שתף קטע נבחר

בכירי העבודה ביצעו מהלך "חוסם ברק"

בכירי העבודה שהתכנסו אמש בלשכת פרס החליטו - בצעד שאמור לבלום את אהוד ברק - לא לקבוע תאריך מוסכם לבחירות על ראשות התנועה כפי שהוא מעוניין, אלא להקים ועדה שתגבש "נהלי חירום" לבחירות כאלה במקרה שהממשלה תיפול. ייתכן שהמהלך גם יותיר לבסוף את פרס בעמדת היו"ר

"אתמול קמה באופן רשמי התנועה לבלימת אהוד ברק". כך אמרו הלילה (יום ד') גורמים בכירים במפלגת העבודה המקורבים ליו"ר, שמעון פרס, בתום הפגישה שקיימו בכירי הסיעה במשרדו של פרס בתל אביב.

 

בישיבה, שבה השתתפו חברי הכנסת אפרים סנה, בנימין בן אליעזר, עמרם מצנע, חיים רמון, מתן וילנאי ודליה איציק - עדכן פרס את חבריו בפרטי השיחה עם ראש הממשלה, אריאל שרון, והתקיים דיון סביב השאלה כיצד צריכה העבודה לנהוג בתקופה הקרובה, בעקבות העובדה ששרון "הראה לפרס את הדלת".

 

בכירי העבודה החליטו "לשמש כאופוזיציה לכל דבר", ולהגיש בשבוע הבא הצעת אי אמון בממשלה. עם זאת, הם גם המשיכו לדבר גם על האפשרות ששרון יצליח בסופו של דבר להכניס את העבודה לתוך הממשלה

.

 

מעבר להתנהלות הפרלמנטרית הצפויה, עסקו בכירי העבודה גם בנושא הבחירות ליו"ר המפלגה. במסגרת דיון זה, הוחלט, באופן מפתיע, לא לקבוע שום תאריך מוסכם לבחירות (כפי שדרש בתחילה וילנאי למשל), ובמקום זה - להקים מעין ועדה שתגבש "נהלי חירום" שיופעלו אם הממשלה תיפול, או במקרה שהבחירות יוקדמו.

 

במילים אחרות: בכירי סיעת העבודה (וילנאי, בן אליעזר, סנה), שפעלו נמרצות להקדמת הבחירות אך לפני חודשיים - קיבלו "רגליים קרות", התקפלו ובחרו לבצע מהלך "חוסם ברק", שמאפשר לפרס להמשיך לכהן בתפקידו ללא חשש מבחירות מוקדמות ליו"ר. בפועל, קבעו הבכירים למנוע התמודדות על ראשות המפלגה באופן מסודר ובהתאם לנהלים כבר

בחודשים הקרובים.

 

בכירי הסיעה החליטו כי נהלי החירום שיגובשו יוצגו בישיבת המרכז שתתקיים בסוף החודש כ"הצעת פשרה" מטעמם, ויכללו גם תאריך מוסכם לסיום המפקד ולסגירת ספר הבוחרים. ואולם, כאמור, הצעת הפשרה הזאת לא כוללת תאריך מוסכם לבחירות.

 

ההחלטה שהתקבלה אמש אצל פרס נחשבת ל"חוסמת ברק", שכן ראש הממשלה לשעבר, שהודיע אך לפני כשלושה שבועות על שובו לחיים הפוליטיים ועל כוונתו להתמודד לראשות המפלגה, ושמתח באחרונה ביקורת חריפה על התנהלות העבודה וכינה אותה "זחילה לממשלה" - מעוניין בקיום בחירות ליו"ר בחודשים מארס-אפריל.

 

הצעה משותפת של בכירים בסיעה עלולה לטרפד מהלך כזה, ולהוביל את מפלגת העבודה למצב שבו היא לא מקיימת בחירות מסודרות ליו"ר, אלא נשארת שבויה בידיו של שרון. כלומר, אם יחליט שרון להקדים את הבחירות, תצטרך מפלגת העבודה להיכנס לטלטלה ולבחור את היו"ר ואת הרשימה לכנסת תוך שבועות ספורים.

 

"מה שקרה למצנע בבחירות האחרונות, עלול לקרות לנו שוב פעם", אמרו במפלגת העבודה. "נהלי החירום", שגיבושם הוטל לפי שעה על אפרים סנה, עלולים גם להביא למצב שבו, בגלל הקוצר בזמן - יוביל מי מבכירי המפלגה מהלך שבו ייבחר פרס, שוב, למועמדה של העבודה לראשות הממשלה.

 

פליטת פה?

 

במפלגת העבודה התעוררה הלילה סערה, לאחר שהופץ כי ראש מטה המפלגה, רפי אלול, המקורב לפרס, אמר בישיבה שקיים המוסד לבירור עתירות כי אם הבחירות ייתקיימו ביוני, הרי שוועידת המפלגה תצטרך לבחור את המועמד לראשות המפלגה וכן את הרשימה לכנסת. אלול הכחיש את הדברים. לדבריו, "אמרתי שאין לנו כסף לכנס את הוועידה כל פעם על נושא אחר, אז עדיף לאחד נושאים - ואז להתכנס".

 

אלא שהשמועות עשו את שלהן, ובכירי העבודה ניסו לגלות מי עומד מאחורי הדברים עצמם: האם היו אלה בגדר מחשבות של אלול בלבד, או שמא היתה זו פליטת פה אומללה, שעלולה להתברר בחודשים הקרובים כתוכנית השתלטות של פרס על המפלגה לפני הבחירות. לאור כל האמור העיל, בעבודה מעריכים כי המאבק בין ברק לבין שאר בכירי המפלגה, שעושים בימים אלו מאמצים לבלום אותו - רק יילך ויתחמם בימים הקרובים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ברק. התארגנות
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
פרס. המהלך ישאיר אותו בעמדת היו"ר?
צילום: רויטרס
צילום: שאול גולן
וילנאי. "נהלי חירום"
צילום: שאול גולן
מומלצים