שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  48 מאסרי עולם לאחראי על פיגועי קו 18 ב-96'

  מחמוד אבו ורדה אחראי לפיגועים שזיעזעו את ירושלים לפני כשמונה שנים. הוא האיש ששלח את המחבלים המתאבדים לאוטובוסים וגרם לאובדן חייהם של 45 ישראלים, ולפציעתם של עשרות. בגזר הדין כתבו השופטים: "לא יהיה במילותינו די כדי לבטא את החלחלה, המיאוס והתועבה שאנו חשים כלפי הנאשם ותורתו. צדק לא עשינו עם הנרצחים ומשפחותיהם, משפט שבכוחנו לעשות נעשה"

  48 מאסרי עולם נגזרו היום (ב') בבית המשפט הצבאי ביהודה על מחמוד אבו ורדה, שאחראי לרציחתם של 45 בני אדם ולפציעתם של עשרות בשורת פיגועים לפני כשמונה שנים.

   

  בין היתר שילח אבו ורדה את המחבל שביצע את הפיגוע בטרמפיאדה באשקלון ב-25 בפברואר 96', שבו נרצחה אשה ונפצעו מספר בני אדם נוספים. הוא גם

  אחראי לפיגוע שאירע באותו היום באוטובוס קו 18 בירושלים, שבו נרצחו 24 אנשים ונפצעו עשרות. שבוע לאחר מכן שילח אבו ורדה מחבל נוסף, שהתפוצץ באותו קו אוטובוס בעיר, רצח 20 בני אדם ופצע שמונה.

   

  מגזר הדין עולה כי אבו ורדה הורשע על פי הודאתו. "מדובר בכתב אישום מן החמורים ביותר שהוגשו אי פעם בבתי המשפט באזור ובמדינת ישראל", כותבים השופטים. "כתב האישום, הכולל 54 פרטי אישום שונים, מגולל את חלקו של הנאשם ופעילותו להוצאתם לפועל של שלושה פיגועי התאבדות, אשר גרמו למותם של 45 בני אדם.

   

  "הנאשם היה זה אשר גייס את המחבלים המתאבדים בהתאם לתכנון מוקדם של חסן שלאמה ומוחמד דף. המחבלים המתאבדים אותם גייס הנאשם לבקשת השניים יצאו ביום 25.2.96, האחד לטרמפיאדה באשקלון והשני עלה על אוטובוס קו 18 בירושלים. המחבל המתאבד שעלה על האוטובוס פוצץ עצמו וגרם לרציחתם של 24 בני אדם ולפציעתם של רבים אחרים.

   

  "המחבל המתאבד אשר פוצץ עצמו בסמוך לטרמפיאדה באשקלון גרם לרציחתה של אשה אחת ולפציעתם של 36 אנשים. לאחר פיגוע כפול זה התבקש הנאשם לגייס מחבל מתאבד נוסף. הנאשם עשה כן וב- 3.3.96 עלה מחבל מתאבד על אוטובוס קו 18 בירושלים, פוצץ עצמו וגרם לרציחתם של 20 בני אדם ולפציעתם של שמונה נוספים".

   

  התביעה הצבאית ביקשה כי יוטל על הנאשם מאסר עולם בגין כל אחד מהנרצחים וכן מאסר עולם בגין כל אחד מהניסיונות לגרימת מוות בכוונה, כלומר 48 מאסרי עולם.

   

  "צדק לא עשינו עם הנרצחים - משפט נעשה"

   

  בגזר הדין ציינו השופטים כי "הנאשם לא רק שלא הביע כל חרטה על מעשיו, אלא טען כי מעשיו אינם מעשי רצח, אלא 'מעשי התנגדות לגיטימיים'. המעשים להם היה שותף הנאשם נעשו מתוך משנה רצחנית סדורה, אותה טרח ומסר במצח נחושה לפני מוטב זה.

   

  "העיוות שעמד בבסיס הדברים גדול כל כך, עד כי מילותנו לא יהיה בהן די כדי לבטא את החלחלה, המיאוס והתועבה שאנו חשים כלפי הנאשם ותורתו. אין ולא יכולה להיות כל הצדקה למעשי רצח חסרי הבחנה של נשים, ילדים וגברים אשר כל חטאם היה בהיותם ישראלים. המדובר במעשה מכוון שבוצע במחשבה תחילה ומטרתו הבלעדית הנה הרג המוני של חפים מפשע".

   

  השופטים מוסיפים וכותבים: "האדם שבנו מתחלחל על גדיעת 45 נפשות, אשר לכל אחת ואחת מהן היו חלומות, מאווים, שאיפות, שבמחי מעשה מעוות ומכוון שמקורו בנאשם וחבריו, נגדעו באבחה אחת. לא לחינם נאמר במקורותינו 'כל המאבד נפש אחת כאילו איבד עולם מלא' שכן דמו ודם זרעיותיו אף הם תלויים מוסרית בראשו של הרוצח".

    

  "צדק לא עשינו עם הנרצחים ומשפחותיהם", כותבים השופטים, "משפט שבכוחנו לעשות נעשה".

   

  תביעת המשפחות

   

  לפני כתשעה חודשים הגישו יותר ממאה קרובי משפחות של הקורבנות בפיגועי ההתאבדות תביעה על סך 800 מיליון שקלים נגד הרשות הפלסטינית בטענה שהרשות הפלסטינית וערפאת הם שיזמו את הפיגועים.

   

  עורך הדין, רולנד רוט, שייצג את המשפחות טען שהיוזמה של הפיגועים נועדה "למנוע את בחירתו של שמעון פרס להיות ראש הממשלה ולמנוע מלהגיע לסוף הסכסוך וליישם את השמדת ישראל".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים