שתף קטע נבחר

"המ"פ אמר להרוג כל מי שזז במרחב, גם בן 3"

כך עולה מכתב האישום שהוגש נגד סרן ר' שירה למוות באימן אל-המס בת ה-13 בציר פילדפי. המ"פ מואשם בשימוש בלתי חוקי בנשק, בעבירה של שיבוש מהלכי משפט ובחריגה מסמכות עד כדי סיכון חיים בכך שסטה מהוראות הפתיחה באש בגזרה. כשהואשם בווידוא הריגה סינן: "זה נקרא הסרת איום". עורכי דינו אומרים בביטחון: "הוא ייצא נקי". בית-הדין שלח אותו לחודשיים "מעצר פתוח" בתנאי ריתוק

כתב אישום הוגש היום (ב') נגד המ"פ שנחשד בביצוע וידוא הריגה בילדה אימן אל-המס, בת ה-13, בתחילת אוקטובר בציר פילדלפי בגבול ישראל-מצרים. בין השאר מייחס כתב האישום לסרן ר' שימוש בלתי חוקי בנשק. מכתב האישום עולה גם כי סרן ר' אף הודיע באותו בוקר ברשת הקשר: "כל מי שנע, זז במרחב, גם אם זה בן 3, צריך להרוג אותו".

 

בית-הדין הצבאי של פיקוד דרום החליט כי הקצין יישאר במעצר פתוח בתנאי ריתוק באחד מבסיסי צה"ל. הוא יוכל עם זאת לצאת לחופשות.

 

סיפור הריגת הילדה פורסם לראשונה ב-ynet. בצה"ל טענו תחילה כי החיילים ירו בפלסטינית, החשודה שנשאה אמצעי חבלה. אחר כך התברר שהתיק הכיל רק ספרי לימוד.

 

"לא וידוא הריגה, הסרת איום"

 

לדיון הבוקר הגיע סרן ר', לבוש במדי א' יחד עם אביו. הקצין עיין בכתב האישום שניתן לו וחייך. הוא עיין בקלסר העבה של סנגוריו, בו נמצאות כל העדויות, ולאורך כל הדיון העיר להם הערות. בשלב מסוים, כאשר התובע, סרן רן כהן, התייחס לעובדה שהמ"פ אמר ברשת הקשר "וידאתי הריגה לאחר ביצוע שתי היריות הראשונות", התפרץ המ"פ ואמר "זה נקרא הסרת איום".

 

לאורך כל הדיון לחש הנאשם לסנגוריו דברים שונים בתגובה לדברי התובע. גם אביו שיושב באולם תפס מדי פעם את ראשו כששמע את ההאשמות של התובע וסינן "זה לא נכון, הוא לא מבין".

 

אחד מסנגוריו, עו"ד שגוג, בטוח כי המ"פ יצא נקי. "הבאנו את העדות שבה אחד החיילים מודה ששיקר בחקירת מצ"ח והכל היה ניסיון להפיל את המ"פ. אני בטוח שבמשפט השופטים יתייחסו לזה ויזכו אותו".

 

במהלך הדיון הגיעו מספר קצינים מגבעתי לאולם ולחצו בחום את ידו של הנאשם , הוא החזיר להם חיוך אך נשאר דרוך והקשיב לכל מילה שאמר התובע. 

 

סעיפי האישום

 

על פי כתב האישום, ב-5 באוקטובר, בעשרה לשבע בבוקר, זיהתה עמדת הש.ג. במוצג גירית דמות חשודה כ-100 מ' מהמקום.

 

חיילים מהמוצב החלו לירות לעברה והופעלה במקום אזעקה. הנאשם וחיילים נוספים התמקמו מאחורי סוללת עפר סמוכה למוצב וירו לעבר הדמות. בשלב מסוים הנאשם התקרב למקום שבו הייתה שרועה הדמות והסתבר כי מדובר בילדה. הורה לקשר שלו לעצור, המשיך לבדו, עמד עמידה יציבה, בסמיכות רבה אליה, כיוון את נשקו לכיוון מטה וירה בה במצב "בודדת" שתי יריות מטווח קצר.

