שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

ישראלים בסרי לנקה ל-ynet: אנחנו רעבים

בעקבות הדיווחים הקשים על מטיילים ישראלים בקולומבו שבסרי-לנקה שסיפרו שהם על סף ייאוש, לאחר שנותרו ללא כסף, ללא אוכל וללא דרך לצאת מהגיהנום, הודיעה חברת "אל-על" שהערב ייצא מטוס לקולמבו, במטרה להחזיר לארץ את הניצולים הישראלים. המטוס ישוב לארץ מחר בערב עם כמה עשרות ישראלים

בעקבות הדיווחים על מצבם קשה של ישראלים רבים שנתקעו בסרי-לנקה, ללא אוכל וללא כסף וכמובן ללא טיסות, הודיעה אחר הצהריים (יום ד') חברת "אל-על" כי היא שולחת הערב מטוס לקולומבו כדי לחלץ משם מטיילים ישראלים.

 

על פי ההודעה, ממשלת סרי-לנקה אישרה את נחיתת המטוס, שאמור להגיע לקולומבו בשעה 7:00 בבוקר, שעון סרי-לנקה, להמריא לארץ כמה שעות מאוחר יותר ולנחות בתל אביב מחר (יום ה') בשש בערב. הטיסה מתואמת על אנשי משרד החוץ.

 

לדברי מנכ"ל אל-על, עמוס שפירא, מהנתונים שבידיהם עולה שבסרי לנקה נמצאים 40-30 ישראלים, ביניהם 5-6 פצועים במצב לא קשה. 

 

המטיילים הישראלים: אנחנו צריכים עזרה

 

מטיילים ישראלים רבים ששרדו את הצונמי, סיפרו הבוקר ל-ynet כי נותרו בשטח ללא כל עזרה ממשית, חלקם על סף רעב ומבלי שמישהו יושיט להם עזרה ויסייע להם לצאת ולחזור הביתה.

 

 

גל דבש, המטייל עם חמישה חברים בסרי-לנקה, תיאר ל-ynet את מצבם הנואש. "הגענו לקולומבו לפנות בוקר בכוחות עצמנו, בטרמפים ואחרי שקיבלנו טובות ממקומיים. הריח של הגופות עושה לנו רע ואנחנו מרגישים לא טוב. יש לנו מעט מאוד כסף ואין לנו כלום, לא אוכל ולא איפה לישון".

 

גל מספר כי משלחת החילוץ נתנה להם כתובת של בית מלון שלא קיים. "לא מצאנו אף אחד, לא נציג מהמשלחת, אף ישראלי, אף אחד שיכול לעזור לנו. הגענו לשדה תעופה אבל לא מצאנו אף אחד, וכמובן שלא הצלחנו לעלות לטיסה".

 

לדבריו, הוא והחברים ניסו להודיע על בחורה שפצועה באזור ההרים, אבל בחמ"ל של משרד החוץ ובשגרירות לא התייחסו אליהם ברצינות ולא לקחו מהם פרטים. "אני מתבייש להיות ישראלי. אני עובד מדינה, עשיתי צבא, אני מתנדב ועכשיו שאני צריך עזרה ואף אחד לא עוזר לי. זו לא התנהגות. אין פה אף נציג ישראלי רשמי ואף אחד לא עונה לנו. אני לא רוצה להישמע נואש אבל אין לי כסף לאוכל, אני אקבץ נדבות אם לא יעזרו לנו כי צריך משהו לאכול, אבל אני מתבייש, כל כך מתבייש".

 

גל אמר עוד כי משפחתו בארץ מנסה לסייע אבל בינתיים לא קורה כלום.  "יש כאן אנשים שיש להם נזק בלתי הפיך. אז אני אומר, אל תבטיחו הבטחות אז אני אדע שאני צריך לדאוג לעצמי. היינו בשטפונות, אין לכולם דרכונים ואין כסף ואנחנו חייבים לעוף מפה, הריח של הגופות הורג אותנו. אני יודע שיש לי חברים פצועים בשטח שעזבתי והמצפון מייסר אותי. או שאני אחזור לחלץ או שאני אחזור הביתה אבל משהו חייב לקרות פה ואנחנו לא יכולים לעשות את זה לבד". 

 

בני כהן, בן 36, נמצא עם גל בקולומבו ומספר גם הוא שהחבורה מחכה לחילוץ. "אנחנו ממתינים שייצרו איתנו קשר. המשפחה בארץ לחוצה מאוד ומפעילה לחץ על משרד החוץ, אבל כלום. אני מטייל הרבה שנים אבל עוד לא יצא לי להיות במצב כזה, גם השיטפון שהיה נוראי וגם שאף אחד לא עוזר לנו לצאת מפה. משרד החוץ והמשלחות יצרו אשליה ואמרו שיבוא מסוק ישראלי, אבל לא בא כלום ושום דבר לא קורה במשך יומיים, אז אנחנו מתחילים להתייאש. אנשים מתחילים להיות לחוצים ועצבנים".

