שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בקרוב: אזהרה מחנק על אריזות של נקניקיות ופיצוחים

  ועדת הבריאות קבעה היום כי יצרני המזון יחוייבו להוסיף אזהרה שתתריע מפני חנק על ידי ילדים מתחת לגיל 5. היצרנים מתנגדים: "למה דווקא נקניקיות? באותה מידה אפשר להזהיר מפני אכילת גזר ותפוחים"

  עשרות ילדים מאושפזים בישראל מדי שנה כתוצאה מחנק שנגרם כתוצאה מבליעת מזון. חלקם נותרים עם נזקים מוחיים קשים ופיגור, ו-9 נפטרים מדי שנה, בהם 6 תינוקות עד גיל 6. לפני כשנתיים וחצי (ר' מסגרת) נחנק למוות תינוק בן שנה וחצי מנתניה כתוצאה מבליעת חתיכת נקניקיה.

   

  ועדת הבריאות של הכנסת החליטה היום (ב') בצהריים לעשות סדר בתחום, ואישרה לקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק המחייבת סימון אזהרות על גבי אריזות פיצוחים, פיצוחים בתפזורת ונקניקיות. האזהרה תקבע כי אכילת המוצרים על ידי ילדים מתחת לגיל 5 עלולה לגרום לסכנת חנק. ההצעה אושרה חרף התנגדות של יצרני הנקניקיות והתאחדות התעשיינים.

   

  יו"ר ועדת הבריאות, ח"כ שאול יהלום, אמר בדיון כי "הוכח סטטיסטית שנקניקיות, שהן מזון פופולארי אצל ילדים קטנים, עלולות לגרום לחנק . בנקניקיות החתוכות לרוחב יש סיכון רב לחסימת דרכי נשימה אצל ילדים. יצרני הנקניקיות צריכים להכיר בסיכון הזה, ולפעול על פי הערך העליון 'ושמרתם לנפשותיכם'".

   

  את הצעת החוק הגישו חברי הכנסת אחמד טיבי, מוחמד ברכה ועסאם מח'ול. על פי ההצעה, על גבי אריזות של נקניקיות תסומן אזהרה בולטת שבה ייאמר כי אין לתת לילדים מתחת לגיל חמש נקניקיות שלמות או חתוכות לרוחב – אלא יש להקפיד לחתוך אותן לאורכן.

   

  נציגות ארגון "בטרם" לבטיחות ילדים, מיכל קליין ואביטל אפל, סיפרו בדיון כי "עשרות ילדים מאושפזים מדי שנה עקב חנק כתוצאה מבליעת מזון. כתוצאה מכך נגרמו לילדים נזקים מוחיים קשיים, פיגור ואף מוות. הסכנה גדולה במיוחד בבליעת פיצוחים, מאחר והפיצוחים נוטים לתפוח כשהם באים במגע עם הלחות שבקנה הנשימה, וכך נוצר מעין 'פקק' בדרכי הנשימה של הילד שעלול לגרום לחנק".

   

  השתיים הוסיפו כי "ישנה סכנה רבה בנקניקיות שהן עגולות ובעלות קוטר המתאים בדיוק לחסימת קנה הנשימה אצל ילדים. המרקם החלק של הנקניקייה העלול לגרום לכך שתגלוש במהירות אל עבר דרכי הנשימה. רוב הציבור חותך את הנקניקייה לטבעות – וכך מתגבר הסיכון לחסימת דרכי הנשימה."

   

  יצרני הנקניקיות ונציג התאחדות התעשיינים התנגדו לסימון האזהרה על גבי אריזות הנקניקיות. נציג התאחדות התעשיינים, חזקי ישראל התרעם על כוונת המחוקקים, ותהה בדיון למה הוחלט "דווקא על נקניקיות". "באותה מידה של הגיון", ציין, "אפשר לכלול באזהרה גזר ותפוחי עץ". ח"כ טיבי השיב לו כי "מטרת החוק היא שהורים יהיו מודעים לסכנה הטמונה במתן פיצוחים ונקניקיות לילדים מתחת לגיל 5". תיקון החוק צפוי להיות מאושר במליאת הכנסת בשבועות הקרובים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מאיר פרטוש
  גרעינים. יצרניות המזון יוסיפו אזהרה על האריזה
  צילום: מאיר פרטוש
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים