שתף קטע נבחר

מובארק: למה שאבקש את ברגותי תמורת עזאם?

נשיא מצרים הגן על העסקה שבמסגרתה שוחרר האזרח הישראלי מן הכלא, בתמורה לששת הסטודנטים המצרים. "יש לי סדרי עדיפויות", הסביר, והציג שאלה רטורית: "מי עדיף - אזרח מצרי או מישהו אחר?" במצרים וברחבי העולם הערבי גוברת הביקורת על העסקה

הרבה גבות הורמו במצרים נוכח העסקה במסגרתה שוחרר עזאם עזאם, שהורשע בריגול לטובת ישראל, תמורת שישה סטודנטים מצרים שהגיעו לנגב במטרה לבצע פיגועים. הערב (יום ה'), בהתייחסות פומבית ראשונה לפרשה, יצא הנשיא מובארק להגנה.

 

 

"אמרנו להם (לישראלים) שעזאם עומד להשתחרר בהתאם לחוק החנינה שמתפרסם כל שנה", אמר מובארק בביקור בבחריין. "אז הם אמרו לנו, 'יש לנו שישה סטודנטים שלכם, קחו אותם ושחררו את עזאם בתמורה'. טוב, שאלו אותי, למה לא ביקשתם את ברגותי? יש לי סדרי עדיפויות. למי אתן עדיפות? לאזרח מצרי או למישהו אחר?"

 

הנשיא המצרי אמר כי לדעתו, ישנה אפשרות להשיג שלום בין ישראל לפסלטינים, ולישראל יש עכשיו אלטרנטיבה חדשה - אחרי מותו של יאסר ערפאת. הוא הביע את תקוותו להתפתחויות חדשות במשא ומתן בין הצדדים.

 

מרואיינים מצרים שונים, בחלקם בכירים לשעבר, הסבירו בתחנות הטלוויזיה הערביות כי לא ניתן להשוות בין "המרגל שביצע פשעים חמורים והורשע בדין", לבין "שישה סטודנטים שנחטפו על ידי ישראל משטח מצרים ולא הועמדו לדין".

 

בהמשך, במסגרת אותה עסקת חילופים, אמורה ישראל לשחרר גם כמה מאות אסירים פלסטינים "שאין דם על ידיהם". ואולם, הרשות הפלסטינית לא עודכנה, ונשארה גם הפעם - כמו בעסקת חילופי השבויים עם חיזבאללה - מחוץ לתמונה. הגורמים העוסקים בנושא ברשות, כמו גם במגזר הערבי בישראל, הביעו אכזבה רבה מהוויתור על "קלף המיקוח" שהוחזק בידי המצרים.   

 

גם בלבנון הביעו אכזבה מכך שבניגוד לפרסומים המוקדמים, בשלב זה אין מדובר בעסקה סיבובית, שכוללת גם את סמיר קונטאר - המחבל הלבנוני שביצע את הפיגוע בנהריה.

 

שר המשפטים הלבנוני, עדנאן עדום, הוביל את הקו: "היינו רוצים לברך את עצמנו בשחרורו של הגיבור קונטאר, אולם הנסיבות הביאו אותנו לברך על הצלחת המאמצים לשחרורו של המרגל עזאם עזאם". דבריו של עדום צוטטו בעיתונות הלבנוני והכלל-ערבית וזכו להד נרחב בשיח הפוליטי בלבנון.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
סדר עדיפויות. מובארק
צילום: איי פי
צילום: איי אף פי
האסירים התאכזבו. עזאם
צילום: איי אף פי
צילום: איי אף פי
לא נכלל. ברגותי
צילום: איי אף פי
מומלצים