שתף קטע נבחר

איטליה: "תסמונת קיי" שהצילה יהודים בשואה

ד"ר ויטוריו סאקרדוטי, רופא יהודי מרומא, אישפז עשרות יהודים בתקופת השואה וטען כי הם חולים במחלה מסתורית ומדבקת מאוד, אותה כינה "תסמונת קיי". שיעול החולים המזוייף הבהיל את הנאצים מבית החולים והציל את חייהם

חייהם של עשרות יהודים ניצלו במלחמת העולם השנייה בזכות רופא יהודי מרומא, בשם ויטוריו סאקרדוטי, שדאג לאשפזם בבית חולים בעיר בטענה שהם סובלים מ"תסמונת קיי", מחלה בדיונית לחלוטין.

 

סאקרדוטי, שהיה בן 28 בלבד בזמן שהנאצים כבשו את איטליה, עבד בבית חולים קטן ועתיק, הממוקם על גדות הנהר טיבר. מדירתו ברובע היהודי, בה הוא עדיין מתגורר כיום, הוא סיפר שהוא זוכר בבירור את היום בו הנאצים הפכו את הגטו על פיו כדי לאסוף ולגרש את היהודים למחנות הריכוז וההשמדה.

 

בעוד הנאצים אוספים יהודים ומתכוננים לשילוחם, דוקטור סאקרדוטי אישפז כל יהודי שהצליח להגיע לבית החולים, ואיבחן את כולם כחולים במחלה קשה ומדבקת מאוד.

 

"כתבנו בגליונות הרפואיים של החולים כי הם סובלים מ'תסמונת קיי'", סיפר סאקרדוטי והסביר: "קראנו למחלה הבדיונית קיי, בגלל האות הראשונה בשם משפחתו של קומנדר קסרלינג, מפקד נאצי בכיר. הנאצים היו בטוחים שמדובר בסרטן או שחפת והם ברחו כמו שפנים".

 

אחת הניצולות סיפרה כי "ביום בו הנאצים הגיעו לבית החולים, מישהו הגיע לחדר שלנו ואמר: 'אתם צריכים להשתעל הרבה, מפני שהגרמנים מפחדים משיעול, ולא רוצים להידבק במחלות, לכן הם לא ייכנסו לחדר".

 

בדרך זו הצליח סאקרדוטי להציל 45 יהודים ממוות בטוח במחנות ההשמדה, בהן גם בת דודתו, לוסיאנה, שהייתה בת עשר בלבד.

 

סאקרדוטי העניק עדות מפורטת של חוויותיו בתקופת מלחמת העולם השנייה לקרן "שואה", שייסד במאי הסרטים האמריקני, סטיבן ספילברג. אך גם באיטליה ישנה דרישה הולכת וגוברת לשמוע את סיפורם של אחרוני הניצולים.

 

למרות שישנה תצוגה קטנה בנושא השואה בבית כנסת ברומא, רבים חשים כי יש מעט מדי דברים שיזכירו לדורות הצעירים את אירועי העבר המזוויעים. "מה שאנחנו זוכרים זה גם חלק ממי שאנחנו. אנו עשויים מהזכרונות שלנו", אמרה טוליה צבי, יהודיה איטלקיה. לדבריה, "אדם שחי רק בהווה ואין לו מודעות למה ששוכן בעברו, אינו אנושי לחלוטין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עשרות יהודים ניצלו
צילום רפרודוקציה: איי פי
צילום: איי פי
רומא של ימינו
צילום: איי פי
מומלצים