 

גם בני מספר שאין ברשותו כסף או כרטיסי טיסה. "אנחנו תלויים בבחור אחד שיש לו כרטיס אשראי ובחסדי המקומיים. אולי נשרוד את הימים הקרובים אבל אם לא ייצרו איתנו קשר, אני לא יודע מה יהיה. המקומיים עוזרים לנו אבל אנחנו רוצים לצאת מפה. לכל העולם יש את הטלפון שלנו אבל אף אחד לא יוצר איתנו קשר. יש לי ניסיון ואני יודע מה צריך לעשות אבל זה עובר את הגבול". 

 

ממשרד החוץ נמסר בתגובה מוקדם יותר: "יודעים על המקרה, יש איתם קשר, והם ממתינים לחילוץ שיגיע היום".

 

צוותי החילוץ: אנחנו מחלצים אנשים שנמצאים בצרה אמיתית

 

משלחת החילוץ של חברת הביטוח "הפניקס", בראשות חיליק מגנוס, נמצאת כרגע בגאל, שבסרי לנקה. עמית, חבר במשלחת החילוץ, אמר: "אנחנו עסוקים עכשיו בחילוץ אנשים שנמצאים בצרה אמיתית. יש חפ"ק של משרד החוץ בקולומבו ולשם הפנינו אותם, והם ידאגו להם. אנחנו נמצאים רחוק מאוד בדרום, באזור שנסגר בגלל האסון ובחילוץ לכודים".

 

ראש המשלחת מגנוס אמר כי הישראלים שהם פוגשים ומחלצים נמצאים בהלם ומוסרים עדויות קשות על מה שעברו, כשהצונמי שטף הכל. "אנחנו שומעים על אנשים שנלכדו, נתלו על עצים, נסחפו ללב ים, הרבה סיפורים מפחידים. יש כאלה שלא שרדו, אבל עדיין לא מוצאים אותם".

 

לדברי מגנוס, הוא ואנשיו נוסעים דרומה באזור עם תנאי תחבורה קשה מאוד. "ארגנו כמה כלי רכב ואנחנו אוספים את הישראלים אלינו. יש מקומות שנצטרך אמצעים משוכללים יותר כדי להגיע לניצולים, אז אנחנו מעבירים אותם לקולומבו, שם יש חמ"ל של משרד החוץ ושם מטפלים בהם מבחינת ניירת ואמצעים. היום יגיע מטוס גדול עם אספקה וציוד ואנחנו מקווים שהוא יחזור עם ניצולים לארץ. גם לנו, הצוות, זה לא קל, מישהו מהצוות אפילו אמר ש'אנחנו בגיהנום'".

 

מגנוס אומר כי עד עכשיו הצליחה המשלחת לאסוף 16 ישראלים ואף לחלץ שתי ישראליות שהיו לכודות. "הן קיבלו מכות יבשות אבל בסך הכל הן בסדר עכשיו. הדרכים סתומות או הרוסות לחלוטין ולכן אנחנו נעים לאט מאוד. אנחנו מוצאים אנשים מותשים, רואים שהם עברו טראומה קשה. כאן לא מוצאים אנשים שרוצים להישאר, מכאן כולם רוצים לצאת. אנחנו יודעים על עוד שתי משפחות עם ילדים קטנים שתקועים במלון שנהרס ואנחנו בדרך אליהם".

 

משלחת "לתת": מקבלים אותנו בחום

 

רענן עמיר, ממשלחת ארגון "לתת" הנמצאת בקולומבו, אמר כי בתדריך האו"ם נמסר להם שמיליון איש במדינה איבדו את בתיהם, וכי מאות מקומיים ועשרות אזרחים מערביים עדיין מוגדרים כנעדרים.

 

"אנחנו מתכוננים לקבלת ציוד שנשלח מהארץ. היתה התגייסות מדהימה של חברות ישראליות, בלי פרסום. הבאנו שמיכות, ג'ריקנים, רבע מיליון כדורים לטיהור מים, מזרקים, תחבושות וציוד סניטציה, מכשירי אינהלציה, כיסאות גלגלים ומים מינרליים. הציוד אמור להגיע מחר". 

 

עמיר ציין כי במקביל נערכת המשלחת לפרוס שרשרת לוגיסטית מקולומבו עד העיר גאל. "העיתונים מלאים בתמונות של נעדרים, אנחנו רואים ערימות של גופות. גברים, נשים, ילדים, זקנים. כצוות אנחנו מנסים להגיב באיפוק, אבל התמונות מאוד קשות. מה שמחזק אותנו זה החום האנושי שבו אנחנו מתקבלים פה. אנחנו באים אליהם כבני אדם, אנשים עוזרים לאנשים. מאוד מעריכים אותנו ואת הצוותים האחרים מכל העולם".


פורסם לראשונה 29/12/2004 11:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
חילוץ בסרי-לנקה
צילום: איי פי
צילום: איי פי
צוותים רפואיים מגיעים למדינה
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
החורבן בסרי-לנקה
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
סרי-לנקה אחרי האסון
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
ניצולים בסרי-לנקה
צילום: רויטרס
מומלצים