שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בלעדי: מכתב ההתאבדות של יצחק הרשקוביץ
  ynet מביא לראשונה את המכתב שהותיר מהנדס מע"צ יצחק הרשקוביץ המנוח, ששלח אתמול יד בנפשו. במכתב הוא טוען כי הכתבה שפורסמה בעניינו בערוץ 2 גרמה לו ולמשפחתו "נזק בלתי הפיך, שאיתו אינני יכול לחיות". מאשים: "הכתב ושולחיו עשו ממני מפלצת וגרמו מוות ביודעין. מצטער שהצדק ייצא לאור מאוחר מדי". חדשות ערוץ 2: "מפאת כבוד המת והמשפחה, לא ניכנס לתגובה ישירה לתוכן המכתב". עורך דינו של הרשקוביץ: "עיתוי הפרסום היה קריטי"

  "הכתבה גרמה לי ולמשפחתי נזק בלתי-הפיך שאיתו אינני יכול לחיות. אני מצטער שהאמת תתגלה מאוחר מדי" - כך כתב המהנדס יצחק הרשקוביץ, האחראי על מחוז צפון ומרכז במע"צ, במכתב שהותיר לפני התאבדותו - ותוכנו מתפרסם ב-ynet לראשונה.

   

  הרשקוביץ, שהובא היום (א') למנוחות בנצרת עלית, התאבד ביריית אקדח יממה לאחר פרסום תחקיר אודות כשלים במע"צ בחדשות ערוץ 2 בסוף השבוע. בתחקיר הוזכר הרשקוביץ כאחראי לשורה של מחדלים, שהביאו למותם של נוסעים ונהגים. בני משפחתו הסכימו לאפשר ל-ynet לפרסם את המכתב האחרון, שכתב הרשקוביץ זמן קצר לפני שהתאבד אתמול. זהו תוכנו המלא של המכתב, כפי שכתב אותו המהנדס המנוח בעיפרון על דף מחברת, בטרם שלח יד בנפשו:

   

  "משפחה יקרה, חברים אמיתיים!

   

  כתבה מוזמנת ומגמתית זו בפני כל עם ישראל, חרצה גורלי במשפט שמתנהל נגדי. כל מי שעוסק בתחום זה ומכירים את הנושא, יודעים בבירור מהן העובדות האמיתיות, ואיך אני פעלתי במקרה זה.

   

  לא צריך להיות מומחה גדול. ילד קטן, הנכד שלי, הבחין במגמת הכתבה ושאל אותי: מי רוצה להתנקם בך?

   

  אני אינני מע"צ. אך בכתבה אני מוצג ככזה, למרות שאני חלק ממערכת הירארכית. כל העובדות האלו בכתבה הוצגו בצורה מגמתית, המסלפת את האמת בצורה גסה. כל ההתייחסות שלי, של המבקר, של המנכ"ל, כלל לא זכו להתייחסות. אז על מה הדבר מצביע?!

   

  ניסיון שלי לקדם את מעקות הבטיחות החדשים, על-פי דרישות המפקח על התעבורה (ולא היה עוד אחד כזה במע"צ!) התפוצץ בפני כעובדה הפוכה כפי שהדבר הוצג בכתבה. אופן עריכת הכתבה, הצילומים שלה, המלל שלה, אם אין הם הצגה מגמתית, אז אינני מבין בחיים דבר.

   

  מסרתי את חיי ואת כל כולי (38 שנה) לעבודה למען הציבור, וזאת על חשבון המשפחה, והיכן הגעתי!

   

  הכתבה גרמה לי ולמשפחתי נזק בלתי-הפיך שאיתו אינני יכול לחיות. אני מצטער שהאמת תתגלה מאוחר מדי!

   

  אני מבקש ממשפחתי שלא תבוא חשבון עם אף אחד ממע"צ, או מי שעבד בה עד לאחרונה. רק דבר אחד אני מבקש: שיחקרו את מר לוצאטי, לא על גרימת מוות ברשלנות, אלא על גרימת מוות ביודעין (וכמובן מי שעומד מאחוריו). האיש שהוצג בכתבה זה לא אני, זו מפלצת שיצרו במתכוון.

   

  אני מקווה שתזכרו אותי כפי שהייתי באמת. אני חלק מהטרגדיה של מע"צ בימים אלה, אך הקורבן המיידי שלה.

   

  למשפחתי!

   

  תסלחו לי שהזנחתי (אולי?) אתכם, אך עייפתי מכל ההתמודדויות, העוול ואי הצדק הנוראי שנגרם לי.

   

  יצחק החזק לא נשבר, רק עזב את המערכה...

   

  אוהב אתכם – שלום

   

  יצחק (הבעל, האב, הסב והחבר!)

   

  נ.ב: לכל מי שתמך בי וניסה לפעול למען הצגת האמת בצורה מאוזנת (אך לא הצליחו), תודה ענקית".

   

  חדשות ערוץ 2: עדיין מזועזעים

   

  מחדשות ערוץ 2 נמסר ל-ynet בתגובה למכתב הפרידה שהשאיר אחריו הרשקוביץ: "מפאת כבוד המת וכבוד המשפחה, לא ניכנס לתגובה ישירה למכתב הפרידה של מר יצחק הרשקוביץ ז"ל. 

   

  "חדשות ערוץ 2 חוזרים ומדגישים את שנאמר בתגובת החברה אתמול: אנחנו מביעים זעזוע על ההתאבדות ומשתתפים בצערה הכבד של המשפחה על האסון.

   

  "תחקיר מע"צ לאולפן שישי נערך במשך חודשים ארוכים, תוך שמירה קפדנית במיוחד על כללים של עבודה עיתונאית. התחקיר הובא לשידור רק אחרי שאיסוף העובדות העדויות והמסמכים עברו מבחנים מחמירים במיוחד, ולאחר שנאספו תגובות מכל המעורבים. אך מעל לכל ולפני הכל – אנחנו מזועזעים ממותו של יצחק הרשקוביץ".

   

  עורך דינו של הרשקוביץ: העיתוי היה קריטי 

   

  עו"ד אחמד מסאלחה, שליווה את יצחק הרשקוביץ בשנים האחרונות וייצג אותו בכתב האישום שהוגש כנגדו לבית המשפט המחוזי בנצרת, אמר בעקבות פרסום המכתב: "המשפט, על אף הזמן שחלף מיום הגשת כתב האישום, היה עדיין בתחילתו. הסברנו לכל העולם שפרסום כתבה ברגע קריטי כזה, כאשר מן הכתבה עולה חומר שטרם הוצג בבית המשפט, זה משהו שבפירוש אסור על-פי החוק. על אף שבית המשפט העליון התיר את הפרסום, כל מי שצפה בכתבה ראה כי בעצם כתבה זו חרצה את דינו של אדם".

   

  מסאלחה הוסיף וטען: "זו הייתה כתבה מגמתית, ומי שצפה בה יכול בנקל להגיע למסקנה שיצחק הרג 17 בני אדם ופצע עשרות. עובדה שלמרות שידעו שאני מייצג אותו בתיק לא פנו אלי לקבלת תגובה. אני ויצחק ידענו את האמת, ידענו שהוא זך כשלג, וידענו שסיכוייו לצאת זכאי גדולים מאוד. המכתב שלו מלמד שהוא הבין כי הכתבה פשוט הרסה בשבילו את הכל".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
  יצחק הרשקוביץ. המכתב האחרון
  צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
  צילום: חגי אהרון
  זירת ההתאבדות
  צילום: חגי אהרון
  "מזועזעים". ערוץ 2
  מומלצים