שתף קטע נבחר

רפאל איתן יובא למנוחות היום בתל עדשים

בשעה 14:45 יובא למנוחות הרמטכ"ל והשר לשעבר, רפאל איתן, בבית העלמין בתל עדשים. ארונו יוצב ב-11:30 בבית התרבות ביישוב. דווקא משפחתו הקרובה של איתן קיבלה את הידיעה על מותו מחברים, בטלפון ודרך אמצעי התקשורת. רעייתו, עופרה מאירסון: "התקשרו אליי אנשים ושאלו אותי מה שלומו של רפול. בהתחלה לא חשדתי, ואז התחלתי לשאול שאלות"

הרמטכ"ל והשר לשעבר, רפאל איתן (75), שנהרג בנפילה מהמזח הנבנה ב"נמל היובל" באשדוד יובא למנוחות היום (ד') בשעה 14:45 בחוג המשפחה בבית העלמין בתל עדשים.

 

לפני הלוויה, יוצב ארונו של איתן בשעה 11:30 בבית התרבות בתל עדשים, ובשעה 13:00 יתקיים טקס אשכבה ויינשאו הספדים לזכרו. להלוויה צפויים להגיע ראש הממשלה, הנשיא, שרים ואישים בכירים נוספים. המשפחה מבקשת להימנע מהגעה לחלקת הקבר ומסיקור תקשורתי של ההלווייה וטקס האשכבה. 

 

בישיבת היערכות מיוחדת שנערכה במשטרת מרחב העמקים בהשתתפות נציגי צבא וביטחון נקבע כי לבית העלמין יורשו להגיע רק 400 איש, מפאת חוסר מקום. הם יוסעו באוטובוסים ובמכוניות.

 

 

ההערכה היא כי איתן, בן 75, ששהה בנמל אשדוד מתוקף תפקידו כאחראי פרויקט הקמת שובר הגלים בנמל היובל (תפקיד שאותו מילא בשנתיים האחרונות), מעד ונפל למים בשל תנאי מזג האוויר הקשים שכללו רוח עזה וים סוער.

 

אתמול בסביבות השעה 9 בבוקר איתר מסוק של צה"ל שהוזנק למקום את הגופה בים, בחלק הצבאי של הנמל, והיא זוהתה זמן קצר לאחר מכן על ידי צוללנים של חיל הים. במשך דקות ארוכות נעשו ניסיונות החייאה על ספינת חיל הים, אולם ללא הועיל. הגופה הועברה למכון לרפואה משפטית באבו כביר, כדי לקבוע את סיבת המוות המדויקת.

 

רעייתו של רפול, עופרה מאירסון, היתה בדרכה למסעדה באשדוד לפגוש את רפול, כשקיבלה את הבשורה המרה, מבתה.  וכך סיפרה לכתב "ידיעות אחרונות", אורון מאירי: "התקשרו אליי אנשים ושאלו אותי מה שלומו של רפול. בהתחלה לא חשדתי, אבל לאחר שהבנתי שיותר מדי אנשים מתעניינים בו, התחלתי גם אני לשאול שאלות. אבל לא קיבלתי תשובות, עד שסמוך לשעה 12 אמרה לי אחת מבנותיי, כשהייתי בדרכי למסעדה באשדוד, שרפול מת". לדבריה, רפול מת במקום שאותו אהב אף יותר מאשר את הצבא, והיה גאה בפרויקט הלאומי שעליו הופקד.

   


מכוניתו ההרוסה של רפול (צילום: צפריר אביוב)

 

מכונית הפולקסוואגן פאסאט של איתן, היתה לעדות אילמת לטרגדיה. גלים בגובה רב התנפצו אל המזח, ושטפו כל מה שנקרה בדרכם. כך נהרג רפול. גגה של המכונית (בתמונה הגדולה) נמחץ מעוצמת הגלים, ושמשותיה נופצו.


במשטרת אשדוד ממתינים לקבלת דו"ח הנתיחה שיסביר בצורה מדויקת כיצד נהרג איתן. לדברי מפקד משטרת אשדוד, סגן-ניצב איציק פרץ, כיוון שמדובר באישיות כזו, "והעובדה שאיש למעשה לא ראה כיצד נהרג, אנו סבורים שרק נתיחה של הגופה תבהיר לנו מה באמת אירע. לאחר שנקבל את דו"ח הנתיחה, התיק מבחינתנו ייסגר".

 

גם רשות הנמלים, בהוראת שר התחבורה, הורתה להקים צוות חקירה מיוחד שיבדוק את נסיבות מותו של איתן. החוקרים כבר הגיעו לנמל אשדוד, שם הם בודקים את נסיבות האירוע.

