שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  כנס בבריטניה יקרא לחרם אקדמי על ישראל
  השדולה הפלסטינית בבית הספר ללימודי אפריקה והמזרח באוניברסיטת לונדון מארגנת את כנס "ההתנגדות לאפרטהייד הישראלי" ובו קריאה לחרם על אוניברסיטאות ישראל. השדולה היהודית טוענת שהכנס משוחד מראש ו"אין שם אפילו יומרה של איזון". מארגני הכנס: "אם לא נעשה משהו, שום דבר לא ישתנה"

  חרם אקדמי: בית הספר ללימודי אפריקה והמזרח באוניברסיטת לונדון ספג ביקורת חריפה על שהסכים לארח מחר כנס בו ישיקו אנשי אקדמיה קמפיין להפסקת הקשרים עם אוניברסיטאות בישראל. כך מפרסם הבוקר (שבת) ה"גארדיאן" הבריטי.

   

  ארגונים יהודיים האשימו את מארגני הכנס, השדולה הפלסטינית בבית הספר, בליבוי השנאה. זאת לאחר שאלו קראו לכנס "התנגדות לאפרטהייד הישראלי: אסטרטגיות ועקרונות". הארגונים היהודיים הגישו גם תלונה רשמית לבית הספר בנושא, בין השאר לאחר שאיפשר לאחד מאנשיו, המשורר ואיש האקדמיה טום פאולין, לשאת את הנאום המרכזי.

   

  על פאולין נמתחה ביקורת חריפה בעבר לאחר שבשנת 2002 צוטט בעיתון המצרי "אל אהרם" כאומר: "יש לירות למוות במתנחלים היהודים". מאוחר יותר טען פאולין כי הציטוט היה שגוי, והוצא מהקשרו.

   

  בין השאר ינאמו בכנס הפרופסורים הילארי וסטיבן רוז, שהחלו בקריאה לחרם האקדמי לפני יותר משנתיים במכתב ששיגרו ל"גארדיאן". גם הלשונאית מונה בייקר תנאם בכנס. שמה של בייקר עלה לכותרות בעת שנחקרה באוניברסיטת מנצ'סטר למדע וטכנולוגיה לאחר שפיטרה שני ישראלים מעיתון אותו ערכה.

   

  דרום אפריקה כן וישראל לא?

   

  גווין גרוס, איש השדולה היהודית של בית הספר אמר ל"גארדיאן": "אני רואה את הכנס הזה ככנס שהוא כולו שנאה. הכנס הזה נועד בפירוש לעשות דה-לגיטימציה לישראל. אי שם אפילו יומרה של איזון". לדבריו, "לבית הספר יצא שם של מרכז לקיצוניות פוליטית. בעבר הוא נהג רק להשמיץ את ישראל. אין פה שום כוונה להבין את מהות הסכסוך".

   

  אחד ממארגני הכנס, נור מסאלחה, הגיב: "החרם האקדמי הוא דרך של שלום לנסות להשפיע ולגרום לשינוי. אנחנו מאמינים שאם לא נעשה משהו, דבר לא יקרה. אנדים היו מרוצים למדי עם החרם על דרום אפריקה. למה לא להחרים את ישראל".

   

  יצויין כי בית הספר עצמו פירסם הודעה בה הסתייג מן הכנס, וטען כי אינו קשור לארגונו. מנהלת בית הספר, קולין בנדי, אמרה: "אחד הדברים שמרגיזים אותי הוא שהואשמנו בכך שדעתנו משוחדת מראש, בכך שאנחנו אנטי-ישראלים ופרו-ערבים. למעשה, אנחנו עושים למען המזרח התיכון יותר מכל אוניברסיטה אחרת".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  האוניברסיטה העברית. תוחרם?
  צילום: לע"מ
  צילום: רויטרס
  כמו באפרטהייד בדרום אפריקה?
  צילום: רויטרס
  מומלצים