שתף קטע נבחר

צוער הבהיר שלא יפנה יישובים - והודח מבה"ד 1

במהלך דיון בנושא הסרבנות הבהיר חניך בקורס קצינים, חייל מחיל ההנדסה, שביום פקודה לא יסכים לפנות יישובים. "פינוי הוא אות קלון ומנוגד למגילת העצמאות, אם תסמיכו אותי כקצין זו תהיה אחריותכם", אמר למפקדיו. מפקד בית-הספר לקצינים הדיח אותו מן הקורס. אביו זועם: "צה"ל לא מאפשר חשיבה עצמאית וגורם לחיילים לפחד להביע את דעתם"

סערת ההתנתקות הגיעה לבה"ד 1: צוער בקורס קצינים הודח לאחר שהודיע למפקדו כי יסרב לפקודה לפנות יישובים.

 

את הסיפור מביא הבוקר (יום א') כתב "ידיעות אחרונות", גיא מי-טל. הצוער משרת בחיל ההנדסה ומתגורר בהתנחלות קרני-שומרון. התקרית שהובילה להדחתו אירעה באחד משיעורי הערכים בקורס.

 

החיילים צפו בסרט "מחסומים", המתעד את החיכוך עם האוכלוסייה הפלסטינית במחסומי צה"ל בשטחים. בנוסף התקיים דיון ב"מכתב הטייסים", שהצהירו על סירוב להפציץ אוכלוסייה אזרחית בשטחים.

 

במהלך הדיון אמר מפקד הצוות לחייליו, כי צה"ל לא יסבול סרבנות מכל סוג שהוא, ודאי שלא בקרב קצינים. הוא אף הוסיף כי בכוונתו להתנדב עם הצוערים לפינוי התנחלויות.

 

לפי גרסת אביו של החייל המודח, בנו שמע את הדברים ולא יכול היה לשתוק: "בני השיב לו כי סרבנות הטייסים, שהודיעו בזמן מלחמה כי יפסיקו ללחום, אינה דומה לסרבנות אידיאולוגית נגד פינוי אזרחים מבתיהם והרס קהילות יהודיות בארץ ישראל. הוא אמר שפינוי היישובים הוא אות קלון למדינה, וההשוואה לטייסים הסרבנים מקוממת". 

 

החייל הבהיר כי יסרב פקודה במקרה שיצטרך לפנות התנחלויות. מפקד הצוות דיווח על הדברים לדרגים הגבוהים, ומפקד בית-הספר לקצינים, אלוף-משנה גל הירש, הורה למג"ד לקיים בירור נוסף עם החניך. הוא הורה לבדוק אם מדובר בהתלבטות בין ציות לפקודות לבין פינוי התנחלויות, או שמדובר בסירוב עקרוני.

 

אלא שגם בבירור עמד החייל על שלו: "אם תסמיכו אותי להיות קצין, זו תהיה אחריותכם, כי לא אקח חלק בפינוי יישובים", הבהיר. לדברי גורם צבאי בכיר, הוא חזר ואמר כי תוכנית ההתנתקות "מנוגדת לרוח מגילת העצמאות".

 

"ניסינו לתת לו חבל ארוך כדי לרדת מהעץ, אך הוא המשיך בהתרסה שלו", אמר הגורם. "כתוצאה מכך לא נותרה לנו ברירה אלא להדיחו מייד". אל"מ הירש הדיח את החניך על אי-התאמה ועל התנהגות שאינה הולמת.

 

אביו של החייל מתקשה להשלים עם ההדחה. "בני מילא אותי בגאווה כשהתגייס לצה"ל, לימדתי אותו שצה"ל הוא צבא חזק, הומני וחושב. כעת הוא רואה שהצבא לא מאפשר חשיבה עצמאית, אלא יוצר מצב שחיילים וקצינים מפחדים להשמיע את דעתם ולשאול שאלות. זו הסכנה האמיתית, ולא הבן שלי".

 

גורם בבה"ד 1 סיפר: "זהו מקרה חמור וחריג, שהפך לשיחת היום בבית-הספר לקצינים". הוא הוסיף: "את משימת הפינוי לא נבצע בחדווה ועם ברק בעיניים, אבל סרבנות לא תתקבל, וכל מקרה יטופל בחומרה".     

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין
לא הגיע לטקס הסיום (ארכיון)
צילום: חיים הורנשטיין
צילום: איי אף פי
"פינוי והרס קהילות"
צילום: איי אף פי
מומלצים