 

פרט האישום מייחס לנאשם עבירה של שימוש בלתי חוקי בנשק וזהו הסעיף המשמעותי ביותר בכתב האישום. לפיו, לאחר שירה הנאשם בילדה את שתי היריות, הוא פנה לאחור ושב אל הקשר שלו, אולם מייד לאחר מכן הסתובב ושב אל המקום בו הייתה שכובה הילדה. הוא נעמד באופן דומה לעמידתו בעת שירה את שתי היריות, כיוון את נשקו כלפי מטה וירה במצב "אוטומט" כ-10 כדורים, עד שרוקן את מחסנית נשקו. בכתב האישום לא מצויין האם הירי בוצע לעבר גופת הילדה.

 

"צריך להרוג כל מי שנע באזור, גם בן 3"

 

הנאשם הואשם גם בעבירה של שיבוש מהלכי משפט, בכך שלאחר התחקיר הצבאי שנערך בראשות מפקד אוגדת עזה, כינס הנאשם את חיילי הפלוגה וסיפר להם את גרסתו לאירוע.

 

לאחר מכן הואשם המ"פ כי קרא לאחד החיילים וביקש ממנו שיפנה למג"ד, ישנה חלק מהדברים שאמר לו בתחקיר ויסביר למג"ד "שאולי לא הבינו אותו נכון". כמו כן, הוא נאשם כי במהלך שיחה שקיים עם שני חיילים ניסה לשכנע אותם כי הבחינו כביכול רק בירי סמוך לגופת המנוחה ולא בירי לכיוונה, והוסיף כי ייתכן כי במהלך נסיגתו לאחור, תוך כדי ירי הצרור, פגע במנוחה בטעות.

 

לנאשם מיוחסת עבירה נוספת של חריגה מסמכות עד כדי סיכון חיים או בריאות, בכך שהורה לפקודיו לנהוג באופן שסוטה מהוראות הפתיחה באש, כך שבאזור הסמוך למוצב שהינו אב"מ (אזור ביטחוני מיוחד) יש לבצע ירי על מנת להרוג לעבר כל אדם הנכנס לתחומו.

 

הנאשם אף הודיע באותו בוקר ברשת הקשר כי "כל מי שנע, זז במרחב, גם אם זה בן 3, צריך להרוג אותו".

 

התובע במשפט, סרן רן כהן, ביקש להאריך את מעצרו של סרן ר. עד תום ההליכים המשפטיים נגדו במעצר פתוח (בבסיס צבאי בתנאי ריתוק) ובקשתו נתקבלה כאמור.

 

עורכי הדין: הוא ייצא נקי

 

בדיון שהתקיים היום בפני נשיא בית הדין בפיקוד הדרום, אלוף משנה ניר אבירם, טענו סנגוריו של הנאשם, עורכי הדין שמואל שינפלד ועורך הדין סמזר שגוג, כי אין כל עילה להחזקת מרשם במעצר.

 

לדבריהם, אין בכתב האישום עבירה של וידוא הריגה. הסנגורים הציגו בדיון עדות של אחד החיילים בפני חוקרי מצ"ח, בה הוא אומר כי שיקר כשטען שמפקדו ירה לעבר הילדה, זאת כתוצאה מלחץ חברתי מניסיון לפגוע בו.


פורסם לראשונה 22/11/2004 13:55

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 1
המ"פ בבית המשפט
צילום: ערוץ 1
צילום: איי פי
גופת אימן אל המס
צילום: איי פי
צילום: איי פי
הקרובים מתאבלים
צילום: איי פי
צילום: חיים הורנשטיין
חיילים בציר פילדלפי
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים