שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  בדוק את עצמך: שלבי ההתקרחות

  זה מתחיל עם שיערות על הכרית, ונגמר עם פלומות דלילות. הדרך המלאה לאובדן הנעורים

  החוקר ג'יימס המילטון הציג כבר ב-1951 את תוצאות מחקרו בנוגע לאופי ההתקרחות הגברית. במחקרו בדק המילטון 312 גברים ו-214 נשים לבנים, 77 גברים סינים ו-83 תינוקות ויילודים. המילטון קבע שהתקרחות גברית טיפוסית נגרמת משילוב של תורשה ופעילות הורמונלית, ושקיימת תבנית קבועה לאותה התקרחות גברית.

   

  המילטון הציג אז סולם של שלבי ההתקרחות הגברית, וזה הפך לאורים ותומים עד היום. מאז עודכנו שלבי ההקרחה של המילטון על ידי החוקר א.ט נורווד, שיצר את דירוג ההקרחה הגברית שלפניכם:

   

  שלב 1: פיזור השיער נראה תקין, ונסיגת השיער בשלב הזה עדיין לא בולטת, או שהיא מועטה באזור הקדמי ובצידי הראש.

   

  שלב 2: ניתן כבר להבחין בנשירת השיער: הגבול הקדמי של השיער באזורי הרקות ובקדמת הראש מתחיל בנסיגה שנראית כשטחי משולש. אלה הם ה'מפרצים' המוכרים.

   

  שלב 3: השלב הזה כבר מכונה התקרחות: קיימת נסיגת שיער בקדמת הראש, ברקות ובצידי הראש. גם קודקוד הראש מראה אזור דליל בשיער. האזור הזה מכונה 'כתר'.

   

  שלב 4: נסיגת השיער עמוקה יותר הן בקדמת הראש, הן באזור הרקות והן בקודקוד הראש. שלב 5: ההתקרחות נמשכת בכל האזורים, אם כי אזור קודקוד הראש ('ה'כתר) עדיין נפרד מקדמת הראש.

   

  שלב 6: התקרחות מתקדמת: גבול השיער שהפריד בין ההתקרחות בקודקוד הראש לבין ההתקרחות בקדמת הראש הולך ונעלם, והשטחים הולכים ומתאחדים. ההתקרחות הולכת ומתקדמת גם בקדמת הראש וגם בקודקוד.

   

  שלב 7: השלב הסופי של ההתקרחות הגברית: נותרת רצועת שיער שנראית במבט מלמעלה כפרסה, שמתפשטת מהצדעיים ועד לעורף. גם השיער שנותר הפך לדק ודליל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים