שתף קטע נבחר

חלוץ לבג"ץ: "אני אדם ערכי ומוסרי"

לפני שבועיים דרש בג"ץ מסגן הרמטכ"ל להסביר את התבטאויותיו בעקבות ההתנקשות בבכיר החמאס שחאדה, שבה נהרגו 16 בני אדם, בהם אזרחים פלסטינים. היום הגיש חלוץ את תצהיר ההגנה, ובו הוא טוען: כשאמרתי לטייסים "אתם יכולים לישון טוב בלילה", ביקשתי למלא חובתי הערכית כמפקד חיל האוויר ולגבות את פקודי. הרגישות לפגיעה בחפים מפשע היא חלק ממני. יש גבול: "כשהוא אומר שחשובים לו חיי אדם, הוא משקר"

"אני רואה עצמי לא רק כאדם ערכי ומוסרי, אלא כמי שבאישיותו מוטבעים ערכי מוסר צה"ל לדורותיו". כך טוען סגן הרמטכ"ל ומפקד חיל האוויר לשעבר, האלוף דן חלוץ, במסגרת תצהיר שהגיש אחר הצהריים (יום ה') לבג"ץ בעקבות עתירה שהוגשה נגד מינויו לסגן הרמטכ"ל. העתירה הוגשה בעקבות ראיון שנוי במחלוקת שהעניק חלוץ. 

 

לפני שבועיים ביקש בג"ץ מחלוץ להציג בפניו בתוך 15 יום את עמדתו הערכית בעקבות דברים שאמר בראיון עיתונאי לאחר חיסולו של בכיר החמאס סלאח

 שחאדה לפני למעלה משנתיים. באירוע נהרגו 16 פלסטינים, מרביתם אזרחים ובהם 8 ילדים, בעקבות הפצצה מהאוויר של מטוס אף-16. בדיעבד הסתבר כי הפצצה שבה נעשה שימוש הכילה חומר נפץ רב מדי, וההרס ומספר הנפגעים היה רב. לאחר מכן עבר חיל האוויר לשימוש במסוקים בלבד לצורך ההתנקשויות.

 

האלוף חלוץ צוטט בעקבות האירוע כאומר לטייסים: "אתם יכולים לישון טוב הלילה, עשיתם ביצוע מושלם". וגם: "אם את רוצה לדעת מה אני מרגיש כשאני משחרר פצצה – אני מרגיש מכה קלה בכנף המטוס כתוצאה משיחרור הפצצה. כעבור שנייה זה עובר וזהו".

 

בתצהיר ההסבר שהגיש היום כותב חלוץ כי אחד הערכים החשובים ביותר בעיניו הוא הערך של הימנעות במידת האפשר מפגיעה בחפים מפשע: "אין ספק בליבי שאם מי מהשותפים לאותו מבצע היה יודע מראש שאלה תהיינה התוצאות הטראגיות, המבצע לא היה מאושר".

  

חלוץ מפנה את השופטים לאמירותיו בראיון, שבהן הוא מביע צער וזעזוע על הפגיעה בפלסטינים חפים מפשע, וכן כותב כי מסמכים ששלח למפקדים ולדרגים בכירים בחיל האוויר מעידים על כך שיש להימנע מפגיעה בחפים מפשע גם אם הדבר כרוך בוויתור על משימה.

 

את התבטאויותיו לטייסים הוא מסביר כך: "ביקשתי למלא חובתי הערכית כמפקד חיל האוויר, לגבות את פקודי בצד עמדתי העקרונית בסוגיית הפגיעה בחפים מפשע. ניסיתי למלא חובות של מפקד כלפי פקודיו, מתוך רצון לעצור את מה שנראה בעיני אז, כמו היום, כמסע התרסה כנגד לוחמי חיל האוויר אשר ביצעו את המשימה שהוטלה עליהם".

 

חלוץ אומר כי המילים "אני ישן טוב בלילה" הן ביטוי בשפה העברית ונועדו

לבטא את ביטחונו בפקודיו ואת העובדה שהוא סומך עליהם: "אני אכן סומך על מערכת מקבלי ההחלטות של צה"ל ומדינת ישראל ובטוח באיכות האנשים שכוונתם טהורה", הוא אומר, ומוסיף: "הרגישות לפגיעה בחפים מפשע היא חלק ממני וחלק בלתי נפרד מהעשייה המבצעית היומיומית של צה"ל".

 

בסופו של התצהיר כותב חלוץ: "הציבור לא יודע ואף לא מעלה על דעתו כמה משימות בוטלו עקב החשש לפגיעה בחפים מפשע".

  

הדיון בבג"ץ התקיים בעקבות עתירה שהגישה תנועת יש גבול יחד עם עשרות פעילי שמאל ואנשי רוח, בהם השרה לשעבר, שולמית אלוני, והטייסים הסרבנים. העתירה ביקשה מבג"ץ למנוע, לפחות באופן זמני, את מינויו של מפקד חיל האוויר לשעבר לתפקיד סגן הרמטכ"ל. זאת, עד שיתברר חלקו בפרשת ההתנקשות בחייו של סלאח שחאדה.

 

יש גבול: בגרמנית זה נשמע יותר טוב

 

יואב הס, מתנועת "יש גבול", אומר כי הוא אינו מקבל את דבריו של חלוץ בתצהיר. "חלוץ עצמו אמר באחד הפרסומים שאם הוא היה יודע שיהיו 15 הרוגים, לא היה מתבצע הדבר, אבל אילו ידע שיהיו חמישה הרוגים – הדבר היה נעשה".

 

לדבריו, "אצל חלוץ העניין המרכזי הוא מידה: אם מתים רק חמישה חפים מפשע, זה בסדר מבחינתו. הוא מוכן לקחת בחשבון שימותו חמישה אנשים תמימים, וזה לא מזיז לו את קצה הציפורן. כשהוא אומר שחשובים לו חיי אדם, הוא פשוט משקר. הוא עצמו אמר לאחד מהטייסים שהודחו מהחייל שיש ערך לדם יהודי ויש ערך שונה לדם של ערבי. הוא אמר שיש ערך לדם של חייל ויש ערך לדם של מחבל, ואנחנו אומרים – בגרמנית זה נשמע הרבה יותר טוב".

 

מנכ"לית הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל, חנה פרידמן, אמרה בתגובה לתצהיר האלוף חלוץ: "התשובה שלו לא נראית לי הגיונית. כל בר דעת מבין שבהטלת פצצת טון על רחוב הומה אדם יש אפשרות להרג רב. הוא אינו יכול לומר לאחר מעשה 'לא ידעתי, לא ציפיתי ולא שיערתי'. אני מצפה ממפקד חיל האוויר ומכל טייס או אדם שיידע שכשזורקים פצצה של טון, אי אפשר לומר לא ידעתי והבעיה פה היא שיקול דעת מוטעה".


פורסם לראשונה 02/12/2004 15:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
חלוץ. תצהיר ההגנה
צילום: שאול גולן
צילום: דובר צה"ל
מכה בכנף. אף-16 (ארכיון)
צילום: דובר צה"ל
צילום:  רויטרס
זירת ההתנקשות בשחאדה
צילום: רויטרס
מומלצים