראשות אלוף הפיקוד דן הראל. הוא בחן את פרטי האירוע תוך התמקדות בשני היבטים מרכזיים: החדירה למוצב והקרב שהתנהל בתוכו.

 

מתחקיר האלוף עולה כי החדירה למוצב התאפשרה בשל כשלים במישור המקצועי ובשל בעיות מבניות. מערכת התצפית העוטפת את המוצב נכשלה בזיהוי המחבלים, מה שאיפשר את חדירתם למוצב. בנוסף אחד השערים במוצב נמצא לא מותאם כמכשול לתנועת אדם, מה שהקל על המחבלים את החדירה למוצב.

 

"בקרב שהתנהל בתוך המוצב בלטו כשלים מקצועיים, נורמטיביים ובנהלי שגרה, ובמרכזם תפקודם הלקוי של החיילים והמפקדים במוצב, ובחירתם שלא לחתור למגע ולהסתער לעבר המחבלים", נקבע.

 

החיילים לא חתרו למגע עם המחבלים

 

האלוף הוסיף וקבע: "חוסנה של מערכת צבאית מקצועית טמונה ביכולתה להתמודד בצורה אמיתית, תוך חשיפה עצמית מלאה של כשלים או הצלחות בהתנהגות מבצעית, במגמה להוציא מסקנות וליישם לקחים על-מנת להשתנות ולהביא למציאות של ארגון המשתפר לאורך זמן".

 

הרמטכ"ל ציין כי עם תחילת הירי בתוך המוצב עלו מספר סוגיות ערכיות נורמטיביות, כאשר חלק מהמפקדים והחיילים אינם מגלים יוזמה וחתירה למגע, ואילו אחרים נוהגים כמצופה. בהודעת דובר צה"ל נאמר כי "הרמטכ"ל רואה בחדירת מחבלים למוצב, בייחוד לאור היום, דבר שאינו קביל ומהווה כישלון מבצעי חמור.

 

"לאור הכשלים הרבים שעלו מהתחקיר, אישר הרמטכ"ל את המלצת האלוף לסיים את תפקידו של מפקד הפלוגה, אשר נושא באחריות פיקודית ישירה לאירוע. עם זאת הקצין לא ייפסל מלשמש בתפקידים פיקודיים אחרים בצה"ל".

 

כמו כן אישר הרמטכ"ל את החלטת האלוף להעיר הערה פיקודית למפקד אוגדת עזה לשעבר, תת-אלוף שמואל זכאי. כן נרשמו הערות למפקד החטיבה המרחבית ולמפקד הגדוד, בשל אחריותם לחלק מהכשלים המקצועיים והתשתיתיים שעמדו בבסיס האירוע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חנן גרינברג
אירוע החדירה למוצב
צילום: חנן גרינברג
צילום רפרודוקציה: דובר צה"ל
סרן טל ברדוגו. נהרג באירוע
צילום רפרודוקציה: דובר צה"ל
צילום רפרודוקציה: דובר צה"ל
סמ"ר ניר סמי. נהרג באירוע
צילום רפרודוקציה: דובר צה"ל
צילום רפרודוקציה: דובר צה"ל
סמ"ר ישראל לוטטי. נהרג באירוע
צילום רפרודוקציה: דובר צה"ל
צילום: ערוץ 1
אלוף פיקוד דרום: להדיח ולנזוף
צילום: ערוץ 1
מומלצים