שתף קטע נבחר

הנחת העבודה: קשר בין היעדרות חבר ובנט

סגן מפקד המחוז הצפוני בישר על "התפתחות בפרשות", שהושגה בעקבות הקמת צוות חקירה מיוחד. במשטרה מניחים כעת כי קיימת זיקה בין חמישה מקרים, בהם נעדרו אנשים שנראו בפעם האחרונה באזור צפון הארץ. "לא ייתכן שמקרים דומים ברדיוס כזה יתרחשו ללא קשר", אומרים קציני משטרה

האם ישנו קשר בין חמש פרשות שונות של נעדרים, שנעלמו בצפון הארץ? במשטרת המחוז הצפוני מניחים שהדבר יותר מסביר. אחר הצהריים (יום ג') חשפה המשטרה הנחת עבודה חדשה, במסגרתה יש קשר בין פרשת רציחתם של זוג מראש פינה לפני עשר שנים, היעדרותו של החייל גיא חבר שנעלם ב-1997, היעדרותו של חבר קיבוץ גינוסר עירא גורביץ', שגופתו נמצאה בספטמבר שעבר, היעדרותה של דנה בנט מטבריה והיעדרותה של תיירת מצ'כיה בנחל צלמון לפני כשנה.   

 

מדובר בהנחת עבודה שעלתה כחלק מעבודתם של צוות חקירות מיוחד, בראשו עומד סגן מפקד המחוז הצפוני, תת-ניצב יהודה סולומון, שהוקם לצורך בחינת היעלמותם של החייל גיא חבר, שנראה לאחרונה לפני כשבע שנים בדרום רמת-הגולן, ושל הצעירה דנה בנט מטבריה, שנעלמה לפני שנה וחצי.

 

"ישנה התפתחות בשתי הפרשות", אמר היום תת-ניצב סלומון. "אנו בוחנים מה קרה בנוגע לכל הפרשיות והאם אכן קיים קשר ביניהן". לדבריו, ההתפתחות נובעת מעצם הקמתו של צוות החקירה החדשה.

 

גורמים המעורבים בחקירות הפרשות השונות אמרו ל-ynet כי לצערם, "עד היום נעשתה עבודה חובבנית". הם הביעו שביעות רצון מכך שמפקד המחוז "הרים את הכפפה" והקים צוות חקירה מיוחד, שייבחן את חמש הפרשות. הצוות אמור להציג כבר בסוף החודש ממצאים ראשוניים בפרשות.  

 

ויקי בנט, אמהּ של דנה, אמרה ל-ynet שלא הופתעה ממה שפורסם. "אני עומדת בקשר הדוק עם המשטרה. הם מעדכנים אותי בכל המתרחש. ידעתי שהם בוחנים אפשרות לקשר בין חמש הפרשיות. יכול להיות שלא בין כולן יש קשר, אולי רק בין חלקן, ואני סומכת את ידי עליהם לחלוטין".

 

בנט הביעה אופטימיות, בלי קשר לפרסום האחרון: "יש לי תחושה חזקה שדנה בחיים. לדעתי, המשטרה יודעת מה שהיא עושה, והם בכיוון הנכון ומהר מאוד יעלו על משהו. אני רוצה לשתף אתכם שבמהלך כל ימי החנוכה ובכל יום בו הדלקתי את הנרות הייתה לי תחושה טובה שמשהו סוף סוף עומד להתרחש".

 

חמש היעלמויות ברדיוס קרוב

 

בחודש יוני 2002 החליטה המשטרה לחדש את החיפושים אחרי גיא חבר ועירא גורביץ'. החיפושים התמקדו בבורות הנמצאים בדרום רמת הגולן, לאחר שבבור סמוך לישוב העתיק סוסיתא נמצאה חודשים ספורים לפני כן גופת גבר שנעלם לפני 27 שנה. במרס האחרון התחדשו שוב החיפושים אחרי גיא חבר, הפעם היו אלו אנשי יחידת החילוץ גולן שעסקו במלאכה.

 

מאז נעלמו חבר ובנט, בוצעו מהלכי חקירה שונים הן על-ידי הצבא והן על-ידי המשטרה - אולם עד כה, ללא תוצאות. כך היה גם בפרשות ההיעלמות קודמות - זו של עירא גורביץ', חבר קיבוץ גינוסר שגופתו אמנם נמצאה, אולם טרם הובהרה סיבת מותו, וכן בשתי פרשות נוספות: היעלמותה של תיירת צ'כית לפני שנה בנחל צלמון סמוך לכרמיאל, והיעלמותם של בני-זוג מראש פינה לפני עשר שנים, שנרצחו בביתם.

