שתף קטע נבחר

חקירה פלילית נגד דניאלה וייס

החקירה - בעקבות דבריה ל-ynet כי "אסור להישמע להוראות השלטון הרע; אם חייל יבוא לפנות יישוב - הוא צריך לסרב פקודה". במקביל, נפתחה חקירה פלילית גם נגד אחיה של שרת החינוך, נועם לבנת. השניים חשודים בהסתה להשתמטות ולאי-ציות. וייס בתגובה: "גירוש יהודים מביתם הוא דבר בלתי חוקי בעליל שדגל שחור מתנוסס עליו". היום מכנס שר הביטחון דיון מיוחד במטרה לסייע לחיילים להתמודד עם התנגדות המתנחלים

הפרקליטות הורתה אתמול בערב (יום ד') למשטרה לפתוח בחקירה נגד ראש מועצת קדומים וחברת מועצת יש"ע, דניאלה וייס בעקבות שיחה שקיימה עם ynet בזמן פינוי המאחז הבלתי חוקי סמוך ליצהר. במקביל, תיפתח חקירה נגד אחיה של שרת החינוך, נועם לבנת. השניים חשודים בהסתה להשתמטות ובהסתה לאי-ציות.

 

במכתב ששלח הערב המשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים, עו"ד שי ניצן, לראש אגף החקירות, נכתב כי הפרקליטות מבקשת שהחקירות ייערכו בהקדם האפשרי. לדברי עו"ד ניצן, "באתר האינטרנט ynet צוטטה הגב' וייס כמי שאמרה 'אסור להישמע להוראות השלטון הרע' וכן 'אם חייל יבוא לפנות יישוב או מאחז ביהודה, שומרון או בגוש קטיף – הוא צריך לסרב פקודה".

 

עו"ד ניצן אף הוסיף למכתב תמליל מלא מהכתבה ב-ynet וציין כי מה שהוביל להחלטה לפתוח בחקירה נגד וייס הוא בין היתר היותה מנהיגת ציבור.

 

אחי השרה לדין

 

ובעוד אחותו, השרה לבנת, מתכוננת כמו כל יתר שרי הליכוד, להשבעת ממשלת האחדות החדשה, נועם לבנת חשוד גם הוא בהסתה להשתלטות ולאי-ציות, וגם נגדו נפתחת חקירה.

 

הפרקליטות החליטה לפתוח בחקירה נגד נועם לבנת בעקבות הקמת הגוף "מטה חומת מגן", שמחתים חיילים על עצומה בה הם מצהירים כי יסרבו לציית לפקודה שתעסוק בפינוי יישובים.

 

עו"ד ניצן מצטט בפנייתו לראש אגף החקירות דברים שאמר לבנת לערוץ 7: "אנחנו מתאימים לכל קבוצה עצומה משלה, רוצים שכל אחד יאמר: 'אני לא רוצה להשתתף בסגנונו הוא. לא רוצים להפסיד אף אחד שיכול להתנגד".

 

"החומרה היתרה במקרה זה נעוצה בעובדה שמדובר בניהול מסע ציבורי במסגרתו עוברים אנשים מחייל לחייל ומשדלים אותם לכאורה לחתום על עצומה הקוראת לסירוב פקודה", כותב עו"ד ניצן במכתבו.

 

וייס: "זה לא רציני"

 

ראש מועצת קדומים, דניאלה וייס, אומרת בתגובה: "זה לא רציני. אני קוראת לכל בחור לנשק, שמתגייס לצה"ל, שישרת ביחידות מובחרות, כדי למסור נפשו למען המולדת. יחד עם זאת, הייעוד שלשמו התגייס החייל הוא לשמור על המולדת ולא בהכרח להישמע לכל ציווי אם הוא לא חוקי בעליל, וגירוש יהודים מביתם הוא דבר בלתי חוקי בעליל שדגל שחור מתנוסס עליו".

 

וייס הוסיפה כי לא קיבלה שום הודעה על כך שנפתחה נגדה חקירה פלילית, ונודע לה על כך "רק מהתקשורת".

 

ובעניין ההחלטה להעמיד לדין את נועם לבנת, אומרת ל-ynet אחותו, שרת החינוך, כי היא שוללת כל גילוי של סרבנות מימין ומשמאל. "תופעת הסרבנות מסכנת את יסודות הדמוקרטיה הישראלית". לשאלה כיצד היא מתייחסת להחלטה לגבי העמדתו לדין של אחיה, אמרה השרה לימור לבנת: "מותר לי לא להסכים עמו, גם אם אנו משפחה אחת".

 

ואילו ארגון "נשים בירוק" הצהיר בתגובה להוראת הפרקליטות כי ימשיך לעודד חיילים לסרב לפקודת הפינוי. בהודעה מטעם הארגון נכתב: "לא יפחידו אותנו עם חקירות פליליות". במקביל חזרו ב"נשים בירוק" על הקריאה שלא לציית "לפקודה הלא חוקית של גירוש יהודים".  

 

ובתוך כך, יכנס היום שר הביטחון, שאול מופז, דיון מיוחד שיעסוק באכיפת החוק ביהודה ושומרון ובעזה. בדיון ישתתפו בכירים בצה"ל ובפרקליטות הצבאית, יועצים משפטיים, ובכירים במשטרה. השר ינסה לגבש כלים משפטיים שיסיעו לחיילי צה"ל בהתמודדות עם ההתנגדות הצפויה לפינוי ההתנחלויות.


פורסם לראשונה 05/01/2005 19:55

 

בהכנת הידיעה השתתף חנן גרינברג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
דניאלה וייס. קריאה לחיילים
צילום: שאול גולן
צילום: זום 77
עו"ד שי ניצן. חומרה יתירה
צילום: זום 77
צילום: צביקה טישלר
לבנת. שוללת כל סרבנות, גם של אחי
צילום: צביקה טישלר
מומלצים