שתף קטע נבחר

אביה ספיבק: "מקבלי ההחלטות מתעלמים מהפריפריה"

המשנה לנגיד בנק ישראל תקף את מדיניות הממשלה: "האנשים בעלי היכולת במרכז הארץ, שהם קובעי המדיניות, התעייפו מלראות את החלשים בפריפריה. יש דרכים לסייע להם, אך הממשלה לא עושה דבר"

"כשמבצעים רפורמות במשק צריך גם לראות את אותם אנשים שנמצאים בפריפריה ושנפגעים מהן". כך אמר היום (א')המשנה לנגיד בנק ישראל, פרופ' אביה ספיבק, בנאום שנשא בוועידת ישראל לעסקים בת"א של העיתון "גלובס".

 

"יש לי תחושה שהאנשים בעלי היכולת במרכז הארץ, שהם אלה שקובעים את המדיניות, התעייפו מלראות את החלשים בפריפריה. יש נטייה לא לשים לב לאנשים שהם לא כמוך, ולא לקחת אותם בחשבון בקביעת המדיניות", אמר ספיבק.

 

לדבריו, רוב השכבות החלשות נמנות על קבוצות מסוימות ומגזרים מסוימים באוכלוסייה שאין "לנו" הזדהות איתם וזה יוצר מדיניות שפוגעת בהם יותר. אם השכבות החלשות הן אלה שנפגעו מהרפורמות של הממשלה, יש דרכים לסייע להם אך "כרגע הממשלה לא עושה שום דבר. בכלל, יש לי תחושה שהממשלה בונה יותר מדי על כוחות השוק ופחות מדי מתכננת ומנסה לעצב את עתידה" אמר ספיבק.

 

לטענת ספיבק, ניתן להשוות את המדינה לחברה במגזר הפרטי: "ישראל היא בהחלט לא בגודל של המדינות הגדולות בעולם אבל היא בגודל של חברה רב לאומית גדולה. אני לא יודע על שום חברה רב לאומית גדולה או בינונית שלא מבצעת תוכנית אסטרטגית ושנותנת לכוחות השוק לפעול מבלי לתכנן את התמודדותה איתם. זה נראה כמעט מובן מאליו, אבל לישראל אין שום תוכנית רב שנתית כדי להתמודד עם בעיותיה" טוען ספיבק.

 

בהתייחסו לנושא החינוך וההשכלה הגבוהה, אומר ספיבק כי אנחנו שומעים סיסמאות ולפעמים רואים את הביצוע של ההפך מהן. "אם הממשלה מאמינה בהיי-טק, למשל, והיא מאמינה בהיי-טק או לפחות מצהירה על אמונתה בהיי-טק, היא צריכה לדאוג לכך שתהיה כאן השכלה גבוהה. כמי שמעורה בהשכלה הגבוהה אני רואה שהממשלה עושה בדיוק את ההפך, היא מחסלת את ההשכלה הגבוהה, על ידי כך שהיא גורעת ממנה תקציבי ענק", אומר ספיבק.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר אזולאי
ספיבק: "אין לנו הזדהות עם חלק מהמגזרים
צילום: מאיר אזולאי
מומלצים