שתף קטע נבחר

התקציב לא עבר, שרי שינוי התנגדו ופוטרו

69 ח"כים התנגדו לתקציב, רק 43 תמכו. שינוי החליטה ששריה לא יתפטרו - וישאירו לראש הממשלה את התענוג לשגר את המכתבים. לפיד תקף את שרון וסיכם תקופה: "אני לא מרגיש מסכן. עשינו שיוויון בקצבאות הילדים ופיזרנו את משרד הדתות. לא עשינו הכל - אבל נחזור ונספיק". הקואליציה, שהחלה עם 68 ח"כים, התכווצה ל-40 בלבד - כולל "המורדים"

תקציב המדינה נפל הערב (יום ד') בקריאה ראשונה - ושינוי עוברת לאופוזיציה: 69 ח"כים הצביעו נגד התקציב, 43 בעדו ו-8 נעדרו. גם חוק ההסדרים במשק, המצורף לתקציב, לא אושר: 69 התנגדו, 42 תמכו ואחד נמנע.  

 

כל חברי הליכוד הצביעו בעד התקציב, כולל קבוצת "המורדים", חוץ מח"כ דוד לוי שנעדר מן ההצבעה. ח"כ אלי אפללו נעדר אף הוא - בשל מחלה. חברי שינוי הצביעו כולם נגד התקציב, חוץ מיוסף פריצקי שיצא מן המליאה ויהודית נאות החולה. העבודה ויחד הצביעו כאיש אחד נגד התקציב, וכך גם ש"ס - למעט אמנון כהן, שנעדר מן הכנסת. גם המפד"ל והסיעות הערביות הצביעו נגד.

 

חמשת שרי שינוי לא פרשו מן הממשלה לפני ההצבעה על תקציב המדינה. השרים, שכבר הכינו את מכתבי הפיטורים והחלו להיפרד מאנשי משרדיהם, החליטו להשאיר לשרון את ההחלטה בעניינם - לאחר הרמת היד נגד התקציב. הם זומנו ללשכתו של שרון, ולפי דרישתם - נכנסו אליה יחד. בעקבות הפיטורים, מתכווצת הקואליציה, שהחלה עם 68 ח"כים, לכדי 40 בלבד - וגם זה כולל את "המורדים".  

 

כתרגיל של הרגע האחרון, בשינוי שקלו להפוך את ההצבעה על התקציב להצבעת אי-אמון בממשלה - ולנצל את ההזדמנות האחרונה אולי להפילה. בתגובה שקלו אנשי שרון להכריז על הצעת אמון. בעבודה כבר ביצעו הגרלה ושלפו פתקים מכובע - כדי להחליט מי ייעדר, ולהציל את שרון. התרגיל של שינוי, שלא יצא לבסוף לפועל, הכניס את כל המפלגות, ובראשן העבודה ויחד, לסחרור ולשורת התייעצויות.

 

יו"ר שינוי, השר יוסף לפיד, תקף במליאה את שרון: "אריק קונה את החרדים המתנגדים להתנתקות בשם ההתנתקות, אסון כזה עוד לא קרה בפוליטיקה הישראלית". גם שמעון פרס הוזכר בנאומו, כמי שבוגד בבוחריו החילוניים. אחריו נאם ישראל אייכלר מיהדות התורה, שתקף את לפיד ושינוי ואמר: "יצא המרצע הגזעני משק התקציב". גם ח"כ עמיר פרץ תקף את לפיד, ש"מייצג רק שנאה". ואילו חיים רמון הבהיר כי העבודה לא תפיל כעת את שרון, גם אם מדובר באי-אמון.    

 

לפני ההצבעה התפתח ויכוח קולני בין יו"ר הקואליציה, ח"כ גדעון סער, לבין חברי הכנסת משינוי. "על מה האולטימטום המגוחך הזה?", שאל סער. "על הצעות לילדים? מה, רק בגלל שהם חרדים? אתם חושבים שאתם דואגים לכלכלה יותר מהאוצר? השנאה מדברת לכם מהגרון. איזה הרס". ח"כ רשף חן לא נשאר חייב: "יו"ר הקואליציה בלחץ כפי שלא היה מעולם. הוא מאשים אותנו באנטישמיות כי אנו מתנגדים להעביר 300 מיליון לישיבות. צריך להבהיר, כל תקציב משרד המדע עומד על 100 מיליון שקל. 300 מיליון זה הרבה מאוד כסף שדרוש למדינה, והיא אינה רשאית לבזבז אותו על קניית קולות".

  

 "העבודה תקבל את 300 המיליון"

 

כבר בתחילת השבוע הבהיר לפיד, כי הוא וחבריו לא יוכלו לתמוך בתקציב, בשל העברת הכספים ליהדות התורה.  פיטורי חמשת השרים - לפיד, אברהם פורז, אליעזר זנדברג, אילן שלגי וויקטור בריילובסקי, שמונה רק שלשום - מצמצמת את ממשלת שרון לגבולות בלתי אפשריים לתפקוד, ומבשרת אולי על כניסת העבודה והחרדים לממשלה.  

