שתף קטע נבחר

תלמידים נקשרו בשלשלאות למנוע הרצאת קצין

קבוצת תלמידים נגד "מיליטריזם" מתיכון עירוני א' בתל אביב, המתנגדת למתן במה בבית הספר לאנשי צבא המטיפים לערכים של "אלימות, דיכוי, ציות לחוק וקונפורמיזם" הפגינה בכניסה לבית הספר נגד קיום הרצאה של תת אלוף איתן לוקר מחיל האוויר. כמה תלמידים קשרו עצמם בשלשלאות לשער, ותלו שלט: "אין כניסה לצבא". לדבריהם, "מנסים להפוך את בתי הספר למכינות קדם צבאיות". מנכ"לית משרד החינוך: יש מקום לחזק שיתופי פעולה

מחאת השמיניסטים: תלמידים המתנגדים למתן במה לערכים צבאיים בבתי ספר ניסו היום (ג') למנוע קיום הרצאת אורח של תת אלוף יוחנן לוקר מחיל האוויר בתיכון עירוני א' לאמנויות בתל אביב בפני שמיניסטים לפני גיוס.

 

הכוונה לערב קצינים בכירים בצה"ל בהרצאות בבתי הספר נחשפה לראשונה ב-ynet לפני מספר שבועות, ועוררה גל מחאה ששיאו היה במכתב של אנשי רוח לשרת החינוך, לימור לבנת. כמה עשרות תלמידים שהפגינו חיכו מחוץ לכניסה לבית הספר כשהם מחלקים חומר הסברה לכל השמיניסטים. שלושה מהתלמידים אף קשרו עצמם בשלשלאות לשער. על השלט שהוצב לידם נכתב "אין כניסה לצבא".

 

"הערכים שהצבא מתנהל על פיהם הם ערכים של אלימות, דיכוי, ציות לחוק וקונפורמיזם, אמורים להיות מיוצגים רק במסגרת הצבאית, בפני אנשים שבחרו להיות במסגרת זו", אמר אחד השמיניסטים ממארגני המחאה.

 

לדברי התלמידים, ארבעה שוטרים שהוצבו בבית הספר מהבוקר, הרתיעו תלמידים רבים מלהשתתף בהפגנה. אחד ממארגני המחאה אמר ל-ynet:

 "אנחנו ניסינו לארגן את ההפגנה הזו בשקט, ללא פרסום, על מנת שלא ינסו לטרפד לנו אותה אבל אני בטוח שהבלשים צותתו לנו לטלפונים כי אחרת אני לא יודע איך הם היו יודעים את זה. אני רואה כאן את אחד הקצינים שעצר אותי בהפגנה לפני חודש".

 

אין זו הפעם הראשונה שתלמידי תיכון עירוני א' מארגנים מחאה כנגד פעילות לקראת גיוס. בית הספר גם ידוע במספר רב של תלמידים מדי שנה שבוחרים לא להתגייס לצבא ומוציאים פטור. לפני מספר חודשים זרקו תלמידים פליירים מהכיתות הקוראים לסרבנות, ובשנה שעברה פרצו מספר תלמידים לבית הספר באישון ליל ותלו שלט בכניסה הקורא לתלמידים לשקול סרבנות בצמוד לשלט בית ספרי המסביר עקרונות שונים לקראת הגיוס.

 

בנוסף להרצאות מגורמים צבאיים, באופן קבוע אחת למספר שבועות מתקיימים בבית הספר שיעורי חינוך במסגרתם מחנך הכיתה או מד"נית (מדריך/ת נוער), מעבירים שיעור שעוסק בהכנה לצבא והתלמידים, גם אלה שאינם מתגייסים, מחויבים להגיע ליום חילות שמארגן הצבא. לאחרונה אף הודיעה עיריית תל אביב כי היא מקיימת שיעורים לתלמידי י"ב בעיר כיצד להתנהג במחסומים בשטחים באמצעות כרטיסיות ובהן תרחישים שונים.

 

"רוצים להפוך אותנו למכינות קדם צבאיות"

 

אחד התלמידים הסביר את האידיאולוגיה מאחורי ההפגנה: "אנחנו מוחים על הגישה של מדינת ישראל בכלל ומערכת חינוך בפרט, שהופכים את בתי הספר שלנו למכינות קדם צבאיות. השנה יש נטייה של הגורמים הבכירים עיריית תל אביב ומנהל בית הספר להכניס את נושא הצבא בצורה אינטנסיבית, כולל נושא הגיוס לצבא. השתלטות תכני הצבא בשיעורים לא כוללים שום אלטרנטיבה, שום אלמנט של חשיבה שאמורים לעודד בבתי ספר וזה מעורר אצל התלמידים אסוציאציות מאוד לא נעימות.

 

"מכניסים לבית ספר, שזו מערכת ערכית, קצינים מהצבא. מנכ"לית משרד החינוך, רונית תירוש, אמרה שהקצינים הם הכי מוסריים בישראל, וזה לא מקובל עליי. יש לי ערכיות שונה. זה בסדר שלרונית תהיה ערכיות שלה ולנו את שלנו אבל, יש הגדרה של בית ספר ולהכניס צבא לא כולל אותה. אנחנו לא חושבים שעניין הגיוס לצה"ל הוא דבר פעוט, זה משהו אידיאולוגי ואנשים שמתגייסים מתים בשבילו".

 

"אנשים מתבגרים באופן נורמלי גם בלי צבא"

 

אחת התלמידות סיפרה: "ביקשתי ממחנך הכיתה להראות בשיעורי חינוך צילומי הפגנות מהשטחים, אבל הוא לא הסכים וטען שזה מגמתי. מצד שני בטקס רבין ובנאום פתיחת שנה, המנהל הטיף לנו למה אסור לסרב לשרת בצבא. אנחנו גם מחויבים להגיע לשיעורי מדריכת הנוער, שמתחילת שנה מעבירה פעולות 'אני מאמין' של הצבא וזה מגוחך כי 7 ילדים מתוך 25 תלמידי הכיתה שלי הוציאו פטור משירות צבאי בצה"ל.

 

אני ממש מתנגדת לזה שיוצאים נגד וחושבים שזה מגעיל להשתמט ממניעים אישיים. מסגרת של צבא לא אמורה להתאים לכל אחד, זו מסגרת של דיכוי אפליה ושוביניזם ואני לא מסכימה לאימרה 'הצבא מחשל' כי בכל העולם איפה שאין גיוס חובה אנשים כן מתבגרים ונורמליים". 

 

במקום נכחו גם תלמידים שלא הסכימו עם המחאה: "בזכות מי הם חושבים שהם נמצאים כאן? גדלו פה, אכלו פה, אז למה שלא ישרתו בצבא. בלעדי הצבא אנחנו נמות פה. האחים שלנו נמצאים בגבול כדי לשמור עליהם וזה מה שהם אומרים", אמר אחד מהם.

 

מנכ"לית משרד החינוך, רונית תירוש, מסרה בתגובה: "דווקא בתקופה של משבר ערכים, שחיטת פרות קדושות ודילמות שעולות, יש מקום לחזק את שיתוף הפעולה עם גורמים מקצועיים בכירים מתוך הצבא. השיתוף שנעשה אינו על בסיס מיליטנטי אלא מקצועי, הנסמך על ידע עשיר של גורמים בכירים בצבא ומחוצה לו".

 

עוד נמסר ממשרד החינוך כי "עירוני א' ידוע בתופעת הסרבנות ודווקא בשל כך נדרשת במקום פעילות שתכליתה חיזוק ערכים והגברת המוטיבציה לשירות בצבא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול מוגרבי ברגר
התלמידים קושרים את עצמם
צילום: שאול מוגרבי ברגר
צילום: איי אף פי
לבנת. מיליטריזם?
צילום: איי אף פי
צילום: גבי מנשה
תירוש. לא מיליטנטי - מקצועי
צילום: גבי מנשה
מומלצים