שתף קטע נבחר

מדריך קוטלי כינים: שמפו, תמיסה, טבעי וכמה זה עולה

בין סירוק לסירוק ועד שיומצא תכשיר מנצח, מתמרנים ההורים בין קוטלי הכינים הרפואיים לטבעיים. לא כולם יודעים: רוב התכשירים נמכרים גם על-ידי קופות החולים במחירים מסובסדים

מלאכת הבילוש הבלתי נגמרת אחר הכינים וביציהן קיבלה בימים האחרונים תגבורת: התכשיר החדש ניאון ניטס (Neon-Nits), שהגיע עכשיו לארץ. התרסיס צובע את ביצי הכינים בוורוד פלורסנטי, ובכך אמור להקל על איתורו והסרתו של המפגע.

 

במלחמה כמו במלחמה, זיהוי האויב אמור לרשום ניצחון ראשון. הבעיה היא שהתרסיס (שנמכר בלעדית ברשת סופר-פארם) לא תמיד ממלא את ייעודו. כמה הורים העידו כי צביעת הראש בוורוד כלל לא הקלה על איתור הביצים, בעיקר כאשר מדובר בבעלי שיער כהה. אם או בלי זיהוי הכינים או הביצים - אי אפשר להימלט ממלאכת ההדברה, ולא פחות חשוב - ממלאכת המניעה, שתפקידה למנוע את גל ההידבקות הבא.

 

התכשירים הכימיים הם החזקים יותר - אך גם ידידותיים פחות. יש המזהירים שאם משתמשים בהם בתכיפות רבה הם עלולים להיספג במחזור הדם. מצד שני, התכשירים הטבעיים מחסלים (אם בכלל) רק כינים ולא ביצים. הם אומנם מכילים פחות רעלים - אך הם משמשים בעיקר למניעה. רובם מכילים תמציות שמן רוזמרין, המסייע בחיסול הכינה - אך לא את ביציה.

 

יש היום עדיין העדפה ברורה לרכישת מוצרים תרופתיים, אך הנכונות להתנסות בטיפול הטבעי הולכת וגדלה, אומרת נעה לזרוביץ', רוקחת של רשת סופר-פארם. צריך לזכור כי הטיפול בתכשיר התרופתי הוא חזק יותר ובעל אפקט לטווח ארוך יותר מזה של המוצרים הטבעיים.

 

"החומרים הכימיים הם חומרי הדברה", מזהיר עופר מור, מנכ"ל חברת מורז צמחי מרפא, המשווקת תכשירים טבעיים. "הם מכילים חומרים כמו מלטיון, לינדן או פנוטרין, המשמשים בריכוזים גבוהים יותר להדברת מזיקים בחקלאות. מור מצטט מחקרים קליניים ותצפיות שבוצעו על ידי ארגון אמריקני בשם רופאים והורים נגד כינים, ולפיהם שימוש תכוף בחומרים אלה עלול אף לגרום להגברת התנהגות אגרסיבית ולהעלאת טמפרטורת הגוף. לפני שאתם נכנסים לפאניקה כדאי לזכור כי האזהרות האלה תקפות רק למי שמשתמש בחומרים אלה בריכוז גבוה ולאורך זמן".

 

ומה אומרות חברות התרופות? מבחינתן, התכשירים הטבעיים כלל אינם עוברים בדיקות של משרד הבריאות, ולכן יעילותם לא הוכחה. אלה וגם אלה נושאים אומנם את הכיתוב באישור משרד הבריאות - אך ההבדל ביניהם גדול. מסיבה זו, אומרים בחברות התרופות, נאסר לכתוב על התכשירים הטבעיים שהם מיועדים לטיפול בכינים, אלא להיגיינת הראש בלבד.

