שתף קטע נבחר

נחשפו האחראים לפיגוע בקפה "הלל"

חוליית חמאס מהכפר בית לקיא שדבר מעצרה הותר לפרסום בספטמבר האחרון בחשד ששיגרה את המחבל לקפה "הלל" בירושלים היתה רק קצה הקרחון, כפי שנודע אחר הצהריים. השב"כ ומשטרת ירושלים עצרו באחרונה חוליה של חמישה תושבי מזרח ירושלים, החשודים שקלטו את המחבל, הלבישו אותו בחגורת הנפץ ושילחו אותו לקפה "הלל"

המחבלים שמאחורי הפיגוע בקפה הלל: אחר הצהריים (יום א') הותר לפרסום כי השב"כ ומשטרת ירושלים חשפו חוליה של תושבי מזרח ירושלים, מגויסי חמאס, שהוציאו לפועל את פיגוע ההתאבדות בבית הקפה "הלל" בירושלים בספטמבר 2003, בו נרצחו שבעה בני אדם ורבים נוספים נפצעו.

 

ב-9 בספטמבר 2003 בשעה 23:00 נכנס מחבל מתאבד לבית הקפה "הלל" בעמק רפאים בירושלים ופוצץ את עצמו. שבעה בני אדם נרצחו ועוד כ-60 נפצעו. בהרוגים היו מנהל חדר המיון בבית החולים שערי צדק בירושלים, ד"ר דוד אפלבוים ובתו נאווה, שעמדה להתחתן יום למחרת האסון.

 

על-פי עדי ראייה, אחד המאבטחים במקום הבחין במחבל וניסה למנוע את כניסתו למקום אולם לשווא. לפני שנכנס לבית הקפה ניסה המחבל להיכנס לסניף "פיצה מטר", הסמוך, אולם אחד העובדים במקום הצליח למנוע ממנו להיכנס ולכן פנה לקפה הלל.

 

השלב הראשון: חשיפת חוליה מהכפר בית לקיא

 

בספטמבר 2004 הותר לפרסום דבר מעצרה של חוליית חמאס מהכפר בית לקיא, על-ידי יחידת הגדעונים של משטרת מחוז ירושלים. חבריה הודו במהלך חקירתם בשב"כ כי ביצעו את פיגוע ההתאבדות בצריפין ובבית הקפה "הלל" בירושלים ב-9 בספטמבר 2003, וכן את פיגוע המטען בתחנת אוטובוס בדרום תל-אביב ב-11 ביולי 2004.

 

בחקירתם נחשפה חוליה נוספת, המורכבת ממגויסי חמאס ממזרח ירושלים, שהופעלה על-ידי מפקדת החמאס ברמאללה, וחבריה הם שהוציאו לפועל את פיגוע ההתאבדות בבית הקפה "הלל" בירושלים, לאחר שקיבלו את חגורת הנפץ ואת המתאבד מידיה של חוליית החמאס שנחשפה בבית לקיא.

 

בחודש אוקטובר 2004 נעצרו מספר מתושבי הכפר עיסאוויה בצפון ירושלים על-ידי השב"כ ויחידת הגדעונים של משטרת ירושלים. בחקירתם בשב"כ הודו שניים מהם כי הם אלה שקלטו את המחבל המתאבד שפוצץ את עצמו בבית הקפה "הלל", ראמז סלים מהכפר רנטיס שבאזור רמאללה, והובילו אותו ליעד הפיגוע. נחקרים נוספים הודו שסייעו לשניים ביצירת הקשר עם מפקדת החמאס ברמאללה ובהוצאת הפיגוע לפועל.

 

פעיליה המרכזיים של החוליה ממזרח ירושלים 

 

  • אחמד עביד, בן 40, תושב הכפר עיסאוויה, מוכר כראש מנגנון הדעווה ("ההחזרה בתשובה") של החמאס בכפר. הוא הודה בחקירתו כי עמד בראש חוליית החמאס אשר ביצעה את הפיגוע ב"הלל".

 

  • נאאל עביד, בן 26, תושב הכפר עיסאוויה, תלמידו של אחמד עביד, במסגרת שיעורי הדת בעיסאוויה. השתתף בביצוע פיגוע ההתאבדות ב"הלל".

 

  • עא עזיז עמרז, בן 44, תושב שכונת שועפט שבצפון ירושלים, פעל במסגרת הדעווה של החמאס בשכונתו, העמיד לרשות החוליה את בית אחיו כמקום שבו הולבש המחבל המתאבד בחגורת הנפץ.

 

  • סאלח מוסא, בן 40, תושב הכפר בית לקיא, ששימש כמפקדה של החוליה מטעם מפקדת החמאס הצבאית ברמאללה.

 

  • פאיז מחו, בן 43, תושב שכונת ענאתא שמצפון לירושלים. הוא היה אחראי מטעם החמאס על מנגנון הדעווה בכפרי צפון ירושלים, ושימש כאיש הקשר בין חברי החוליה למפקדת החמאס הצבאית ברמאללה.

 

הקמת החוליה וההכנות לפיגוע

 

בשנת 2000 פנה אחמד עביד לפעילי החמאס ברמאללה, במטרה לקבל סיוע בהקמת חוליית חמאס צבאית בירושלים. פעילים אלו מסרו לעביד כי השעה אינה כשרה להקמת תשתית צבאית בירושלים, וכי עליו לסייע לחמאס בהקמת תשתית ארגונית בכפרי צפון ירושלים שתבסס את מנגנון הדעווה של החמאס באזור זה.

