שתף קטע נבחר

לפיד לשרון: לא נוכל לתמוך בתקציב

בפגישה עם ראש הממשלה אמר יו"ר שינוי: "הבוחרים לא שלחו אותנו לכנסת כדי להיכנע שוב לסחטנות החרדית ולשלם חצי מיליארד כדי להציל את תכנית ההתנתקות, בשעה שהחרדים יצביעו נגדה". שרון: "האחריות להפלת התקציב ולהישארות בעזה תהיה עליכם". בשינוי מעריכים: לפיד נחוש - והבחירות בפתח

ממשלת המיעוט של שרון הולכת ומתפרקת: יו"ר שינוי, השר יוסף לפיד, הודיע בצהריים (יום א') לראש הממשלה כי מפלגתו לא תתמוך בתקציב המדינה. זאת לאחר ששמע ממנו שהאוצר מתכנן להעביר 290 מיליון שקלים לטובת החרדים ו-130 מיליון למפד"ל.  

 

"אין ולא יהיה שינוי במדיניות הממשלה בנושא הקיצוץ בקצבאות הילדים", טען שרון. "על רקע הקיצוצים שהיו במגזר החרדי בשנים 2003-2004, מדובר בסכום סביר בהחלט". לפיד, שאיים בשבוע שעבר לפרוש מן הממשלה, אמר לשרון כי בנסיבות הקיימות, לא יוכל להרים ידו בעד הצעת האוצר.

 

"הבוחרים של שינוי לא שלחו אותנו לכנסת כדי להיכנע שוב לסחטנות החרדית ולשלם חצי מיליארד כדי להציל את תכנית ההתנתקות, בשעה שהחרדים יצביעו נגדה", אמר לפיד בתום הפגישה. 

  

שר המשפטים אמר לשרון כי "אין ברירה אלא לצרף את העבודה לממשלה, או ללכת לבחירות כלליות". שרון השיב לו שכרגע אין באפשרותו לצרף את פרס, בשל ההתנגדות בליכוד. האחריות על אי העברת התקציב, ואולי גם על הפלת הממשלה ו"השארת הבנים בעזה", הוסיף ראש הממשלה, "תהיה על שינוי".

 

שר המשפטים מצידו לא נשאר חייב: "לא בשינוי יש מורדים אלא בליכוד, והאחריות לגייס רוב מוטלת על ראש הממשלה. צירוף העבודה והימנעות 'יחד' יכולים לפתור את הבעיה". בכירים במפלגה הגדירו את דברי שרון "חוצפה ומוגות לב". ח"כ רוני בריזון אמר כי "אם ראש הממשלה מעדיף לשחד חרדים במקום להתמודד עם מרכז הליכוד, שלא יבוא לשינוי בטענות". בכיר בשינוי תקף: "גיבור מערכות ישראל מעדיף ללקק לפרזיטים מלהתמודד עם חוליגנים" (כך במקור).

 

את הפגישה בין שני הפוליטיקאים, שהוקדמה ביממה בשל הדחיפות שיוחסה לה, הגדירו מקורבים "קשה". גורמים בסביבתו של יו"ר שינוי אומרים כי הפעם, אין בכוונת המפלגה להתגמש. "כפי שזה נראה נראה כעת, הולכים לבחירות בשנה הקרובה", העריכו הגורמים.

 

על רקע אותה הערכה, לפיה הבחירות כבר בפתח, הופכת שינוי אגרסיבית יותר בנושאים הקשורים למאבק בתקציבי החרדים. כך, למשל, הורה לפיד לקדם את יוזמת "ברית הזוגיות", האלטרנטיבה לנישואים אזרחיים - שנתקעה. במפלגה מבינים כי אם אכן יוקדמו הבחירות, הרי שמוטב ללכת אליהן מעמדה של שמירה על העקרונות והתנגדות ל"שוחד" של החרדים.

 

ההערכה לפיה הבחירות כבר נראות באופק אינה נחלתה הבלעדית של שינוי. גם בסביבת ראש הממשלה יש מי שסבור כך כבר זמן רב, ומאיץ בשרון להוביל את המהלך בעצמו. לפי החוק, אם התקציב לא יאושר עד מארס - הולכים לקלפי.

 

בינתיים, במחנה החרדי מקימים "גוש חוסם" מול איומי לפיד, לקראת דיוני התקציב: יו"ר ש"ס, אלי ישי, נועד הבוקר עם משה גפני ויעקב ליצמן מיהדות התורה, שמנהלים את המו"מ עם ראש הממשלה. השלושה סיכמו כי התיאום יימשך לאורך כל הדרך.

 

בהכנת הידיעה השתתף אילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
לא בשביל זה שלחו אותנו. לפיד
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: איי אף פי
נישאר בעזה בגללכם. שרון
צילום: איי אף פי
צילום: אלכס קולומויסקי
290 מיליון לחרדים, 130 מיליון למפד"ל
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים