שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר הוכיח: סקס אוראלי לא מוגן - מסוכן

  אנשים שלא משתמשים בקונדום במהלך מין אוראלי מסתכנים בהידבקות במחלות מין (כמו עגבת) ואף באיידס, זאת למרות הסברה האחרת שרווחת בציבור

  אנשים רבים סבורים שסקס אוראלי הוא מין בטוח שלא מצריך שימוש בקונדום, אך זוהי אמונה מוטעית. כך עולה מדו"ח חדש של המרכז לבקרת ומניעת מחלות בארה"ב. הדו"ח התפרסם לאחרונה בכתב העת של המרכז, 'Morbidity & Mortality Weekly Report'. 

   

  החוקרים גילו שהתחלואה בעגבת (סיפיליס) קשורה במקרים לא מעטים לסקס אוראלי לא מוגן. עגבת היא מחלה שמועברת באמצעות מגע מיני, וכאמור גם במגע מיני אוראלי. עגבת, שמכונה 'החקיינית הגדולה', יכולה לגרום למגוון תופעות – מפצעים לא מכאיבים על איבר המין, השפתיים או הפה ועד פריחה בשלבים מתקדמים יותר של הזיהום.

   

  אם המחלה לא מטופלת היא יכולה לגרום בסופו של דבר לבעיות בכלי הדם ובלב, וכן להפרעות נפשיות, עיוורון, בעיות במערכת העצבים ואף מוות. בנוסף, עגבת עלולה להיות שער הכניסה לנגיף האיידס; פצעים בפה כתוצאה מעגבת מעלים את הסיכון להידבקות באיידס, והמחלה גם עלולה להחיש את התקדמות מהלך האיידס, אומרים במרכז לבקרת ומניעת מחלות.

   

  "אנשים שלא נמצאים בקשרים מונוגמיים ממושכים ועושים סקס אוראלי, צריכים להשתמש באמצעי מניעה חוצצים (קונדומים לגבר, או אמצעי מניעה חוצצים אחרים) כדי להפחית את הסיכון להעברת מחלות מין ונגיף האיידס", מדווח המרכז.

   

  הדו"ח מבוסס, בין השאר, על מחקר שערכה לאחרונה המחלקה לבריאות הציבור של שיקגו, ולפיו מחלת העגבת שכיחה יותר מכפי שחושבים. בין השנים 2002-1998 היו בשיקגו 1,528 מקרים של עגבת ראשונית ומשנית, יותר מבכל עיר אחרת בארה"ב. במהלך רוב שנות ה-90, מרבית המקרים האלה דווחו בקרב הטרוסקסואלים. אבל מאז שנת 2001, גברים שקיימו יחסי מין הומוסקסואליים היוו קרוב ל-60% מחולי העגבת בעיר.

   

  כדי לברר מה גרם לשינוי, מחלקת בריאות הציבור של העיר ערכה ראיונות בקרב חולי עגבת. 14% מהנשאלים אמרו שהם עשו רק סקס אוראלי במהלך התקופה שבה כנראה נדבקו בעגבת. בקרב הגברים חולי העגבת שקיימו יחסי מין הומוסקסואליים, 20% אמרו שמין אוראלי היה הפעילות המינית היחידה שלהם בתקופת ההידבקות. לעומת זאת, רק 6% מהגברים ההטרוסקסואלים חולי העגבת ו-7% מהנשים ההטרוסקסואליות שחולות במחלה אמרו שהם עשו סקס אוראלי בתקופה שבה נדבקו במחלה.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אוראלי - מסוכן
  צילום: סי די בנק
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים