שתף קטע נבחר

דיכטר: גורמי ימין קיצוני יירו על הכוחות המפנים

ראש השב"כ שהתארח בוועדת החוץ והביטחון צייר תמונה שחורה באשר לצפוי בעת פינוי ההתנחלויות במסגרת ההתנתקות. לדבריו, מתכוונים בימין הקיצוני להפיץ שמועות על צלפים של השב"כ, ולמצוא עילה להשיב אש לעבר כוחות הביטחון. דיכטר ציין שעלתה רמת האיומים על ראש הממשלה, ולכן תוגברה האבטחה סביבו

"גורמי ימין קיצוני ימציאו תירוצים לירות על הכוחות המפנים" - כך הזהיר היום (ג') ראש השב"כ, אבי דיכטר שדיבר בוועדת החוץ והביטחון, והוסיף בדאגה, "אין להם שום בעיה לפגוע בצה"ל. פעילותם מתאפיינת במחתרתיות ובחשאיות וזה מטריד אותנו".

 

לדברי דיכטר מתכוונים בימין הקיצוני להפיץ שמועות על צלפים של השב"כ, ולהשתמש ברובה צבע כדי לדמות פגיעה מאש כוחות הביטחון. דיכטר הוסיף כי מיעוט קיצוני של כמה עשרות פעילים, הנתמכים על-ידי מעטפת של מאות תומכים מתכוון להיאבק בהתנתקות באמצעות הפצת שמועות על ירי יזום לכאורה של כוחות הביטחון בעת יישום ההתנתקות, כשהמטרה היא למצוא עילה להשיב אש לעבר כוחות הביטחון, כדי לחמם את הגיזרה.

 

דיכטר ציין גם כי גורמי ימין קיצוני לא ויתרו על כוונתם לבצע פיגוע בהר הבית. ח"כ רמון שאל את ראש השב"כ מדוע לא מחזיקים את אותם פעילים במעצר מינהלי. דיכטר השיב: "יש לנו מבחן משפטי מאוד בעייתי. לצערנו, החומר המודיעיני שיש בידינו לא צולח מבחן משפטי. לא כל דבר חשוב לביטחון המדינה עובר את המשוכה המשפטית".

 

דיכטר ציין באשר לפעילות הימין הקיצוני: "מדובר בקומץ פעיל עם תקופת דגירה ארוכה, שמאמין באידיאולוגיה אנטי ממלכתית ובשימוש באלימות להשגת יעדים פוליטיים ואידיאולוגיים. לקבוצה נגישות לנשק ולידע צבאי-ביטחוני רב, והיא פועלת במחתרתיות חשאית. היא עושה בין היתר דה-לגיטימציה לצבא בקרב המתנחלים".

 

עלתה רמת האבטחה של ראש הממשלה

 

דיכטר הוסיף ואמר כי רמת האבטחה על ראש הממשלה שרון עלתה. לדבריו, ישנם איומים גם על חייו של יו"ר הרשות המיועד, אבו-מאזן, שרק אמש גינה את שיגור הקסאמים ועורר את חמתם של שבעה ארגונים פלסטיניים. על כך העיר ח"כ חיים רמון בחיוך: "שיארגנו לשניים אבטחה משותפת, ויחסכו בעלויות".

 

הוועדה בראשותו של ח"כ יובל שטייניץ (ליכוד) פרסמה הודעה, בה היא שוללת את הסרבנות מימין ומשמאל וקוראת ליועץ המשפטי לממשלה להעמיד לדין את הגופים והאישים המארגנים סרבנות או מטיפים לה.

 

הוועדה קובעת בהודעה כי השימוש בנשק הסרבנות הוא בגדר "משחק באש המאיים על ביטחון ישראל וקיומה". ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי), שהעביר היום את לשכתו למאהל המחאה שהקימו המתנחלים מול הכנסת, היה היחיד שהצביע נגד הצעת ההחלטה בוועדה, כיוון שלטענתו - "מדובר במחטף" ו"חיילים לא אמורים לבצע כל פקודה".

 

ראש השב"כ יצא חד-משמעית נגד המהלך של פינוי ציר פילדלפי: "העברת הציר משליטת צה"ל מהווה מהלך בלתי סביר מבחינה ביטחונית, שיגרום לכך שנקבל דרום לבנון בדרום ישראל". ראש השב"כ ציין כי הברחות הנשק נמשכות כל הזמן, ובתקופה האחרונה אף הוברחו דרך הציר חמישה טילי כתף נגד מטוסים. 

 

לאחרונה העירה צמרת משרד המשפטים כי מבחינה בינלאומית, רק פינוי הציר הדרומי ברצועה יתפרש כסיום הכיבוש.   

 

בהתבטאות נוספת, שוודאי תככב בקמפיין המתנחלים, התריע דיכטר כי אם צפון השומרון יפונה ויהפוך לשטח איי, רמת הטרור שם תהיה כמו בעזה: "טווח הקסאמים הוא 9 ק"מ בלבד, ואם צועקים במהלך השיגור 'אללה אכבר', זה יכול להגיע עד עשרה קילומטר", הוסיף.

 

בתגובה לאזהרה זו אמר ח"כ אהוד יתום: "הדברים מדאיגים מאוד, ראש הממשלה צריך להבין מהם שכל נסיגה ללא הסכם ותמורה פלסטינית יוצרת מצב שבו אנו מסתכנים בהגברת הטרור לאזורים שהיו עד כה בטוחים לישראלים".   

 

"פלסטינים באידיאולגיה, ישראלים ביכולת"

 

ראש השב"כ ציין כי יותר מ-50 אחוזים מן הפיגועים יוצאים מרצועת עזה. הוא העיר באוזני חברי הוועדה, ששירות הביטחון הכללי סובל ממחסור במקומות כליאה, וכי המדיניות היא שעוצרים פעילי טרור רק על פי עדיפות. "בשביל להיעצר, מחבל צריך גם קשרים בשב"כ, העיר דיכטר בבדיחות.

 

את ערביי מזרח ירושלים כינה ראש השב"כ "פלסטינים באידיאולוגיית הטרור וישראלים ביכולת הפיגוע". על פי נתונים שמסר, חמישית מההרוגים הישראלים באינתיפאדה - 181 איש - נהרגו כתוצאה מפעולות טרור שבהן היו מעורבים ערביי מזרח ירושלים.  

 

בהתייחסו לבחירות הקרבות ברשות הפלסטינית אמר דיכטר בסקירתו בוועדה בכנסת, כי לא צפוי שינוי דרמטי מבחינת המלחמה נגד הטרור בצד השני, וכי הרשות "הייתה ותישאר ארץ מקלט למחבלים".


פורסם לראשונה 04/01/2005 11:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומוייסקי
צריך קשרים בשביל להיעצר. דיכטר
צילום: אלכס קולומוייסקי
צילום: רויטרס
איומים על חייו. אבו-מאזן
צילום: רויטרס
צילום: אלכס קולומויסקי
גינוי לסרבנות. שטייניץ
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: דן בלילטי
לא מוכרחים לציית. אריאל
צילום: דן בלילטי
מומלצים