שתף קטע נבחר

ראש מועצת בנימין: להפר את החוק וללכת לכלא

באיגרת לתושבים תוקף פנחס ולרשטיין את ממשלת האחדות "הלא לגיטימית" וכותב: "הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את החוק הלא מוסרי, המכשיר את פשע עקירת יהודים מביתם - חוק שלא מאפשר למפונים אפילו את הזכות האנושית המינימלית להתנגד לעקירתם מביתם. אני קורא לציבור להפר את חוק הטרנספר ולהיות מוכן בהמוניו לשלם את מחיר ההליכה לכלא". בשמאל דורשים מהיועץ המשפטי לחקור את ההתבטאויות

במועצת יש"ע מסירים את הכפפות: באיגרת שנשלחה למתנחלים קוראים המנהיגים "להפר את חוק הטרנספר ולהסכים לשלם את מחיר ההליכה לכלא". (למסמך המלא - לחצו כאן)  

 

תחת הכותרת "חוק 'פינוי פיצוי' – חוק טרנספר לא מוסרי", כותב פנחס ולרשטיין, ראש המועצה האזורית בנימין, לתושבים: "הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את החוק הלא מוסרי, המכשיר את פשע עקירת יהודים מביתם, חוק שלא מאפשר למפונים אפילו את הזכות האנושית המינימלית להתנגד לעקירתם מביתם. אני קורא לציבור להפר את חוק הטרנספר ולהיות מוכן בהמוניו לשלם את מחיר ההליכה לכלא".

 

עוד כותב ולרשטיין: "ממשלה חדשה ולא לגיטימית הולכת וקמה בימים אלה. על כל הפערים בין הליכוד לבין העבודה מגשרת תאווה אחת: לעקור יישובים ולגרש יהודים מאדמתם. השאיפה העזה הזאת מעוורת את עיניהם של השרים וחברי הכנסת מלראות את העוול שנעשה לאנשים שהלכו בשליחותם ובשליחות העם להפריח שממה ולהגן בגופם על גבולות המדינה. לא אחת המתיישבים משלמים על שליחותם בחייהם, בעיקר בשנים האחרונות בהן הם מופגזים ללא הרף".

 

ראש המועצה ממשיך וכותב: "אילו מישהו היה מנסה להעביר חוק טרנספר שכזה בנוגע לאיזשהו כפר ערבי, עוין ככל שיהיה, מייד היו קמים כל אבירי הצדק וזכויות האדם למחות ולזעוק עד לב השמיים. אך בכל מה שנוגע לאנשי יש"ע אין צדק ואין זכויות. 'חוק פינוי פיצוי', שכבר אושר בכנסת בקריאה ראשונה, וכעת בהרכב הממשלה החדש אין דבר שיעמוד נגדו, הוא חוק לא מוסרי. לא רק בשל הדרכים הסטליניסטיות בהן הושג, ולא רק בשל הסעיפים הלא אנושיים שבו, כמו אלה הנוגעים לשלילת פיצויים ממי שיתנגד לעקירתו מביתו. הוא אינו מוסרי, קודם כל מפני שהוא מכשיר פשע שלא ייעשה: עקירת יהודים בלבד מביתם בכוח".

 

"כנגד רמיסת זכויות אדם אלה, אני קורא להפר את החוק הבלתי מוסרי הזה", מסכם ולרשטיין. "רק אם יהיה ציבור גדול שכבר היום יתחייב להיות ביום פקודה בגוש קטיף ובצפון השומרון, להתנגד בגופו בנחישות לעקירה, ולשלם את מחיר ההליכה לכלא, רק אז יש סיכוי שהממשלה הזו תבין את חומרת צעדיה. אינני חושש ללכת לכלא ואני מקווה שכמוני יבינו המונים שזהו מחיר שמחובתנו לשלם כדי להתנגד באופן בלתי אלים לפשע הלא מוסרי של עקירת יהודים מביתם בכוח".

 

בשיחה עם ynet הסביר ולרשטיין את המהלך: "נמאס לי להסתובב בחוץ, עדיף לי להיות בכלא. אווירת השאננות שראש הממשלה החדיר בתוכנו - אסור לה להימשך. זה חוק סטליניסטי ואי אפשר לעבור עוד לסדר היום, גם אם אנודה עכשיו ממועצת יש"ע. אני לא חושש ללכת לכלא ואני מקווה שרבים נוספים לא יחששו כמוני. גבולות הציות לא ברורים. הייתי חייב לגבש גבולות לעצמי והנה אני מוציא אותם עכשיו לתושבים של בנימין". ולרשטיין הדגיש עם זאת, כי אין לו כוונה לקרוא לסירוב פקודה בצה"ל.

 

התגובות: "להעמיד את המסיתים לדין"

 

מחר אחר הצהריים תתכנס מועצת יש"ע ותדון באיגרת של ולרשטיין. יו"ר המועצה, בנצי ליברמן, אמר ל-ynet לקראת הדיון: "זהו מכתב רציני שיש בו חומרה. עמדתי תישמע מחר. אין זה סוד שאנחנו נמצאים היום בזמנים קשים".

 

בשמאל מיהרו לתקוף את הדברים: מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, מתכוון לפנות ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לפתוח בחקירה בחשד להמרדה. "הקריאה לציבור להפר חוק היא המרדה ויש להעמיד את המסיתים לדין", הוא אומר. ח"כ זהבה גלאון (יחד) דורשת אף היא לפתוח בחקירה: "מועצת יש"ע קוראת בריש גליי להפרת חוק, ההתבטאויות האלו הן פרי הבאושים של אי אכיפת החוק על ידי הרשויות במשך שנים".

 

ח"כ רשף חן משינוי: "הניסיון של מנהיגי המתנחלים לכפור בלגיטימיות ובזכות הממשלה והכנסת לקבל החלטות דמוקרטיות, מדגיש בעיקר את אי הלגיטימיות שלהם. הם רואים בדמוקרטיה לא יותר מאשר אמצעי לקידום מטרותיהם המשיחיות והבלתי דמוקרטיות. מדינת ישראל חייבת לפעול באחריות ולצאת מעזה ומהתנחלויות נוספות ומי שיסרב לכך, צריך להיות מטופל כפי שמטפלים בעבריינים במדינת חוק".

 

גם ח"כ אופיר פינס מהעבודה תקף: "קריאתו של ולרשטיין לציבור שלם להפר את החוק היא המרדה לכל דבר ועניין, ובפני היועץ המשפטי לממשלה לא עומדת כל ברירה חוקית פרט להעמדתו לדין". 

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
חוק טרנספר לא מוסרי. ולרשטיין
צילום: שאול גולן
צילום: רויטרס
לשלם את מחיר ההליכה לכלא
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
דרישות לחקירה. מזוז
צילום: רויטרס
מומלצים