שתף קטע נבחר

200 משפחות צוענים חיות בישראל בעוני קשה

סקר של המרכז לטיפוח יזמות והג'וינט קובע: 97.5% ממשפחות הצוענים במזרח ירושלים חיות בעוני קשה; שני שלישים מהם מובטלים והם חיים בצפיפות של 3.6 נפשות בחדר; ל-80% מהם אין השכלה גבוהה, אך רובם הגדול רוצה לקבל הכשרה מקצועית ולעבוד

כ-66% מהגברים הצוענים בישראל וכמעט כל הנשים הם מובטלים. כך עולה מסקר שערך המרכז לטיפוח יזמות עבור הג'וינט, שבדק את מצבה הכלכלי של קהילת הצוענים במזרח ירושלים. הסקר נערך בקרב 100 משפחות צועניות המתגוררות בעיר העתיקה, והוא משקף תמונה קשה ביותר.

 

כ-200 משפחות של צוענים מתגוררות באזור ירושלים, בעיקר בשכונת ואדי ג'וז, בשכונת מגדל החסידה בעיר העתיקה ובכפרים אבו-דיס ועזריה. הצוענים הגיעו לירושלים במאה ה-19. מעטים מהם היגרו גם לאזורים אחרים בגדה המערבית וברצועת עזה. כמו במדינות אחרות במזרח התיכון, אימצו הצוענים הירושלמים את דת האיסלאם ואת השפה הערבית, אך שומרים על תרבותם הייחודית וסובלים מנידוי ומאפליה.

 

על פי הסקר, כ-78% מהגברים הצוענים אינם עובדים בעבודה קבועה, רובם בשירותים ציבוריים והשאר במסעדות ובענף הבנייה.

 

משפחה צוענית ממוצעת במזרח ירושלים מונה, על פי הסקר, 5.9 נפשות, ומספר הילדים הממוצע במשפחה הוא 4.2. 40% מהמשפחות הצועניות מונות 6 ילדים ויותר, ו-13% מונות 9 ילדים ויותר. למרות זאת, 97.5% מהמשפחות הצועניות משתכרות פחות מ-3,000 שקל בחודש; קרוב ל-80% משתכרות עד 2,000 שקל בחודש; 7.5% פחות מ-1,000 שקל בחודש. 72% מהמשפחות הצועניות מתקיימות מדמי אבטלה בלבד.

 

צפיפות המגורים הממוצעת במשפחה צוענית היא כ-3.16 נפש לחדר. כ-70% ממשפחות הצוענים מתגוררות בדירות בנות חדר או שניים. כ-90% מהן, בנות 9 ילדים או יותר, מתגוררות בדירות בנות שני חדרים בלבד. רק כ-5% ממשפחות הצוענים מחזיקות מחשב אישי. כ-5% מהן מחזיקות מזגן. כ-50% מהמשפחות מחזיקות טלפון נייד.

 

16% מהצוענים לא למדו כלל; 80% מהם סיימו בית ספר יסודי בלבד; כ-4% בלבד בית ספר תיכון; אף אחד ממשתתפי הסקר לא רכש השכלה גבוהה. על פי הסקר, מתקשים בני הקהילה למצוא עבודה בשל רמת ההשכלה הנמוכה שלהם.

 

עוד עולה מהסקר, כי כמעט כל הצוענים שאינם עובדים מעוניינים ללמוד מקצוע שיכשיר אותם לעבודה. 90% מהגברים שהשתתפו בסקר, וכ-85% מהנשים, הביעו רצון עז לרכוש מקצוע. מרבית הגברים מעוניינים לקבל הכשרה מקצועית בטבחות או במלצרות, או לקבל רישיון נהיגה במונית; הנשים מעוניינות ללמוד גננות ותפירה, או לקבל הכשרה לעבודה כפקידות וכמזכירות.

 

ברחבי העולם מתגוררים כיום כ-14 מיליון צוענים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צוענים ביוגוסלביה: גם בירושלים הם עניים מרודים
מומלצים