 

"התכשירים הרפואיים עוברים בדיקות יסודיות, המתחדשות כל 5 שנים", מסבירה ציפי טל, מנהלת תחום או.טי.סי חברת רפא. "הבדיקות מבטיחות שהחומרים הכימיים יגיעו במינונים בטיחותיים ושאין בהם כל סכנה, וכן את יעילותן של התרופות".

 

מכיוון שהבעיה העיקרית היא העמידות שמפתחות הכינים נגד התכשירים, ממליצה טל לעבור ממוצר כימי אחד לאחר (לא חשוב מאיזו חברה) עד שהכינה תיכנע. לצורך כך מומלץ לקרוא את רשימת המרכיבים (המפחידה, יש לומר) על המוצר, כדי לשנות בפעם הבאה את הרכב החומרים.

 

הכי חשוב - שלב הסירוק

 

שלב שאי אפשר לוותר עליו בשום אופן הוא שלב הסירוק. זוהי הפעולה החשובה ביותר, אומר איתן שמש, מנהל בית מרקחת תל-גנים בגבעתיים. יש לחזור עליה מדי יום עם מסרק סמיך ואיכותי, ולהוסיף כמניעה טיפות רוזמרין.

כדאי להשתמש גם בשמפו המכיל שמן רוזמרין או שמן ארומטי אחר ולזכור שלא להשתמש בתקופה זו בקונדישנר, שעלול לבטל את פעולת השמנים. רק כך אפשר למנוע הידבקות חוזרת.

 

ואכן, לא מעט הורים מוותרים מראש על השימוש בתכשירים, כימיים וטבעיים כאחד, ויוצאים למלחמה בלי נשק אלא בידיים (כמעט) חשופות. "ניסיתי תכשירים מכל הסוגים וכלום לא עזר", מספרת רויטל, אם לשניים שנדבקים כל שנה מחדש במגיפה. "החלטתי שאני לא שופכת שום תכשיר על ראשיהם של הילדים אלא עובדת עם הידיים והמסרק בלבד. כך אני יושבת עם המסרק, הילד וסדין לבן לניקוי המסרק - עד שהמלחמה מסתיימת. מחיר המסרקים, אגב, נע בין 65-25 שקל.

 

שמפו, תמיסה או קרם

 

למרות שאין צורך במרשם רופא, אפשר לרכוש את התכשירים הרפואיים רק בבתי מרקחת, ואילו את התכשירים הטבעיים אפשר למצוא גם בבתי טבע. כדאי לדעת: רוב התכשירים נמכרים גם על-ידי קופות החולים במחירים מסובסדים (ראו מסגרת). הנה כמה דוגמאות לתכשירים רפואיים פופולריים:

 

פריודרם שמפו (רפא): במעבדות החברה אומרים כי במחקר קליני של התכשיר, שהתקיים לאחרונה בילדי בית ספר בירושלים, נמצא כי התכשיר יעיל לטיפול בכינמת הראש ב-92% מהמקרים. החברה משווקת גם מסרק מיוחד בשם Assy 2000 (כ-65 שקל) ומדגישה את חשיבות השימוש במסרק בנוסף לשמפו.

 

חפיף 10 (טבע): מגיע בצורה של תמיסה נוזלית, ומשתמשים בה על ראש יבש. לדברי היצרנים, היא יעילה יותר מאשר שמפו, הנמהל במים. על הפעולה יש לחזור לאחר 10 ימים. כמו כן מציעה טבע שמפו חפוף המכיל תמצית רוזמרין, כטיפול מונע, וכן קרם עם קונדישנר זהו זה, שבו החומר הפעיל שונה (ופחות חזק) משאר מוצרי החברה.

 

מוצרים טבעיים:

 

כינקייר (מבית מורז): מגיע במארז משולש: קוטל כינים המבוסס על צמח הארכובית, מרכך על בסיס רוזמרין ומסרק צפוף. המשווקים מבטיחים כי אפשר להשתמש בו ללא חשש מתופעות לוואי וכי יש לו ניחוח עדין. לפי ההוראות, יש להשאיר את השמפו על הראש כ-10 דקות במרווח של שלושה ימים בין טיפול לטיפול. כמו כן ממליצה החברה המשווקת לחזור על הטיפול בדרך קבע כדי להבטיח קטילה מחודשת של הכינים.

 

כי-מט (מבית פיור-אויל): הוא תכשיר דוחה כינים, כהגדרת המשווקים. הוא משלב 3 סוגי שמנים אתריים כמו רוזמרין, עץ התה ולבנדר, ומגיע כתרסיס. ההמלצה היא להתשמש בו יום יום לפני היציאה מהבית. 2 שפריצים על הראש והכינים תופסות מרחק, אומרים בחברה.

 

צ'יק-צ'ק (כמיפל): נחשב גם הוא לתכשיר טבעי, אך לדברי משווקיו הוא נבדק בניסויים קליניים ויעילותו הוכחה. גם תכשיר זה מופיע בצורת תרסיס, והוא מכיל מרכיבים טבעיים פעילים כמו שמן קוקוס ושמן אניס.

 

ניקיטה (תרו): מכיל תמציות צמחי מרפא אורגניים ושמנים טבעיים. התכשיר מגיע כתמיסה, ולדברי משווקיו הוא הוכח בניסויים קליניים בחו"ל.

 

שמפו neem (הומגליל): מבוסס על העץ ההודי נים ותפקידו לטפל בביצי הכינים, ולצידו נוזל ללא שטיפה המיועד למניעת הדבקה. (ממוצרי ד"ר האושקה, 68 שקל ל-50 מ"ל, להשיג רק בבתי המרקחת של החברה).

 

שמן רוזמרין (אלטמן): מיועד לעיסוי הקרקפת מדי בוקר (19.90 שקל ל-10 מל) וכן K- נומד, תערובת שמנים לשמירת ראש נקי ולמניעת הדבקה. מורכב מתערובת של שמן נים, שמן אניס, רוזמרין, עץ התה וילנג ילנג (39 שקל ל-20 מ"ל).

 

שמן רוזמרין (פלוריש): 50 מ"ל ב-19.90 שקל בפארמים, בתי מרקחת ובתי טבע.


נלחמים בכינים: תכשירים רפואיים וטבעיים

נלחמים בכינים: תכשירים רפואיים וטבעיים
התכשיר האריזה מחיר מכבי מאוחדת עדיף לאומית זהב כללית מושלם
תכשירים רפואיים:            
שמפו חפיף 125 מ"ל 34.9 31 - 12 (12) 20.94 (26)
שמפו נוק 100 מ"ל 39.45 34 - 29.59 (37.48) 21.73 (27.65)
פאראפלוס תרסיס 100 מ"ל 31.8 28 15.90 (23.80) 25.44 (30.21) 28.56
פריודרם קרם שמפו 40 גרם 31.5 22* 15.95 (23.85) 12 23.63(28.35)
שמפו סוף סוף 100 מ"ל 35.1 35 - - -
שמפו זהו זה 120 מ"ל 34.9 12 26.20 (26.20) - 26 (31.40)
תכשירים טבעיים:            
ניקיטה ספריי 250 מ"ל 80 56 - 66.15 (69.83) -
שמפו פיניטו 80 מ"ל 33.4 30 - - -
צ'יק צ'ק שמן 60 מ"ל 54.45 47.9 - 38.12 (49) -
כי מט ספריי 25 מ"ל 47.6 43 - - -
כינקייר - שמפו ומרכך 250 סמ"ק 49.9 37 - - -

המחיר בסוגריים למבוטח רגיל. 15.90* לחברי מכבי מגן

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ניקיטה. תמציות צמחי מרפא ושמנים אורגניים
אסי 2000. טיפול שמלווה את השמפו
מסרק להוצאת כינים. הכי חשוב
שמן רוזמרין. שומר את הראש נקי
מומלצים