שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ג'נין: כוח צה"ל הרג את יד ימינו של זביידי

  ההרוג, פעיל התנזים טהאר אבו כאמל, עוזרו של מפקד גדודי חללי אל אקצה בג'נין, אחראי לטענת מערכת הביטחון, לשורת פיגועים, בהם הפיצוץ במחסום קלנדיה. כוח צה"ל סגר הלילה על מבנה בו הסתתר אבו כאמל וקרא לשוהים במקום לצאת. אלה יצאו, מלבד המבוקש. החיילים פתחו באש לעבר הבית, ומאוחר יותר הרס דחפור של צה"ל את המבנה וגופתו התגלתה. עוזרו הקודם של זביידי נהרג לאחרונה מירי טיל ממסוק

  טאהר אבו כאמל, מבוקש מהתנזים שנחשב ליד ימינו של המבוקש זכריה זביידי, מפקד גדודי חללי אל אקצה באזור ג'נין, נהרג הלילה (שבת) בפעילות צה"ל באזור.

   

  כוח משולב של אגוז ונח"ל סגר על מבנה בו הסתתר אבו כאמל בעיר. החיילים קראו לשוהים במבנה לצאת ממנו, ולאחר שאלה יצאו התברר שאבו כאמל עדיין מסתתר במבנה. הם קרא לו לצאת, אך הוא סירב והחיילים פתחו באש מנשק קל וירו טילים נגד טנקים לעבר המבנה.

   בשעות הבוקר דחפור של צה"ל הרס את המבנה, ואז התגלתה גופתו של אבו כאמל.

   

  לטענת מערכת הביטחון, האיש החליף בתפקידו את מחמוד אבו חליפה, עוזרו של זכריה זביידי, בו התנקשה ישראל ב-13 בספטמבר מירי טיל ממסוק. בצה"ל מייחסים לכאמל אחריות לתכנון פיגועים.

   

  לעומת זאת, מקורות פלסטינים הגדירו אותו כ"עוזר זוטר, שכלל לא היה בכיר בארגון".

   

  בהתנקשות בספטמבר נהרגו מלבד אבו חליפה עוד שני בכירים בארגון "גדודי חללי אל-אקצה" - ימן אבו חסן ואחיו אמג'ד חוסני. 

   

  לאחר ההתנקשות אמר אז בכיר בגדודי אל-אקצה בג'נין כי ארגונו "ישיב תגובה כואבת", וכי "מדובר בפתיחתה של מלחמה נוספת חסרת פשרות מצד הארגון והפלגים הפלסטינים הנוספים נגד ישראל". זביידי עצמו הודיע אז ברמקולים בג'נין כי התגובה תהיה "שונה לחלוטין" ממה שהכרנו עד כה. 

   

  אחראי לשורת פיגועים, בהם הפיצוץ במחסום קלנדיה

   

  אבו כמאל, בן 21, תושב מחנה הפליטים ג'נין, היה מבוקש מזה תקופה ארוכה על ידי כוחות הביטחון. לטענת הצבא, הוא התגייס בשנת 99' למשטרה הפלסטינית. עם תחילת אירועי "גאות ושפל" החל להשתתף בפיגועי ירי לעבר אזרחים ישראלים וכוחות צה"ל שנעו על צירי היישובים בצפון השומרון.  

   

  בשנה האחרונה החל להתקרב לבכירי המבוקשים בג'נין, בהם מחמוד אבו חליפה. במערכת הביטחון טוענים כי מאז מותו של חליפה לקח אבו כמאל על עצמו את תפקיד האחראי על גדודי חללי אל אקצה במחנה הפליטים ג'נין, הניע וארגן את רוב פעילות הטרור של גדודי חללי אל אקצה במרחב ג'נין.  

   

  אבו חליפה יצר קשרים עם קייס עובייד, ערבי ישראלי, שברח ללבנון וכיום משמש מפעיל מטעם ארגון חיזבאללה, ממנו קיבל אמצעי לחימה, מימון והכוונה. כמו כן בנה קשרים עם פעילי טרור מהתנזים והג'יהאד האסלאמי ביהודה, שומרון ורצועת עזה, עמם פעל בשיתוף פעולה להוצאת פיגועים.

   

  אבו כמאל היה מעורב בפיגוע תופת במחסום קלנדיה, מצפון לירושלים, ב-11 באוגוסט 2004, שבו נפצעו שישה לוחמי מג"ב, נהרגו שני פלסטינים ופלסטינים נוספים נפצעו.  

   

  לטענת מערכת הביטחון, בארבעת החודשים האחרונים ניסה להוציא אל הפועל יותר משבעה פיגועים, ביניהם בספטמבר השנה שני ניסיונות פיגועים שסוכלו. לפני כחודשיים סוכל פיגוע נוסף שניסה להוציא לירושלים, ובחודש שעבר ניסיון פיגוע התאבדות לעורף ישראל. המחבל המתאבד נעצר. גם בימים אלה היה עסוק בתכנון פיגועים נוספים.

   

  בהכנת הכתבה השתתף עלי ואקד
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  זביידי. עוזר נוסף נהרג
  צילום: רויטרס
  צילום: רויטרס
  ההתנקשות באבו חליפה
  צילום: רויטרס
  מומלצים