שתף קטע נבחר

אשה ראשונה בראש מועצה דתית: "אפעל לקרוב לבבות"

בתום מאבק לא קל, ולמרות הלחצים הפוליטיים והתנגדותו של הרב הראשי בעיר למינוי אשה - מונתה סמדר גרוס לעמוד בראש המועצה הדתית של כפר-סבא. "ידעתי שאנשים לא יקבלו את הרעיון - כי אני אשה", היא אומרת. ומה דעתו של אביה, שר הדתות לשעבר שאקי? "הוא נתן לי את ברכתו"

בפעם הראשונה בישראל נבחרה אשה לתפקיד יו"ר מועצה דתית. סמדר גרוס, בתו של שר הדתות לשעבר, פרופ' אבנר שאקי, נבחרה אמש (יום ה') ברוב קולות של חברי המועצה הדתית בכפר סבא לעמוד בראש המועצה, למרות התנגדות הרבנים. "ידעתי שבגלל שאני אשה זה יהיה קשה - מדובר בתקדים", אמרה היום גרוס ל-ynet.

 

לפני מספר חודשים הוחלט על כינון מועצה דתית בכפר סבא, וראש העיר, יהודה בן חמו, פנה לגרוס בבקשה שתעמוד בראשה. "נתתי את הסכמתי וידעתי שאנשים לא יקבלו את זה שאשה תעמוד בראש המועצה הדתית", מספרת גרוס. "אני דתיה ומכירה את הלכי הרוח במגזר הדתי ואת מקומה של האשה בעיני גורמים במגזר. אמרתי מההתחלה שיהיה קשה - גם בגלל שמדובר במינוי של אשה וגם בגלל שמדובר בתקדים - עד כה לא היתה בארץ אשה שעמדה בראש מועצה דתית".

 

תהליך מינויה של גרוס אכן נתקל בקשיים, וראש העיר מספר שהיה מי שניסה להניאו מהחלטתו. "למרות הלחצים הפוליטיים שהופעלו עליי", הוא אומר, "לא ויתרתי, ולאורך כל הדרך האמנתי שהיא בעלת הכישורים המוצלחים ביותר לניהול המועצה הדתית ולמתן שירותי דת לתושבי העיר, דתיים וחילונים כאחד".

 

בן-חמו לא נכנע גם כשרב העיר הוציא מכתב לחברי המועצה נגד מינויה של אישה לתפקיד. "כל עוד חשבתי שסמדר מוכשרת ומתאימה לתפקיד, לא הייתה לי כל כוונה להתקפל. זהו אינו מינוי הלכתי. מדובר במינוי אדמיניסטרטיבי בלבד, ואין כאן כל פגיעה בערכי הדת".

 

"שואפת לתרום לקירוב לבבות"

 

גרוס, עורכת דין במקצועה, אם לארבעה ילדים הלומדים במסגרות החינוך הדתי, אמרה עם בחירתה: "אני שואפת לתרום לקירוב לבבות בין דתיים לחילונים בעיר, מאוד מאמינה בראש העיר ובמגמות שהוא מוליך ומודה לו על ההתייצבות האיתנה מאחורי עד לבחירתי לתפקיד. אני מוכנה לבצע את התפקיד, שהוא תפקיד שמבוצע בהתנדבות וללא שכר.

 

"המועצה הדתית עומדת בפני עצמה ומתפקדת בכל הנושא האדמיניסטרטיבי של הדת ולא בנושאי הלכה. אני מקווה שיהיה שיתוף פעולה עם הרבנים ואם לא יהיה - הדבר יפגע בציבור ויגרום לו נזק. אם יהיו בעיות הלכתיות שנצטרך לפתור ולא יהיה שיתוף פעולה עם הרבנים, אולי נפנה לרבנים אחרים."

 

"אין לבחור אשה בתור יו"ר המועצה הדתית"

 

במועצה הדתית ישנם תשעה חברים. במינויה של גרוס תמכו חמישה, שניים התנגדו ושניים נעדרו מן ההצבעה. בין אלה שיצאו נגד המינוי היה רבה הראשי של העיר, הרב שלוש, שאף פירסם לפני יומיים מכתב בו הוא קובע כי "אין למנות ואין לבחור אשה בתור יו"ר המועצה הדתית".

 

"הרב שלוש הוציא מכתב נגד המינוי שלי, וזה כנראה השפיע על חלק מהאנשים", אומרת גרוס. "אני יכולה להבין אותם - הם סרים למרותו של הרב. הבחירה שלי היא לא מתוך רצון לבזות את הרב אלה מתוך ראיה של תרומה לציבור."

 

בני משפחתה תמכו ברצונה להתמנות לתפקיד. "היום אבא חולה, אבל הוא ידע על ההצעה ועל המאבק והוא תמך בי ואמר שעלי להענות להצעה לתפקיד ואמר שזה תקדים חשוב. בתור שר דתות לשעבר הוא לא ראה בעיה עם המינוי ונתן לי את ברכתו".

 

תנועת האשה הדתית לאומית "אמונה" בירכה על בחירתה של סמדר גרוס. יו"ר התנועה, ליאורה מינקה, אמרה כי "בחירתה של אשה שומרת תורה ומצוות וציונית רק תוסיף כבוד לציונות הדתית. זהו עוד שלב של פריצת דרך של נשים למשרות בכירות בשירות הציבורי. המינוי אינו עומד בסתירה ואינו פוגע בשום דרך בהלכה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אשה בראש המועצה הדתית. גרוס
צילום: אתר הכנסת
נתן את ברכתו. האב אבנר שאקי
צילום: אתר הכנסת
מומלצים