 

מחברת אשטרום דרגדוס, שבה עבד, נמסר כי "בסמוך לשעה שבע בבוקר, שוחח רפאל איתן עם אחד העובדים שלנו בטלפון. הוא סיפר כי הוא מגיע לבדוק את הציוד לאחר ליל הסערה אמש. במהלך השיחה שהתנהלה על הרציף ניתק הקשר עימו". מייד אחר כך נפתחו חיפושים נרחבים אחר איתן.

  

מנהל הנמל, שאול רותם, אמר ל-ynet בעקבות מציאת המכונית החבולה: "צריך לזכור שגובה הגלים הבוקר היה עד שישה מטרים עם רוחות חזקות מאוד. ידענו כבר ימים סוערים יותר. בשנה שעברה הצליחו הגלים לזרוק למים קוביות בון במשקל של 40 טון כך שפגיעה כזו במכונית קיימת בנסיבות כאלה, ופגיעה באדם בהחלט אפשרית".

 

לדברי רותם, הפגיעה במכונית מעלה תהיות נוספות לגבי מותו של איתן: "ייתכן שהוא עמד סמוך לרכב, ייתכן שהוא טיפס על סלע, או עמד על שובר הגלים, אבל בהחלט ביום כזה אין לאף אחד מה לחפש סמוך למים. לכן גם לא התקיימה עבודה ביום כזה על השובר".

 

רותם גם ציין כי איתן הצליח להכניס משמעת עבודה במקום, לקצר את העבודה במקום, "ולהכניס שיפורים משמעותיים בכל העבודה במקום".

 

המשפחה זעמה: איש לא הודיע לנו רשמית


בביתה של מרים, רעייתו הראשונה של רפול, נאספו עשרות בני משפחה, חברים ומכרים שהביעו צער ואבל על מותו הבלתי צפוי. הוא הותיר אחריו את אשתו השנייה עופרה מאירסון, אשתו הראשונה מרים, 3 בנות (רותי גליה ונורית) עשרה נכדים ואחות. 


בני המשפחה הביעו זעם על המדינה, ואמרו כי עד לשעות הצהריים לא טרח אף גורם רשמי לעדכן אותם בדבר מותו של אבי המשפחה. "זה חסר צורה שאנחנו יודעים על אירוע כזה דרך חבר שקרא על כך באינטרנט", אמר חתנו, אלי. "אנחנו לא יודעים מי מהגורמים היה צריך להודיע לנו, איש מאיתנו, כולל רעייתו, לא קיבל על כך הודעה וזה בפירוש מחדל". 


ראש הממשלה, אריאל שרון, פרסם הודעת אבל: "סיפורו של רפול הוא סיפורה של הארץ הזאת. משחר נעוריו התייצב רפול באומץ לב נדיר ובמסירות חסרת פשרות, בנכונות אין קץ למען המדינה שבדרך. מסכת חיו מאופיינת בקשר האמיץ והחם לאדמה, בדבקות בהכרה כי יש ללחום ולהגן על קיומה של מדינת ישראל. הוא נטל חלק מרכזי בכל המלחמות והמאבק בטרור תוך שהוא מנחיל לדורות הבאים פרקים מפוארים במורשת אחוות הלוחמים בגבורת ישראל".  

 

שרון הוסיף: "רפול הבין את מרכזיותו של צה"ל בחיי החברה וכרמטכ"ל יזם את המפעל החינוכי המפואר במסגרתו ניתנה הזדמנות נוספת לאלפי נערים להצטרף לכור ההיתוך הישראלי. אותם אלפי נערי רפול הם היום אזרחים גאים הנוטלים חלק מלא בחיי החברה בישראל. גם לאחר שחרורו, המשיך רפול להוות קול שונה וייחודי בהנהגת המדינה לכל אורך חיו לא זנח רפול לרגע את אהבותיו הגדולות, האדמה והעבודה, וכך לצער כולנו גם מצא את מותו. מדינת ישראל איבדה היום לוחם אמיץ, מפקד ומנהיג. אני איבדתי חבר לנשק ולדרך".

  

בפוליטיקה ובהתיישבות הספידו את רפאל איתן, בעיקר חבריו לדרך. חבר הכנסת חמי דורון, שהיה חבר "צומת" ולא דיבר עם רפול במשך שנים, סיפר על שיחת הפיוס שהיתה לפני חודשיים: "אני שמח שהספקנו להשלים לפני הסוף". חברתו לדרך של רפול, נחמה רונן: זה בלתי נתפס שאדם שעבר את כל מה שעבר ימות בטרגדיה כזו".


פורסם לראשונה 23/11/2004 18:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נהרג על המזח. רפאל איתן
צילום: לע"מ
צילום: אסנת קרסננסקי
נודע לה בטלפון. עופרה מאירסון
צילום: אסנת קרסננסקי
צילום: לע"מ
הרמטכ"ל לשעבר
צילום: לע"מ
לימים מנהיג צומת
צילום: דודו בכר
צילום: חיים זיו
איש האדמה
צילום: חיים זיו
מומלצים