 

בסביבת ראש הממשלה אמרו ל-ynet כי שרון יהיה מוכן לבוא לקראת מפלגת העבודה ולהעניק לה כמה מאות מיליוני שקלים: "אנחנו מכירים את כל הבעיות הקשורות להכנסת העבודה, ואם זה יעלה עוד 300 מיליון שקל - נעמוד בזה". הגורמים הוסיפו: "שינוי עושה טעות בכך שהיא פורשת, כי אנחנו ניתן לעבודה את מה שהיא יכלה לקבל".

 

בישיבת הסיעה הבטיח לפיד: "נהיה אופוזיציה קונסטרוקטיבית". הוא הוסיף: "אני מאוד מאוכזב מכך שעוד לא נפרדנו מהממשלה, אחרי שנתיים של שיתוף פעולה, וכבר שרון מוצא זמן לגדף את שינוי כדי להתחנף לחרדים, שעוד יעשו לו את המוות. לא היו איתי שום מגעים, לא נוותר ונצביע נגד התקציב, שנועד את החלטת הממשלה".

 

"אני לא רוצה לצאת בהצהרות נגד שרון", הוסיף יו"ר שינוי. "הוא לא בדיוק שמר על נאמנות אליי ואל שינוי, ואולי מתוך מצוקה הפנה לנו עורף. אנחנו אמרנו שכדי לאפשר לו להקים ממשלה יחד עם העבודה, אנחנו מוכנים שיהדות התורה תהיה בקואליציה. עכשיו הוא רוצה לעשות את זה בלי העבודה ואנחנו לא יכולים להסכים לזה, ולא להוספת מיליוני שקלים שבקושי רב הורדנו מההקצבות המנופחות של החרדים". לאחר שקיבל את מכתב הפיטורים, אמר לפיד כי השיחה עם שרון הייתה טובה - וכללה התנצלויות הדדיות על הדברים הקשים שנאמרו במהלך היום.

  

"אלוהי ישראל משנה עמדות"

 

לפיד כבר נערך הערב לבחירות - ותקף את פרס: "כשהיינו באופוזיציה, חזרנו עם 15 מנדטים. אם העבודה עכשיו תלך עם החרדים, שמתנגדים להתנתקות, ואם העבודה תסכים להזרמת סכומי עתק לחרדים, רק מפני ששמעון פרס רוצה להיות שר - העבודה תשלם על זה מחיר כבד".

 

על יהדות התורה אמר לפיד: "כנראה שתמורת 290 מיליון שקל אלוהי ישראל משנה עמדות. האינטרס שלנו הוא להמשיך בהתנתקות ועל זה לא נפיל את הממשלה. אנחנו בעד התוכנית הכלכלית, לפחות מה שיישאר ממנה אחרי שהחרדים יסחטו אותה".

 

לסיכום תקופת כהונתו בממשלה, אמר שר המשפטים: "אני לא מרגיש מסכן. עשינו שיוויון בקצבאות הילדים ופיזרנו את משרד הדתות. לא הספקנו הכל - אבל נחזור ונספיק".

 

שר הפנים, אברהם פורז, שהבהיר כי הוא מתנגד להתפטרות המוקדמת, אמר: "הליכוד הפר את כל ההבטחות הקואליציוניות שנחתמו איתנו, ועכשיו הם רוצים להאכיל אותנו עוד 300 מיליון שקל לחרדים. יש גבול לכל תעלול. שרון ידע מהי שינוי שחתם איתנו על ההסכמים. הבטיחו לנו ועדה שתדון בביטול חוק טל וטירפדו אותה. הפרו את כל ההבטחות".

 

ח"כ אתי ליבני אמרה ל-ynet כי שר האוצר, בנימין נתניהו, הציע לשינוי 300 מיליון שקל על-מנת לטפל בנושאים שקרובים לה. לטענתה, בשינוי הבהירו לנתניהו כי אין בכך די, וכי יש צורך גם "בדבר מה עקרוני". בשינוי ביקשו לנסות ולהעביר את ברית הזוגיות, אולם הבקשה נדחתה. 

 


פורסם לראשונה 01/12/2004 18:01

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 10
שרי שינוי מתייצבים - ומפוטרים
צילום: ערוץ 10
צילום: רויטרס
שוב מפטר. שרון
צילום: רויטרס
צילום: טל כהן
יש גבול לכל תעלול. פורז
צילום: טל כהן
צילום: צביקה טישלר
כהונה קצרצרה. בריילובסקי
צילום: צביקה טישלר
צילום: אתר הכנסת
יצא המרצע הגזעני. אייכלר
צילום: אתר הכנסת
מומלצים