 

לאחרונה החליט מפקד המחוז הצפוני, ניצב דן רונן, להקים את צוות החקירה המיוחד, שבו חברים לראשונה גם שלושה גמלאים של המשטרה, שהיו מטובי החוקרים במחוז הצפוני - בהם ניצב משנה ציון בן עזרא, לשעבר קצין אגף החקירות של מחוז צפון. בנוסף חבר בצוות גם תת-אלוף אריה טסלר מפיקוד צפון.

 

תת-ניצב סולומון סיפר כי הצוות עובד בשיתוף פעולה מלא עם השב"כ ועם מחלקת הנעדרים של המטה הארצי במשטרה. בנוסף מסתייע לצוות גם המכון הפתולוגי. "ישנם הרבה מאוד תוואי שטח שנוגעים לפרשיות האלה שעדיין לא נסרקו ולא נחקרו. אנו נדאג להגיע אליהם הן על ידי שימוש חדשני בטכנולוגיות מיוחדות והן על ידי מידעים שהתקבלו".

 

עוד אומר תת ניצב סולומון כי בנושא היעלמותו של עירא גורביץ', אסף הצוות את כל חומר החקירה מאז ופתח אותו מחדש. "אני לא יכול לומר שיש לנו ביד משהו חד משמעי, אך כהנחת עבודה אנו בוחנים עכשיו את חמשת התיקים ובודקים חשד כי ייתכן וקיים קשר ביניהם. הדבר היחיד שאפשר לומר באופן חד משמעי הוא שהאנשים האלה אינם ואיש עדיין לא הצליח לפתור את היעלמותם עד היום".

 

במחוז הצפוני אמרו היום כי הממצאים יועברו גם לבחינה של פרקליטות מחוז הצפון. גורמים בכירים במחוז טוענים כי  לא ייתכן שמקרים כה דומים יתרחשו ברדיוס של אזור כה קרוב, מבלי שיהיה ביניהם קשר כלשהו.

 

חבר ובנט: בלי קצה חוט

 

שמו של החייל גיא חבר, שנעלם באזור רמת-הגולן, הוזכר רבות לאחר העסקה האחרונה עם חיזבאללה. שר הביטחון ובכירים בצה"ל הביעו תקווה שבעקבות העסקה נסללה הדרך לפתרון התעלומה, כמו גם לפתרון תעלומת נעדרי סולטן יעקוב.

 

חבר, בנם של רינה ואיתן מכוכב יאיר, שירת בבסיס תותחנים ברמת הגולן. באוגוסט 97', זמן קצר לפני שהיה אמור להישפט על עבירת משמעת, יצא מהבסיס עם נשקו האישי, ומאז נעלמו עקבותיו.

 

שנה לאחר מכן נעלם גם עירא גורביץ'. הוא יצא מביתו שבקיבוץ גינוסר, ומכוניתו נמצאה בסמוך למוצב צה"ל בעליות המובילות לקיבוץ מבוא חמה. בשני המקרים היו עדי ראייה שטענו כי ראו את השניים, אולם רוב העדויות הללו לא אושרו.

 

בחודש ספטמבר שעבר אותרה גופתו של עירא גורביץ' בשדה מוקשים, סמוך למקום היעדרו. אנשי יחידת החילוץ גולן עצמות אדם מתחת לצוק בגובה 200 מטר בקצה הדרומי של יער מבוא חמה שברמת הגולן. למקום הוזעקו לוחמי הנדסה של צה"ל, שהשתלשלו בחבלים והוציאו משם את העצמות. מדובר באיזור שבו חיפשו פעמיים באמצעות מסוק, משום שלא ניתן היה להכניס מחפשים לשדה המוקשים.

 

דנה בנט נעלמה מביתה באוגוסט אשתקד. בשעת ערב מאוחרת היא עשתה את דרכה ממקום עבודתה לביתה, ולאחר שירדה מהמונית בסמוך לאיצטדיון העירוני נעלמו עקבותיה. אלפי אנשים סרקו באותה תקופה את האזור, ובני משפחתה אף הציעו 100 אלף דולר לכל המביא מידע חדש על מקום הימצאה. לאחר שהסריקות לא הניבו דבר, עברה החקירה למישור המודיעיני. 

 

לפני יותר משנה נפגשה אמהּ של דנה, ויקי, עם מפקד מרחב העמקים במשטרה דאז, ניצב משנה דוד סיסו, וביקשה ממנו לחדש את החיפושים. "אם קרה הנורא מכל, אני מעדיפה לדעת זאת עכשיו, ולא בעוד מספר שנים", אמרה. בעקבות בקשתה, חודשו החיפושים למשך שלושה ימים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
גיא חבר
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
דנה בנט
צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
צילום אתר משטרת ישראל
עירא גורביץ'
צילום אתר משטרת ישראל
מומלצים