שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

האסון במזרח: בוש ספג ביקורת ושבר שתיקה

לאחר ביקורת קשה שנמתחה עליו על כך שהמשיך את חופשתו בטקסס למרות האסון באסיה, הכריז הערב הנשיא בוש: "נכונן קואליציה עם אוסטרליה, יפן והודו לטפל באסון". הוא גם הצהיר שארה"ב מחוייבת לסייע "הרבה מעבר" ל-35 מיליון דולר שהובטחו לסיוע ההומניטרי

תגובה פומבית ראשונה של בוש לאסון הצונמי: ארבעה ימים לאחר האסון, הבטיח הערב (ד') הנשיא ג'ורג' בוש לסייע למדינות אסיה שנפגעו באסון, מעבר ל-35 מיליון דולר שארה"ב כבר התחייבה ולכונן קואליציה בינלאומית לטפל באסון. זאת לאחר ביקורת קשה על הנשיא לפיה לא גילה רגישות לגודל האסון והמשיך את חופשתו בחוותו בקופורד טקסס.

 

 

העיתון "וושינגטון פוסט" כתב היום שהנשיא בוש הנופש לא גילה את הרגישות הנדרשת למימדי האסון ההומניטרי. הסכום הראשוני שארה"ב התחייבה לו (15 מיליון דולר מייד בהיוודע דבר האסון ואתמול הוסיפה עוד 20 מיליון דולר) והעובדה שבוש המשיך את חופשת חג המולד שלו בחווה בטקסס, רכב על אופניים וביצע עבודות בחווה, מתוארים כחוסר רגישות למימדי האסון.

 

עד היום, בוש לא הופיע כלל בפומבי, בעוד הנשיא לשעבר ביל קלינטון, הופיע ב-BBC והצהיר שמישהו צריך לקחת מנהיגות כדי לרכז את פעולות ההצלה והשיקום הבינלאומיות.

 

אבל הערב, הופיע בוש בפני כתבי הבית הלבן המסקרים את חופשתו בטקסס וסיפר על קואליציה עולמית שהוא ריכז יחד עם אוסטרליה, הודו ויפן לשיקום המדינות שנפגעו באסון הצונמי. הוא קרא למדינות נוספות להצטרף לקואליציה.

 

אחרי שהביע את תנחומיו למדינות שהוכו בצונמי, הבטיח בוש "אנחנו נתגבר על ההרס" והצהיר שארה"ב מחוייבת לסייע הרבה מעבר ל-35 מיליון דולר שהובטחו לסיוע ההומניטרי, כדי לשקם את המדינות הנפגעות. בוש סיפר שהוא דן עם קנצלר גרמניה, גרהרד שרדר, באפשרות של שמיטת חובות לאנידונזיה וסומלי.

 

"בוש היה צריך להראות יותר נוכחות"

 

רבים בארה"ב ראו באסון הזדמנות אמריקנית לסייע למדינה המוסלמית הענקית אינדונזיה. לעומת התגובה האיטית של בוש, הקנצלר שרדר קיצר את חופשתו וחזר לברלין.

 

ארה"ב שיגרה לאזור האסון את נושאת המטוסים אברהם לינקולן שחנתה בהונג קונג, שלושה מטוסי חיפוש של חיל הים וששה מטוסי מטען הרקולס עם ציוד הומניטרי לתאילנד.

 

אבל המתאם מטעם האו"ם לשירותי ההצלה, הנורווגי יאן אגלנד, האשים שארה"ב ומדינות המערב אינן עושות את המוטל עליהן. הוא קרא להן להטיל מיסים כדי לייצר את הסכומים הנדרשים לטיפול במשבר. דבריו זכו לביקורת קשה בארה"ב, בעקבותיה חזר בו הנורווגי מדבריו.

 

גנרל ווסלי קלארק, שהיה מפקד הכוחות האמריקנים באירופה ומועמד דמוקרטי לנשיאות, קרא לנשיא בוש להגביר את הנוכחות הציבורית שלו בפרשה.

 

דובר בבית הלבן הבהיר שהנשיא בוש לא היה צריך לחזור לוושינגטון. "הוא גילה עירנות למתרחש, אבל לא ראה צורך לצאת בהצהרה סתמית, לפני שהתמונה המלאה מתבהרת", הסביר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילם: איי פי
בוש. "לא גילה רגישות"
צילם: איי פי
צילום: רויטרס
קרובי הרוגים בטקס שריפת גופות בתאילנד
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
שריפת הגופות
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
האסון בסרי לנקה
צילום: איי פי
מומלצים