שתף קטע נבחר

בג"ץ לאלוף חלוץ: הצג את עמדתך הערכית

מפקד חיל האוויר לשעבר הצדיק את טייסיו בעקבות הפצצה שבה נהרגו בנוסף למחבל סלאח שחאדה עוד 13 אזרחים. השופטים קבעו כי עליו להציג בתוך 15 יום את עמדתו הערכית בנושא. הם הביעו "תחושה לא נוחה" מדבריו לטייסים, לפיהם "אתם יכולים לישון טוב הלילה", ו"אני מרגיש רק מכה קלה בכנף המטוס"

מידת ערכיותו של סגן הרמטכ"ל בסימן שאלה: בג"ץ ביקש היום (ה') מסגן הרמטכ"ל, האלוף דן חלוץ, להציג בפניו בתוך 15 יום את עמדתו הערכית בעקבות דברים שאמר בראיון עיתונאי לאחר חיסולו של בכיר החמאס סלאח שחאדה לפני למעלה משנתיים.

 

באירוע נהרגו 16 פלסטינים, מרביתם אזרחים ובהם 8 ילדים, בעקבות הפצצה מהאוויר של מטוס אף-16. בדיעבד הסתבר כי הפצצה שבה נעשה שימוש הכילה חומר נפץ רב מדי, וההרס ומספר הנפגעים היה רב. לאחר מכן עבר חיל האוויר לשימוש במסוקים בלבד לצורך ההתנקשויות.

 

האלוף חלוץ צוטט בעקבות האירוע כאומר לטייסים: "אתם יכולים לישון טוב הלילה, עשיתם ביצוע מושלם". וגם: "אם את רוצה לדעת מה אני מרגיש כשאני משחרר פצצה – אני מרגיש מכה קלה בכנף המטוס כתוצאה משיחרור הפצצה. כעבור שנייה זה עובר וזהו".

 

השופטים קבעו כי חלוץ יגיש את תשובתו בתוך 15 יום, והדגישו כי הם אינם

 מצפים לראות בתשובה רק אישור או הכחשה לדברים המיוחסים לו אלא גם את עמדתו הערכית של חלוץ לגבי הדברים שצוטטו מפיו.

 

ראש ההרכב, השופט אדמונד לוי, אמר היום בדיון: "יש לי תחושה לא נוחה, בלשון המעטה, מהדברים. קשה לי להשלים עם זה,במיוחד כשהוא לא הסתייג מהדברים. אנחנו רוצים לשמוע את עמדתו בכתב. חשובה לנו עמדתו הערכית. כי אם זו עמדתו – אני לא רוצה לפתח..."

 

המשנה לפרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, טען בדיון כי העותרים הגישו את עתירתם בשיהוי ניכר, ומעבר לכך, טען כי בתשובת המדינה ישנה הבעת צער של המדינה על המקרה, ותשובה זו היא גם בשם חלוץ. השופטת מרים נאור הגיבה: "מי כמוהו יודע מה הוא אמר. אמנם יש הבעת צער בשם המדינה, אך אין לנו את עמדת חלוץ עצמו".

 

"חלוץ לא ראוי לתפקיד פיקודי"

 

הדיון התקיים בעקבות עתירה שהגישה תנועת יש גבול יחד עם עשרות פעילי שמאל ואנשי רוח, בהם השרה לשעבר, שולמית אלוני, והטייסים הסרבנים. העתירה ביקשה מבג"ץ למנוע, לפחות באופן זמני, את מינויו של מפקד חיל האוויר לשעבר לתפקיד סגן הרמטכ"ל. זאת, עד שיתברר חלקו בפרשת ההתנקשות בחייו של סלאח שחאדה.

 

עו"ד מיכאל ספרד, שהגיש את העתירה המקורית, ומייצג גם את העותרים נגד מדיניות הסיכולים הממוקדים בצה"ל, אמר בעת הגשת העתירה כי "דן חלוץ אינו ראוי לתפקיד פיקודי". לדבריו, "זה לא רק בגלל חלקו בסיפור שבו נהרגו ילדים ונשים, אלא גם בשל התבטאויותיו אחרי החיסול, שפורסמו בעיתונות ובהן הוא מצוטט כאומר: 'אני ישן טוב בלילה'. איש כזה לא יכול להיות דמות פיקודית בצה"ל, ודאי שלא בכירה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אחיה ראב"ד
האלוץ חלוץ. ערכים?
צילום: אחיה ראב"ד
צילום:  רויטרס
זירת ההתנקשות בשחאדה
צילום: רויטרס
מומלצים