שתף קטע נבחר

"חוק מזרחי": המשטרה תוגבל בהאזנות לח"כים

הח"כים מבקשים מעמד הזהה לזה של רופא או עו"ד בכל הקשור להאזנות. הדרישה: רק נשיא ביהמ"ש העליון או סגנו יוכלו לאשר ציתותים לח"כ, וגם אז - רק אם מדובר בביטחון המדינה

ועדת הכנסת דנה היום (ב') בהצעת חוק של אורי אריאל (איחוד לאומי) להגבלת המשטרה בהאזנות סתר לח"כים.  

 

"חברי הכנסת ראויים לחירות רבה יותר בכל הנוגע לציטוטים והאזנות סתר", כותב אריאל בהצעתו. "אלא אם מדובר בחשד לריגול, אין להאזין לח"כ בשום מקרה". הוא מציע כי רק נשיא בית-המשפט העליון או סגנו, בכבודם ובעצמם, יוכלו לאשר האזנה לח"כ, וגם זאת - "רק כשיש חשד לסכנה לביטחון המדינה".

 

למעשה, ההצעה אמורה להשוות את מעמדות של חבר-הכנסת לזה ממנו נהנים כיום רופא ועו"ד, בכל הקשור למגבלות החלות על המשטרה כאשר היא מבקשת להאזין. הרופא והעו"ד נהנים מאותו מעמד בשל החיסיון שיש להם מול המטופלים או הלקוחות.  

 

יו"ר הוועדה, ח"כ רוני בר-און, טען בדיון כי "ארכיון האזנה לאישים פוליטיים יוצר מצב שלא ניתן לחיות איתו". לדבריו, "כאשר המשטרה מאזינה לעבריינים והחומר הנאסף לא מתבשל להגשת כתב אישום, לגיטימי שיהיה ארכיון, אבל אסור שבאותו ארכיון יהיו גם חומרים פוליטיים".

 

ח"כ בר-און דרש דין מיוחד לעניין שמירת חומר מודיעיני כאשר עבריין מדבר עם ח"כ, כאשר הוא מואזן על-ידי המשטרה. מנגד, ח"כ רשף חן (שינוי) טען כי בכך ירחיב החוק את החסינות על העבריינים כאשר הם מדברים עם ח"כים, ובכך מגינים למעשה על העבריין וחבר הכנסת שנמצא עימו בקשר, גם אם הדבר לא קשור לעבירה עצמה.

 

על פי החוק הקיים, סליל הקלטה שנמחק ממנו דבר מה אינו קביל כלל בבית משפט. לכן מבקשים חברי הכנסת למצוא מנגנון שיפריד שיחות פוליטיות משימור בארכיון, כדי שלא יתבצע בו שימוש לרעה.

 

ח"כ מיכאל גורלובסקי (ליכוד) סיפר בדיון כי לאחר שנבחר לכנסת גילה שבשנת 98 בוצע נגדו האזנת סתר, שתומללה לדבריו בניגוד לעמדת בית המשפט. בסופו של דבר פורסמו התמלילים באינטרנט. ח"כ גורולובסקי תמה מדוע לא הושמד החומר ושאל האם הוא עדיין מצוי בידי המשטרה. נציג המשטרה בדיון השיב כי אין בידו את כל הפרטים, והבטיח לבדוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן בלילטי
רק נשיא העליון. אריאל
צילום: דן בלילטי
צילום: אלכס קולומויסקי
איפה הקסטות. גורלובסקי
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: דן בלילטי
הודח בגלל ההאזנה. מזרחי
צילום: דן בלילטי
מומלצים