שתף קטע נבחר

ביילין חגג שנה לז'נווה; צעירי מפלגתו: הוא כבשה

בעוד שיו"ר יחד משיק קמפיין חדש בתקשורת הישראלית והפלסטינית כדי לקדם את ההידברות בין הצדדים, במלאת שנה ליוזמת ז'נווה, צעירי מפלגתו יפגינו היום נגד "ביילין - הכבשה מספר 1", בעקבות רשת הביטחון שבכוונתו להעניק לשרון ותמיכתו בתקציב

שנה להסכם ז'נווהלקראת ציון שנה להבנות, השיקו היום (ב') יוזמי ההסכם קמפיין חדש, שיחל בשבוע הבא באמצעי התקשורת הישראלים והפלסטינים. הקמפיין יכלול הקרנת תשדירים קצרים בהם ינסו אישים בכירים משני הצדדים לשכנע ש"יש פרטנר" ויתמכו בהמשך ההידברות.

 

הקמפיין, שכותרתו "יש פרטנר להסכם שלום" יעלה מה-1 בדצמבר, במקביל באמצעי התקשורת בישראל וברשות, ויכלול 12 סרטונים, שישה לכל צד. בצד הפלסטיני יוצגו בסרטונים עמרם מצנע, יולי תמיר, אברהם בורג, תת-אלוף (מיל') גיורא ענבר, אל"מ (מיל') שאול אריאלי ויעל דיין. 

 

התשדירים בישראל ישודרו באתרי אינטרנט מובילים ובאולמות הקולנוע. בסרטונים הישראלים יופיעו שלושת השרים פארס כדורה, סאיב עריקאת וזוהיירה כמאל, וכן יאסר עבד ראבו, ג'יבריל רג'וב ועבד אל קאדר חוסייני. הקמפיין ישודר במשך שמונה שבועות, ועלותו הכוללת בצד הישראלי תגיע לכ-250 אלף דולר.

 

סקר: 79% מהפלסטינים תומכים בסיום הסכסוך

 

קמפיין ה"פרטנר" יוצא בעקבות שני סקרים שבוצעו לאחרונה בישראל וברשות על ידי יוזמי הסכם ז'נווה. סקרים אלו בדקו את מידת ההיענות של הציבור בשני הצדדים בנוגע לקיומו של פרטנר בצד השני ובצורך בהידברות.

 

על פי הסקר הישראלי, 69% מהנשאלים הביעו תמיכה בניהול משא ומתן עם הפלסטינים על הסדר הקבע. עם זאת, 49% סבורים עדיין כי אין פרטנר למשא ומתן בצד הפלסטיני, ורק 31% סבורים כי ישנו פרטנר שכזה. בנוסף, 41% מהציבור הישראלי סבור כי יתנגד להסכם דוגמת הסכם ז'נווה ו-34% יתמכו בו.

 

בצד הפלסטיני הביעו 83.5% מן הציבור תמיכה ב"הפסקת האלימות ההדדית" נגד אוכלוסייה אזרחית, ובסך הכל כ-79% מהציבור הביעו תמיכה בסיום הסכסוך עם ישראל. כן מאמינים 92% מהציבור הפלסטיני כי ישראל מבקשת לספח שטחים משטחי הרשות באמצעות בניית הגדר, וכ-63% מהם מאמינים שהגדר אינה מונעת פיגועים. עם זאת נמסר כי 66.5% מהפלסטינים תומכים ביחסי שלום וגבולות פתוחים עם ישראל.

 

ביילין: נגמר התירוץ שקראו לו ערפאת

 

"זה לא רק שאין תחליף מוצלח באותה המידה להסכם ז'נווה. למעשה, ז'נווה הוא ההסכם היחיד המקובל על שני הצדדים. לממשלה אין שום הסכם או תוכנית טובה ממנה", אמר יוסי ביילין, יו"ר יחד.

 

"מאחר ולממשלה אין שום תוכנית מוצלחת, היא הלכה לכיוון נסיגה חד-צדדית. כששרון הלך לפתרון חד-צדדי בעזה הוא אמר שהוא עושה זאת בגלל יוזמת ז'נווה, והוא צדק. הוא הבין שאם יישב ולא יעשה דבר, בסופו של דבר ז'נווה תהפוך לתוכנית העיקרית. ישנו פרטנר בצד השני. ערפאת היה תירוץ מצוין לשרון מדוע לא לשבת עם הצד השני. תירוץ זה איננו קיים יותר. כעת חייבים ללכת קדימה, אפילו אם מתחילים באופן חד צדדי, הפתרון חייב להיות הדדי בהמשך", אמר ביילין.

 

עבד רבו: לא מתנגד לתוכנית שרון

 

עבד רבו, מראשי ההנהגה הפלסטינית, אמר: "לפני שנה, אנו זוכרים, הייתה אווירה כה שלילית עד כי המחשבה לשבת יחדיו ולשוחח נזנחה בביטול, והפתרון היחיד שנראה באופק היה המשך העימות. היום ישנה מוכנות לשלום ולהידברות ואנו מעודדים אותה. ז'נווה הראתה כי פתרון הקבע אפשרי, וכן שפתרון חד צדדי לא יוביל לסיום הסכסוך.

 

"אינני מתנגד לתוכנית שרון לצאת מרצועת עזה, אך אני סבור כי צעד זה צריך לשמש רק כהתחלה לתהליך דו צדדי שיהפוך את הדרך לפתרון לקצרה יותר ופחות כואבת. על הקהילה הבינלאומית לאמץ את המודל ולפתחו לקראת שלום אמיתי".

 

צעירי יחד: "ביילין - הכבשה מספר אחת"

 

בתוך כך, צעירי יחד יפגינו אחר הצהרים, בשיתוף סיעת מרצ בהסתדרות, "נגד תמיכתו המפתיעה של יו"ר יחד ביילין בתקציב 2005 ונגד רשת הביטחון לממשלת שרון אליה הוא חותר".

 

ההפגנה תיערך מול משרדי ביילין בתל אביב. לדבריהם, "תחת הנהגתו המזגזגת של ביילין, יחד מתפשטת מכל ערכיה, והוכפת לכבש מספר אחת בעדר של שרון".

 

צעירי יחד יעמדו עם כבשים ששימשו את מרצ בבחירות לכנסת ושלטים בסגנון "ביילין הכבשה מספר 1, במחאה על "התנהלותו הלא עקבית בנושא התקציב". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ביילין ועבד רבו. "אין תחליף"
צילום: רויטרס
לפני שנה
צילום: רויטרס
מומלצים