שתף קטע נבחר

יחידת "עוקץ": כלבים מצילים חיים

לפני מספר שנים הוקמה היחידה המיוחדת, במטרה ללכוד מבוקשים ולאתר מטעני חבלה. בשיחה עם ynet מספר איש מילואים של היחידה על האילוף והקשר האמיץ שנוצר בין הכלב לבעליו, ביחידה שאיבדה הבוקר את אחד מבניה

יחידת "עוקץ", אליה השתייכו סמ"ר נדב קודינסקי ז"ל וכלבו, שנהרג לפנות בוקר (יום ג') סמוך למעבר קרני, הוקמה לפני מספר שנים במטרה להציל חיי אדם - ומאז היא לוקחת חלק בלתי נפרד בפעילות צה"ל ברצועה. הכלבים המאולפים מצטרפים למגוון פעולות לצד החיילים, כשמטרתם העיקרית היא לרחרח את השטח ולזהות את מטעני החבלה, ולעתים גם המבוקשים. 

 

בשחה עם ynet מספר ד', חייל מילואים ביחידה, על אופי הפעילות המיוחד, על ההכשרה המקצועית שעוברים החיילים והכלבים ועל הקשר שנוצר ביניהם במהלך השירות.

 

"ההכשרה שעוברים החיילים עם הכלבים נמשכת מספר חודשים וכוללת תרגול מרובה, וסדר אימונים קשה", אומר ד'. "החיילים עוברים טירונות חי"ר ויש להם השתלמות עם כלבים.

 

"מדובר בכלבים מיוחדים שמובאים מהולנד מסוג זאב, רועה בלגי ויש גם כלבים מעורבים. אלה כלבים פיקחים מאוד בעל יצר רב, אקטיביים ועירניים. מאמנים אותם שלוש-ארבע פעמים ביום. הם מגיעים לארץ כשהם מאולפים בצורה בסיסית, ואז הצבא מכשיר אותם לתפקידים ספציפיים".

 


סמ"ר קודינסקי ז"ל וכלבו. צילום רפרודורציה: צפריר אביוב

 

"בדרך כלל", ממשיך ד', "משייכים את התפקיד לתכונות הכלב. ישנם כלבי תקיפה, שהם כלבים שנכנסים לתוך הבניינים בפעולות מבצעיות ומחפשים מחבלים חמושים - ותפקידם בסופו של דבר לתקוף את המחבל. ישנם כלבים שמאומנים לאתר חומרי נפץ. הם נשלחים להריח חומר נפץ על גופת מחבל אחרי שהכוחות הרגו אותו. הכלבים הללו עובדים על התנייה. הם יודעים שאם הם מוצאים חומר נפץ, הם מקבלים צ'ופר". כזה היה ככל הנראה הכלב שמת הלילה. ייתכן שהמטען הופעל לאחר שנגע בחוט ההפעלה.

 

בנוסף, מספר ד', יש גם כלבי מרדפים - "אלה כלבים שבמצבים של חדירות אמורים לעלות על עקבות של מחבלים. הם רצים על עקבות ותוקפים את האדם בסוף ה'שביל'. המטרה היא ליצור מגע עם המחבל לפני הגששים. הם רצים במהירות של 20-30 קמ"ש.

 

"היחס לו הם זוכים הוא מדהים. לכל כלב יש אופי, יודעים היטב מהן התכונות המאפיינות כל כלב. יש להם עליות וירידות – ממש כמו לבני אדם. כך למשל יש תקופות שכלב ממש טוב דווקא בלעשות מרדף על עקבות.

 

"החיילים שמשרתים ביחידה מאוד רציניים, בעלי משמעת וחיילות גבוהה. הם אוהבים את העבודה שלהם ואת הכלבים. יש לוחמים שלוקחים את הכלבים איתם הביתה, לאחר שפרשו מהשירות.

 

"לכל לוחם יש כלב שמצוות אליו והוא אחראי עליו באופן ישיר. במהלך הפעילות, ישנו לוחם שרץ מאחורי כל כלב ותפקידו גם להנחות את הכלב תוך כדי הפעולה. הסכנה היא מתמדת. ברור שכל רגע יכול קרות משהו ואי אפשר לדעת מאיפה זה יבוא.

 

"הכלבים מעורבים בפעולות שונות ברצועה", אומר ד'. "רק לאחרונה אירעו שתי תקריות בהן נפגעו כלבים מהיחידה במהלך פעילות ברצועת עזה, אחת ליד קיבוץ מפלסים והשנייה בחאן יונס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רענן כהן, דובר צה"ל
יחידת "עוקץ" (ארכיון)
צילום: רענן כהן, דובר צה"ל
מומלצים