 

יחד עם פאיז מחו, עסק עביד בשנים שלאחר מכן בהקמתה וניהולה של הדעווה בשכונות צפון ירושלים, שעסקה בהקמת מוסדות דת ובביסוס התשתית האזרחית של החמאס בשכונות אלו.

 

במאי 2002 נקרא עביד לפגישה עם נציג מפקדת החמאס הצבאי ברמאללה והונחה להקים חוליית חמאס צבאית בכפר עיסאוויה, ולפעול תחת הנחייתו של סאלח סובחי, מהכפר בית לקיא. אחמד עביד גייס את נאאל עביד, תלמידו ללימודי הדת בעיסאוויה, והשניים החלו לאסוף מידע אודות יעדים לפיגועי התאבדות ובהכנת חומרי נפץ על-פי הנחייתו של סאלח סובחי.

 

בתחילת ספטמבר 2003 נפגש אחמד עבד עם סאלח סובחי, וזה מסר לו כי בכוונת התשתית להוציא פיגוע התאבדות בירושלים בימים הקרובים. אחמד עביד הונחה להמתין בשכונת שועפט בירושלים, שם תימסר לו חגורת הנפץ לביצוע הפיגוע. בשעה היעודה קיבלו אחמד ונאאל עביד לידיהם את חגורת הנפץ מידי חבר התשתית מבית לקיא, כשהיא מוסתרת בקרטון של ענבים.

 

השניים הסתירו את החגורה בדירה בשועפט, השייכת לחברם עא עזיז עמרו. מספר ימים לאחר מכן, ב-9 בספטמבר 2003, פגשו אחמד ונאאל עביד בסמוך למסגד בשועפט את ראמז סלים מהכפר רנטיס, שנשלח על-ידי מפקדת החמאס ברמאללה לבצע פיגוע התאבדות בירושלים.

 

השניים הובילו את סלים לדירת המסתור בשועפט, הלבישו אותו בחגורת הנפץ, והסיעו אותו ברכבם לעבר מרכז ירושלים. לאחר שנאאל, שנסע ברכבו ראשון, עדכן כי אין מחסומי משטרה בדרך, הוביל אחמד עביד את המתאבד ברכבו לרחוב עמק רפאים, והורידו בסמוך לבית הקפה "הלל", כאשר ידע ששם שוהים אנשים רבים. השניים שבו במהירות לעיסאוויה, שם נודע להם כי המתאבד פוצץ את עצמו בשער בית הקפה. בפיצוץ נרצחו שבעה אנשים ונפצעו נוספים.

 

החמאס משתמש בתושבי מזרח ירושלים

 

לאחר ביצוע הפיגוע בבית הקפה "הלל" המשיכו אחמד ונאאל עביד לאתר יעדים לפיגועים נוספים ברחבי ירושלים, אולם הפגיעה האנושה בפעילי מפקדת החמאס הצבאי ברמאללה בחודשים שלאחר מכן ניתקה אותם מהפעילות הצבאית, והם שבו לפעילות שוטפת במסגרת מנגנון הדעווה של החמאס בצפון ירושלים, עד למעצרם.

 

במערכת הביטחון חוזרים ומדגישים שכמו בפיגועים קשים נוספים של החמאס בירושלים בשנים האחרונות, שב ועלה השימוש שעושה החמאס בתושבי מזרח העיר. אלו נהנים מתעודת הזהות הירושלמית ומנגישות לחלקה המערבי של העיר.

  

לטענת מערכת הביטחון, מתחילת 2004 היו מעורבים בפיגועי הרג המוני, 51 מתושבי מזרח ירושלים, ומתושבי הכפרים בעוטף ירושלים. עוד חוזרים ומדגישים במערכת הביטחון את השימוש החוזר של מפקדת החמאס הצבאית בחברי התשתית האזרחית (הדעווה) של החמאס בירושלים. לדבריהם, פעילי חמאס אלו, העוסקים יום-יום בהוראת דת ברוח החמאס ובחינוך דור צעיר על-פי מסרים אלו, נכונים להיענות לפניות חבריהם בגדה לשם ביצוע פיגועי תופת, ואף יוזמים הקמת חוליות של החמאס בירושלים לשם ביצוע פיגועים אלו.

 

יוסי שרף, מנכ"ל רשת "קפה הלל", מסר אחר הצהריים בתגובה: "אני מברך על מעצר חברי החוליה שביצעו את הפיגוע הנורא, שהותיר אותנו, כמו את כל אזרחי מדינת ישראל המומים וכואבים. מנחמת אותי הידיעה כי נחשפו כל חברי חוליית המחבלים ונמנע מהם לרצוח אנשים נוספים. אני מקווה שהמעצר יביא מעט נחמה למשפחות השכולות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
המחבל המתאבד
צילום: רויטרס
צילום: סבסטיאן שיינר
הפיגוע בקפה הלל
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: איי פי
תופת בעמק רפאים
צילום: איי פי
צילום: איי פי
קפה הלל ירושלים פיגוע
צילום: איי פי
מומלצים